“Pārliecinieties, ka ziemeļbriežiem ir daudz ūdens – un neaizmirstiet arī katru stundu izdzert glāzi,” Ziemassvētku vecītis atgādina elfu komandai, kamēr Lapzemē valda rekordliels karstums.
Ne katru dienu Ziemassvētku vecītis Ziemassvētku vecīša ciematā aiz polārā loka iepazīstas ar saules dūriena bīstamību, taču šovasar Somijas ziemeļos temperatūra vairākas dienas no vietas ir bijusi ap 30 °C.
Somijas Meteoroloģijas institūts piektdien paziņoja, ka jau 14. dienu pēc kārtas Somijā kaut kur izmērīta 30 °C temperatūra – pirmo reizi kopš novērojumu sākuma 1961. gadā.
Kas attiecas uz Ziemassvētku vecīti, viņš uzturēsies tūristu galamērķa telpās Rovaniemi pilsētā — viņa spilgti sarkanais, ar kažokādu apdari apdarinātais kostīms ir ļoti silts.
“Es iešu peldēties ezerā mežā tikai pēc pulksten 18:00, kad laiks būs sācis atdzist,” viņš saka.
Kamēr Ziemassvētku vecīša darbnīca pielāgojas ar dzīvespriecīgu izturību, neparasti siltā temperatūra Arktikā ir nopietna problēma, un zinātnieki kā vainīgo norāda klimata pārmaiņas.
Pēc neparasti auksta un lietaina pavasara un vasaras sākuma visa Somija, tostarp Lapzemes tālie ziemeļi, 500 km virs polārā loka, pēkšņi nonāca nepārtrauktā karstā laika periodā.
Pašā Rovaniemi karstuma vilnis jau ilgst 15 dienas.
Somijā karstuma vilnis tiek definēts kā vismaz trīs secīgu dienu periods, kurā diennakts maksimālā temperatūra pārsniedz 25 °C.
Somijas Meteoroloģijas institūta meteorologs Jākko Savela skaidro, ka Lapzemē, kur temperatūra virs 30 °C ir ārkārtīgi reta, tādi karstuma viļņi kā pašreizējais ir izņēmums.
“Pēdējo reizi tikpat ilgs karstuma vilnis Somijas Lapzemē bija 1972. gadā,” saka Savela. Bet pat tas ilga tikai 12 līdz 14 dienas atkarībā no precīzas atrašanās vietas.
“Šis rekords tagad ir pārspēts.”
Ne tikai Rovaniemi ir pārņēmis svelmains karstums. Vairākās citās Lapzemes meteoroloģiskajās stacijās ir reģistrēti visilgākie karstuma viļņi vēsturē.
Karstuma viļņa augstākā temperatūra — 31,7 °C — šīs nedēļas sākumā tika izmērīta divās vietās — Ilitornio un Sodankilā. Tas ir aptuveni par 10 °C vairāk nekā sezonas vidēji Lapzemē. Piektdien Koitsanlahti dienvidaustrumos tika reģistrēta 30,3 °C temperatūra.
Karstuma vilnis ir izraisījis atjaunotas bažas par klimata pārmaiņu paātrināto tempu Arktikā, kas sasilst četras līdz piecas reizes ātrāk nekā pārējā Zeme.
Savela norāda, ka šo konkrēto, ilgo karstuma vilni tieši neizraisīja klimata pārmaiņas. Tomēr viņš saka: “Klimata pārmaiņām ir bijusi ietekme: bez tām temperatūra pēdējo divu nedēļu laikā būtu bijusi zemāka.”
Oulu Universitātes Arktikas pētniecības katedras profesors Džefs Velkers piekrīt.
Karstuma viļņi un ekstremāli laikapstākļi gan vasarā, gan ziemā ir kļuvuši tik bieži, ka tos var izraisīt tikai fundamentālas klimata sistēmas izmaiņas.
“Visā pasaulē katru dienu klimata pārmaiņas izpaužas kā ārkārtējs karstums un ārkārtīgi nokrišņi,” saka profesors Velkers. “Klimata pārmaiņu pēdas ir jūtamas.”
Saskaņā ar ANO Starpvaldību klimata pārmaiņu padomes datiem, karstuma viļņi kļūst arvien biežāki cilvēku izraisīto klimata pārmaiņu dēļ.
Ir paziņots, ka ārkārtīgi karsts laiks notiks biežāk un kļūs vēl intensīvāks, planētai turpinot sasilšanu.
Ārkārtīgais karstums ietekmē arī Lapzemes slavenos ziemeļbriežus.
Ziemeļbrieži, kurus Ziemassvētkos visā pasaulē svin kā Ziemassvētku vecīša kamanu vilcējus, šeit brīvi klīst pa mežiem un pakalniem. Taču, tā kā tos vajā odi, kas karstā laikā ļoti labi zeļ, ziemeļbrieži tagad bēg uz ceļiem un ciemiem, meklējot atvieglojumu.
“Ziemeļbriežiem vienīgā iespēja būtu doties uz augstākiem, vējainākiem kalniem, bet Somijas Lapzemē augstākais punkts ir tikai aptuveni 1000 m,” saka profesors Velkers.
Viņš piebilst, ka, tā kā nākotnē Arktikā biežāk notiks ekstremālāki un ilgāki karstuma viļņi, “ziemeļbriežu ganītājiem, iespējams, būs jābūvē lielas kūtis, lai nodrošinātu ēnu saviem dzīvniekiem”.
Ne tikai Ziemassvētku vecītim un viņa ziemeļbriežiem ir grūtības. Lapzeme tradicionāli ir pazīstama kā aizraujošs tūristu galamērķis, taču šogad apmeklētāji ir neizpratnē.
“Šeit ir super karsts – 30 grādi mani nogalina. Es atbraucu, lai aizbēgtu no karstuma,” saka Silvija, tūriste no Prāgas, kas apmeklē Ziemassvētku vecīša brīvdienu ciematu Rovaniemi.
“Es gaidīju daudz aukstāku laiku un paņēmu līdzi nepareizas drēbes. Man līdzi ir tikai viens īsroku T-krekls – es to valkāju katru dienu.”
Nepalīdz arī tas, ka Rovaniemi pašlaik ir 20 stundas gara diena, tāpēc saule joprojām spīd līdz pat pulksten 23:00, tādējādi ilgāk uzturot temperatūru.
Ēnainā vietā Santaparkā iekārtojusies Adita no Londonas, kura šeit gaidīja temperatūru zem 20 °C. “Es knapi varu iziet ārā no ēnas, kad to daru, jūtos kā degot,” viņa saka.
“Kaut kas līdzīgs notiek Apvienotajā Karalistē, bet esmu ļoti pārsteigta, redzot to pašu uz polārā loka,” viņa saka. “Ledus un sniegs ir tik neatņemama šī atrakciju parka un visas Lapzemes sastāvdaļa.”
Arī Elīna, rūķīte, kas strādā Ziemassvētku vecīša pasta nodaļā, uztraucas par Lapzemes ziemu nākotni: “Es domāju, vai karstuma viļņi tagad ir jaunā norma.”
Ziemassvētku vecītim ir vēl viena problēma – katru dienu visu gadu jāvalkā viņa smagais kostīms.
Pašlaik viņš ārā dodas tikai vakaros, kad gaiss sāk atdzist, pretējā gadījumā viņš riskē dabūt karstuma dūrienu tikai 10 minūšu laikā.
“Protams, karsta vasara dažiem var būt ļoti jauka, bet es dodu priekšroku aukstumam un sniegam,” viņš saka. “Ziema ir labāka.”