Zinātnieki sāka pētīt dzīvnieku spēju atpazīt sevi spogulī pirms vairāk nekā 50 gadiem, taču kopš tā laika tikai dažas sugas ir izturējušas šo atstarojošās virsmas pārbaudi, raksta Live Science.
Pētnieki pirmo reizi pārbaudīja dzīvnieku spēju atpazīt sevi spogulī uz parastajām šimpanzēm 1970. gadā. Pēc tam līdzīgi eksperimenti gadu desmitiem tika veikti ar citiem dzīvniekiem, ne tikai primātiem. Šajos pētījumos zinātnieki mēģināja atklāt sevis apzināšanās pazīmes dažādu sugu pārstāvjiem, kuri ieskatījās spogulī. Taču tikai daži dzīvnieki saprot, ka redz sevi spogulī.
Eksperimentos ar šimpanzēm, kas veikti pirms 53 gadiem, zinātnieki iemidzināja primātus un uzklāja to sejām sarkanu krāsu. Kad šimpanzes pamodās un paskatījās uz sevi spogulī, tās rūpīgi pārbaudīja šīs sarkanās zīmes. Tādējādi zinātnieki nonāca pie secinājuma, ka šī primātu suga, visticamāk, saprot, ka skatās uz sevi atstarojošā virsmā. Šādi testi tiek uzskatīti par pārliecinošiem pierādījumiem par spoguļa pašapziņas esamību dzīvniekiem.
1973. gadā zinātnieki veica līdzīgu eksperimentu ar orangutāniem, kuri arī izturēja testu, kas nozīmē, ka viņi arī biežāk atpazīs sevi spogulī. Un 1994. gadā eksperiments ar pigmeju šimpanzēm vai bonobiem parādīja, ka ar spoguļa palīdzību primāti var pārbaudīt ķermeņa apgabalus, kurus viņi citādi nevarētu redzēt.
Pēc zinātnieku domām, daudzas pērtiķu sugas savu atspulgu spogulī uztver kā citu dzīvnieku, lai gan daži pētījumi liecina, ka pēc plašas apmācības primāti var sākt atpazīt sevi spogulī. Lai gan šādu eksperimentu, kuru laikā dzīvnieki tiek apmācīti atpazīt sevi, kritiķi uzskata, ka šāda uzvedība nav labs pierādījums atspoguļošajai pašapziņai.
Tagad tiek uzskatīts, ka Āzijas ziloņi spēj precīzi atpazīt sevi spogulī un ir vienīgais sauszemes zīdītājs, kas pilnībā demonstrē pašapziņu. Kas attiecas uz jūras dzīvniekiem, tagad tiek uzskatīts, ka arī delfīni var redzēt sevi spogulī.
2008. gadā zinātnieki veica pētījumu par putniem, piemēram, magpijām, un pirmo reizi atklāja pierādījumus par spoguļa pašapziņu tiem, kas nav zīdītāji. Pērn līdzīgas pazīmes uzrādīja arī nelidojoši putni, piemēram, Adēlijas pingvīni.
Taču pētījumi par spoguļa pašapziņu zemākas kārtas dzīvniekiem ir bijuši īpaši pretrunīgi. Pirms 8 gadiem zinātnieki atklāja, ka skudrām var būt zināma pašapziņa eksperimentu laikā, kad kukaiņi mēģināja noņemt krāsas traipus no savas galvas, skatoties spogulī.
Pirms dažiem gadiem zinātnieki atklāja, ka, skatoties uz sevi spogulī, šķiet, ka jūras radības, piemēram, dzeloņrajas, pēta sava ķermeņa virsmu. Bet nav precīzu pierādījumu, ka viņi atpazīst sevi spogulī.
Zinātnieki vēl nevar droši pateikt, vai šie dati ir dažādu sugu dzīvnieku izpausmes, kas patiesi izjūt sevi spogulī cilvēka izpratnē.