Hroniska obstruktīva plaušu slimība saskaņā ar PVO datiem ir sestais galvenais nāves cēlonis visā pasaulē.
Smaganu asiņošana var izraisīt plaušu slimības. Šo negaidīto secinājumu izdarījuši zinātnieki no Ķīnas, pamatojoties uz pētījuma rezultātiem. Kā raksta Daily Mail, runa ir par tādu slimību kā hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS).
Kā smaganu slimības izraisa plaušu problēmas
Periodontīts rodas neapstrādātas aplikuma uzkrāšanās rezultātā uz zobiem. Laika gaitā tas sacietē un pārvēršas zobakmenī, izraisot smaganu audu kairinājumu un iekaisumu. Tas rada dziļas plaisas starp zobiem un smaganām, kurās var augt baktērijas, izraisot smaganu asiņošanu vai pietūkumu, sliktu elpu un pat zobu zudumu.
Sākotnējie pētījumi atklāja, ka smaganu slimības ir daudzu slimību, tostarp diabēta, hipertensijas un pat dažu vēža veidu riska faktors. Fakts ir tāds, ka smaganu slimības palielina iekaisumu, kas signalizē ķermenim par “problēmām”. Tas izraisa imūnreakciju, un, ja šī reakcija ir pārāk spēcīga, tā var palielināt hronisku slimību attīstības risku.
Zinātnieki arī atklājuši, ka baktērijai Porphyromonas gingivalis ir svarīga loma smaganu slimību attīstībā, iznīcinot audus, kas balsta zobus.
Jaunā pētījuma ietvaros pētnieki inficēja peles gan ar baktērijām, gan ar HOPS. Pētot peles plaušu audus, zinātnieki atklāja, ka Porphyromonas gingivalis aktivizē imūnās šūnas, lai ražotu gamma delta T šūnas un M2 makrofāgus. Rezultātā veidojas citokīni, kas lielos daudzumos var palielināt iekaisumu organismā, izraisot tādu slimību saasināšanos kā HOPS.
Hroniska obstruktīva plaušu slimība
HOPS ir hroniska iekaisuma slimība, kas ietekmē mazos bronhus. Tas izraisa elpošanas problēmas bronhu lūmena sašaurināšanās dēļ. Laika gaitā plaušās attīstās emfizēma: samazinās plaušu elastība, tas ir, to spēja saspiesties un paplašināties elpošanas laikā.
Savukārt plaušas pastāvīgi atrodas ieelpošanas stāvoklī, tajās vienmēr ir palicis daudz gaisa, arī izelpas laikā. Tā rezultātā tiek traucēta normāla gāzu apmaiņa un attīstās elpošanas mazspēja.
Eksperti saka, ka atklājumi varētu palīdzēt izstrādāt potenciālu jaunu HOPS ārstēšanas stratēģiju.
Jāpiebilst, ka saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, HOPS ir sestais galvenais nāves cēlonis visā pasaulē.