Savas ilgās evolūcijas laikā cilvēku suga ir “zaudējusi” diezgan daudz ķermeņa apmatojuma: pirms tam tā bija daudz vairāk. Taču nez kāpēc joprojām esam spiesti samierināties ar “biezokni” degunā, un no noteikta vecuma arī ausīs. Daudziem cilvēkiem ir kārdinājums noplūkt šos matiņus vai pat noņemt tos ar vasku. Taču tā var nebūt labākā ideja, raksta IFLScience.
Jau vairāk nekā gadsimtu pastāv hipotēze, kas apgalvo, ka deguna mati palīdz cilvēkiem efektīvāk pasargāt sevi no mikrobiem un slimībām.
“Lielākā daļa parasto deguna dobumu iekšpuse ir pilnīgi aseptiska [sterila]. No otras puses, nāsu priekštelpās un to apšuvumā esošajos matiņos, kā arī visās to veidojošajās garozās, kā likums, ir daudz baktēriju. Šķiet, ka šie divi fakti pierāda, ka matiņi degunā darbojas kā filtrs un liels skaits mikrobu paliek mitrajos matu “tīklos”, kas klāj nāsis,” 1896. gadā ārsti rakstīja medicīnas žurnālā The Lancet.
Kopš tā laika hipotēze nav tikusi kritiski pārbaudīta un tiek uzskatīta par pašsaprotamu. Tomēr tam ir netieši pierādījumi. Piemēram, ir 2011. gada pētījums, kurā tika novērtēta nāsu apmatojuma pakāpe dažādiem cilvēkiem. Un izrādījās, ka tiem, kuriem bija mazāk deguna matu, bija lielāka iespēja saslimt ar astmu, ja viņiem bija citas elpošanas problēmas.
“Deguna apmatojuma daudzumam, kas nodrošina filtrēšanas funkciju, ir aizsargājoša iedarbība pret astmas attīstības risku cilvēkiem ar sezonālu rinītu (deguna gļotādas iekaisumu),” savus rezultātus raksturoja zinātnieki.
No otras puses, ir veikti pētījumi, kas liecina, ka deguna apmatojuma noņemšana var uzlabot gaisa plūsmu ieelpojot. Lai gan tas var būt ieguvums pats par sevi, šī gaisa plūsma, iespējams, varētu pārnest baktērijas dziļāk nāsīs. Tomēr joprojām nav skaidrs, cik lielā mērā deguna epilācija ietekmēs jūsu vispārējo veselību.
Tomēr deguna apmatojuma noplūkšana vai noņemšana pati par sevi var radīt problēmas. Jo īpaši, ja pēc matu noņemšanas no folikula sāk augt jauns un nevar izlauzties cauri ādai. Tā parādās ieauguši matiņi, kas izraisa lokālu iekaisumu, kairinājumu un sāpes. Laika gaitā tas parasti izzūd pats no sevis. Tomēr iekaisums var kļūt nopietns, un brūces pēc matiņu noņemšanas var inficēties – un jums būs jādodas pie ārsta.
Turklāt, kā norāda otolaringologs Dons Bīslijs, deguna mati saglabā mitrumu no izelpotā gaisa, kas novērš deguna eju izžūšanu. Tādējādi mati palīdz elpošanas sistēmai strādāt ērtāk.
Ņemot to vērā, eksperti iesaka vienkārši nogriezt īsus (nevis izraut) deguna matiņus, ja tie patiešām traucē.