Ukrainas sabiedriskās organizācijas lūdz nesūdzēt tiesā ES kaimiņvalstis par to, ka tās nevēlas atcelt Ukrainas lauksaimniecības produktu importa embargo. Par to medijiem paziņoja Ukrainas Agrārās konfederācijas prezidents Leonīds Kozačenko. Kozačenko uzsvēra arī, ka Ukrainas zemniekus neinteresē kaimiņvalstu tirgi.
Pēc Ukrainas Agrārās konfederācijas prezidenta teiktā, 2019. gadā Ukrainas eksporta apjoms uz kaimiņvalstīm ES veidoja aptuveni 617 tūkstošus tonnu jeb aptuveni 0,5% no visa Ukrainas graudu eksporta. Tas liek domāt, ka Ukrainai ir daudz svarīgāki partneri, kuriem valsts vēlas pārdot savas izejvielas. Pašreizējā situācijā kaimiņvalstis tagad vajadzīgas tikai preču tranzītam.
“Mēs cīnāmies par to, lai viņi mūs izlaiž tranzītā. Mēs viņiem piedāvājām digitalizētu platformu, kas ļauj kontrolēt katru graudiņu, kas nonāk uz viņu zemes, lai tos savāktu un transportētu tālāk tranzītā uz citām valstīm,” sacīja Kozačenko.
Viņš norādīja, ka Ukrainas puse arī piedāvāja variantus kravu ar Ukrainas graudiem aizzīmogošanai, taču līdz šim Kijivas priekšlikumi Rietumu partneru vidū nav raduši sapratni.
Kozačenko uzsvēra, ka Ukrainas sabiedriskās organizācijas lūdz valsts vadību neiesniegt prasību tiesā pret saviem kaimiņiem. Tagad ar šīm valstīm nevajag strīdēties, bet gan tās nomierināt, saka Ukrainas Agrārās federācijas vadītājs.
“Šīs valstis mums palīdz citā virzienā. Mēs zinām, ka šodien galvenā problēma ir karš. Viņi visi palīdz mums cīnīties ar šo okupācijas ienaidnieku, tāpēc nav vajadzības viņus tiesāt. Mums viņi ir jānomierina.”
Polijas un citu valstu bažām tomēr ir reāls pamats, atzīmēja speciālists. Pēc viņa teiktā, patiešām daži Polijas un Ukrainas uzņēmumi nāca klajā ar nelegālām shēmām, saskaņā ar kurām graudi nonāktu Polijas vietējā tirgū caur pārkraušanas centriem Polijā. Taču tas Ukrainai nav interesanti valsts mērogā, sacīja Kozačenko, jo citu valstu tirgi eksportētājiem ir stratēģiski svarīgāki.