Zinātnieki ir atjauninājuši Zemes magnētisko modeli, lai ņemtu vērā polu stāvokļa izmaiņas kopš 2020. gada. Jaunais modelis paredz, ka līdz 2030. gadam Ziemeļu magnētiskais pols būs vēl tuvāk Krievijai, attālinoties no Kanādas, raksta Science Alert.
Atjauninātais Zemes magnētiskā lauka modelis parādīja, ka Ziemeļu magnētiskais pols turpina virzīties uz Krievijas pusi. Šis atjauninājums uzlabos navigācijas un GPS sistēmu precizitāti līdz 2030. gadam.
Zemes magnētiskie poli pastāvīgi mainās, jo planētas iekšpusē ir neviendabīgs kodols. Tas ietekmē tā iekšējās dinamo īpašības, izraisot polu nobīdi no saskaņotības ar ģeogrāfiskajiem poliem.
Jaunais magnētiskā lauka modelis ir palielinājis mērījumu izšķirtspēju 10 reizes. Ja iepriekš mērīšanas solis pie ekvatora bija 3300 km, tad tagad tas samazināts līdz 300 km. Šis uzlabojums uzlabos navigācijas ierīču, piemēram, GPS, precizitāti. Atjaunināšanu atbildīgās organizācijas veiks automātiski, un izsekotāji nav jāatjaunina. Pirms atjaunināšanas kļūda, ceļojot no Dienvidāfrikas uz Lielbritāniju pa ģeodēzisko līniju, bija 150 km. Pēc atjaunināšanas šī kļūda būs minimāla.
WMM magnētisko modeli kopīgi izstrādā ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras pārvalde (NOAA) un Apvienotās Karalistes Ģeoloģijas dienests (BGS).
Pirmo reizi magnētisko ziemeļpolu 1831. gadā atklāja sers Džeimss Klārks Ross Kanādā. Kopš tā laika zinātnieki ir novērojuši tā kustību. Pēc 2000. gada tā migrācija paātrinājās, bet kopš 2019. gada ir palēninājusies. Tomēr nākotnē pols turpinās virzīties uz Krievijas pusi.