Zemes magnētiskie poli dažreiz nobīdās, un tajā nav nekā neparasta. Taču žurnālā “Geophysical Research Letters” publicēts pētījums liecina, ka arī cilvēkiem ir sava loma šajā procesā. Zinātnieki ir atklājuši, ka upes bloķējošie dambji rezervuāros ir uzkrājuši tik daudz ūdens, ka tas izskaidro vismaz daļu no pašreizējās Zemes magnētisko polu nobīdes
Ģeofiziķi ir aprēķinājuši, ka ūdens masa, kas koncentrēta nedaudz mazāk kā 7000 aizsprostotos rezervuāros, ir nobīdījusi Zemes garozas rotācijas asi par aptuveni vienu metru attiecībā pret iekšējo dinamo, kas virza mūsu planētas globālo magnētisko lauku. Izrādās arī, ka viss šis uzkrātais ūdens ir izraisījis globālā jūras līmeņa pazemināšanos par 21 milimetru.
Pēc zinātnieku domām, rezervuāru izveide ne tikai noved pie okeānu līmeņa pazemināšanās, bet arī maina masas sadalījumu uz planētas. Šī masas pārdale var ietekmēt Zemes magnētisko polu novietojumu attiecībā pret virsmu.
Papildu svars, kas tiek pievienots rotējošai sfērai, velk smagāko daļu ekvatora virzienā, nobīdot sfēras rotācijas asi. Tātad Zemes virsmas svara pārdalīšana maina tās rotācijas ass orientāciju, vai nu aizsprostojot, kūstot ledājiem, vai izsūknējot gruntsūdeņus, apgalvo zinātnieki.
Taču šī nobīde ietekmē tikai Zemes ārējo garozu, kas peld virs tās iekšpuses, nevis iekšējo masu, kas rada magnētisko lauku, kura dēļ pārējā Zemes virsma peld virs mūsu planētas iekšējā magnētiskā ziemeļpola.
Tātad, lai gan magnētiskais ziemeļu pols pats par sevi nav pārvietojies kosmosā, Zemes virsma ir pārvietojusies ap to. Šo parādību sauc par patieso polāro nobīdi.
Zinātnieki ir atklājuši, ka Ziemeļu magnētiskais pols ir nobīdījies divos posmos. No 1835. līdz 1954. gadam tas pārvietojās uz austrumiem, Krievijas virzienā, par aptuveni 20 centimetriem aizsprostu būvniecības dēļ Eiropā un Ziemeļamerikā. Pēc tam, laikā no 1954. līdz 2011. gadam, tas pārvietojās uz rietumiem, Ziemeļamerikas virzienā, par 57 centimetriem jaunu aizsprostu būvniecības dēļ Āzijā un Austrumāfrikā.
Pētnieki brīdina, ka atkarībā no jaunu dambju un rezervuāru izvietojuma mainīsies jūras līmeņa celšanās ģeometrija, un šīs izmaiņas varētu būt diezgan ievērojamas.
Magnētiskā polu nobīde pievienojas pieaugošajam parādību sarakstam, kurās cilvēki netīši iejaucas, tostarp atmosfēras slāņu retināšana, okeāna cirkulācijas maiņa un vulkānu aktivizēšana.