Zilganas lūpas bieži signalizē, ka ķermenis ir auksts. Tomēr simptoms var signalizēt arī par nopietnām slimībām. Tad vizīte pie ārsta ir obligāta.
Tā ir dabiska reakcija: aukstums daudziem cilvēkiem izraisa zilas lūpas. Taču, ja krāsas maiņa notiek arī citās situācijās, aiz tā var būt nopietnas slimības. Šajā rakstā jūs uzzināsiet, kādos gadījumos skartajiem jākonsultējas ar ārstu.
Skābekļa trūkums kā iemesls: kā rodas zilas lūpas
Ziemā vai pēc peldēšanas jūsu lūpas var kļūt zilas: tā ir jūsu ķermeņa reakcija, kā pasargāt sevi no aukstuma. Vēnas sašaurinās un asinis plūst lēnāk. Asinis, kas jau ir izlaidušas skābekli, var aizplūst tikai lēnāk un to vietā var ieplūst svaigas, skābekli saturošas asinis.
Asinis ar zemu skābekļa saturu ir zilganā krāsā un īpaši ātri spīd cauri vietās ar plānu ādu – krāsas maiņa parasti vispirms parādās uz lūpām, ausu ļipiņām un pirkstu galiem.
Ārējai temperatūrai pat nav jābūt īpaši zemai, lai lūpas kļūtu zilas. Subjektīvajai temperatūras sajūtai ir izšķiroša nozīme: ja aukstuma dēļ lūpas kļūst zilas, cietušie to var atvieglot tikai ar karstumu. Piemēram, ārsti iesaka dzert siltu tēju.
Var tikt bojāta arī sirds
Ja lūpu zilgana krāsa rodas situācijās, kad neesat pakļauts aukstumam, iespējams, ka jūs ciešat no sliktas asinsrites. Tad jūsu ķermenis nevar saņemt pietiekami daudz skābekļa un parādās zila krāsa. Ārsti šo skābekļa trūkumu sauc par cianozi.
Jūs varat stimulēt savu asinsriti, regulāri vingrojot un dzerot daudz šķidruma. Tā kā pastāvīgiem asinsrites traucējumiem var būt nopietni cēloņi, šajā gadījumā noteikti jākonsultējas ar ārstu.
Nopietnas sirds slimības, piemēram, sirds mazspēja, dažkārt var izraisīt to, ka jūsu sirds vairs nespēs pietiekami spēcīgi sūknēt un transportēt prom ar skābekli nabadzīgās asinis. Ja zilā krāsa parādās akūti, jums jāmeklē medicīniskā palīdzība. Sliktākajā gadījumā var rasties asins receklis, kas nekavējoties jāārstē.
Plaušu slimības kā zilu lūpu cēlonis
Pneimonija, hronisks bronhīts un astma ir arī iespējamie lūpu ziluma cēloņi. Slikta skābekļa padeve var rasties plaušu bojājumu dēļ. Pneimonijas diagnosticēšana var nebūt vienkārša – noteikti pastāstiet savam ārstam par lūpu krāsu, ja jums nav sirds slimību vai astmas.
Vēl viens iemesls var būt intensīva smēķēšana, kas noslogo plaušas un var pasliktināt skābekļa piegādi.