Peppers, mājas kaķis, kurš pagājušajā gadā nonāca ziņu virsrakstos par savu lomu pirmā ASV atrastā jeilongvīrusa atklāšanā, atkal ir ziņu virsrakstos. Šoreiz viņa medību prasmes palīdzēja identificēt jaunu ortoreovīrusa paveidu.
Džons Lednickis, zinātņu doktors, Peppera īpašnieks un Floridas Universitātes Sabiedrības veselības un veselības profesiju koledžas virusologs, aizveda Pepper lomu — beigtu Evergleidsas īsastes cirsli — uz laboratoriju testēšanai, kas ir daļa no viņa pašreizējā darba, lai izprastu baltastes briežu baku vīrusa pārnešanu.
Testēšana atklāja, ka cirslim bija iepriekš neidentificēts ortoreovīrusa paveids. Ir zināms, ka šīs ģints vīrusi inficē cilvēkus, baltastes briežus, sikspārņus un citus zīdītājus. Lai gan ortoreovīrusu ietekme uz cilvēkiem vēl nav labi izpētīta, ir bijuši reti ziņojumi par vīrusa saistību ar encefalīta, meningīta un gastroenterīta gadījumiem bērniem.
“Būtība ir tāda, ka mums jāpievērš uzmanība ortoreovīrusiem un jāzina, kā tos ātri atklāt,” sacīja Lednickis, PHHP Vides un globālās veselības katedras pētniecības profesors un Floridas Universitātes Jauno patogēnu institūta loceklis.
Floridas Universitātes komanda publicēja žurnālā “Microbiology Resource Announcements” pilnīgas genoma kodēšanas secības vīrusam, ko viņi nosauca par “Gainesville shrew mamators orthoreovirus type 3 celmu UF-1”
“Ir daudz dažādu zīdītāju ortoreovīrusu, un par šo nesen identificēto vīrusu nav pietiekami daudz zināšanu, lai par to uztrauktos,” sacīja raksta vadošā autore Emīlija Dereitere, Floridas Universitātes doktorante pētījumā “One Health” . “Zīdītāju ortoreovīrusi sākotnēji tika uzskatīti par “bāreņu” vīrusiem, kas sastopami zīdītājiem, tostarp cilvēkiem, bet nav saistīti ar slimībām. Pavisam nesen tie ir tikuši saistīti ar elpošanas ceļu, centrālās nervu sistēmas un kuņģa-zarnu trakta slimībām.”
Lednicka laboratorijas atklājumi par jeilongvīrusu un ortoreovīrusu seko tūlīt pēc tam, kad komanda publicēja savu atklājumu par diviem citiem jauniem vīrusiem, kas atrasti saimniecībās audzētos baltastes briežos. Ņemot vērā vīrusu tieksmi pastāvīgi attīstīties, kā arī komandas sarežģītās laboratorijas metodes, jaunu vīrusu atklāšana nav pilnīgi pārsteidzoša, sacīja Lednickis.
“Es neesmu pirmais, kas to saka, bet būtībā, ja jūs meklēsiet, jūs atradīsiet, un tāpēc mēs turpinām atklāt visus šos jaunos vīrusus,” sacīja Lednickis.
Tāpat kā gripas vīruss, divi dažādi ortoreovīrusu veidi var inficēt saimniekšūnu, izraisot vīrusu gēnu sajaukšanos un saskaņošanos, būtībā radot pavisam jaunu vīrusu, sacīja Lednickis.
2019. gadā Lednickis un viņa kolēģi izolēja pirmo ortoreovīrusu, kas tika atrasts brieža organismā. Šī paveida gēni bija gandrīz identiski ortoreovīrusam, kas tika atrasts Ķīnā audzētās ūdeļēs un Japānā nāvējoši slimā lauvā. Zinātnieku aprindas prātoja, kā gan viens un tas pats hibrīdvīruss varētu parādīties Floridā audzētā brieža organismā un divu plēsēju sugu organismā visā pasaulē? Daži eksperti izvirzīja pieņēmumu, ka dzīvnieku barības sastāvdaļas varētu būt nākušas no viena un tā paša ražotāja.
Tā kā ir tik daudz neatbildētu jautājumu par ortoreovīrusiem un to pārnešanas veidiem, izplatību cilvēku un dzīvnieku saimniekos un to, cik slimus tie varētu mūs padarīt, ir nepieciešami vairāk pētījumu, sacīja Dereitere un Lednickis.
Nākamie soļi ietvertu seroloģijas un imunoloģijas pētījumus, lai izprastu draudus, ko Geinsvilas ciršļu zīdītāju ortoreovīrusa 3. tipa celms UF-1 var radīt cilvēkiem, savvaļas dzīvniekiem un mājdzīvniekiem.
Lasītāji, kurus uztrauc Peppera veselība, var būt droši. Pēc saviem piedzīvojumiem brīvā dabā viņš nav uzrādījis nekādas slimības pazīmes un, visticamāk, turpinās dot savu ieguldījumu zinātniskos atklājumos, vācot paraugus.
“Šis bija oportūnistisks pētījums,” sacīja Lednickis. “Ja jūs sastopaties ar beigtu dzīvnieku, kāpēc gan to nepārbaudīt, nevis vienkārši aprakt? Ir daudz informācijas, ko tā var iegūt.”