Zemeņu kompots ir īpaši aromātisks un tādējādi izceļas citu no ogām gatavoto kompotu saimē, tomēr jāatceras, ka zemenēs ne vienmēr būs pietiekoši daudz dabiskās skābes, kas nodrošinās pietiekošu konservāciju. Reizēs, kad ogas ir pārāk saldas vai pārāk gatavas, ne vienmēr līdzēs arī papildus sterilizācija, tāpēc kā papildus konservantu lieliski varam izmantot citronskābi.
Izmantosim 150 gramus zemenes, 100 gramus cukura, 2 gramus citronskābes un 950 ml ūdens.
Vispirms rūpīgi atlasām ogas, jo nederēs ne bojātās, ne pārāk mazās, ne pusgatavās zemenes. Beram tās bļodiņā, pārlejam ar aukstu ūdeni un ļaujam aptuveni 10 minūtes pamirkt, lai atdalītos sīkie netīrumi. Pēc tam nokāšam caurdurī, noskalojam zem tekoša ūdens un noraujam kātiņus. Pēc tam vēlreiz noskalojam, bet citas saimnieces mēdz to darīt arī ar verdošu ūdeni.
Kompotu varam gatavot arī no nesagrieztām ogām, tomēr spilgtākas krāsas dēļ, vislabāk ogas sagriezt pusītēs vai vēl sīkāk. Burciņas (izmantosim 1 litra burciņas) un vāciņus ļoti rūpīgi nomazgājam, sterilizējam un netraucēs arī noslēdzošā izkarsēšana cepeškrāsnī.
Kad burciņas sagatavotas, beram iekšā zemenes, pārlejam ar tikko uzvārītu ūdeni un vienkārši pārsedzam ar vāciņu. Šādi paturam 10 – 15 minūtes istabas temperatūrā, pēc tam šķidrumu nolejam katliņā, liekam to uz uguns, pieberam cukuru un citronskābi, kad sāk burbuļot, samazinām uguni, apmaisot novārām aptuveni 5 minūtes un pēc tam pārlejam atpakaļ burciņā uz tur atstātajām ogām.
Atkal vienkārši pārsedzam ar vāciņu un veicam papildus sterilizāciju. Lielākā katliņā uzkarsējam ūdeni, dibenā ieklājam auduma salveti, virs tās novietojam burciņu un, kad katliņā ūdens sāk vārīties, sterilizējam 10 – 15 minūtes. Pēc tam izņemam no katliņa, ar dvieli burciņu noslaukām, stingri aizvākojam, apgriežam burciņu augšpēdus, ļaujam atdzist un pēc tam pārliekam pagrabā vai pieliekamajā.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!