Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis šodien uzrunāja Izraēlas Knesetu (parlamentu) un tautu.
Runa notika ar videokonferences starpniecību, parlamentā to noklausījās 112 Kneseta deputāti – visas parlamenta frakcijas, izņemot Hadašu. Runu tiešraidē pārraidīja visi vadošie mediji Izraēlā un daudzās ārvalstīs.
Godātais spīkera kungs, Kneseta locekļi!
Cienījamais premjerministra Naftali Benneta kungs, liels paldies par jūsu atbalstu.
Cienījamie Izraēlas Valsts valdības locekļi, visi klātesošie, viesi, Izraēlas tauta!
Ukraiņu un ebreju kopienas vienmēr ir bijušas un, esmu pārliecināts, būs ļoti savstarpēji saistītas, ļoti tuvas. Viņas vienmēr dzīvos tuvumā. Un viņas kopā piedzīvos prieku un sāpes.
Tāpēc es gribu jums tagad atgādināt vienas lieliskas Kijevas sievietes vārdus, kuru jūs ļoti labi pazīstat. Goldas Meiras vārdi. Viņi ir ļoti slaveni, visi tos ir dzirdējuši. Droši vien katrs ebrejs. Arī daudzi ukraiņi. Un noteikti ne mazāk kā krievi. “Mēs vēlamies dzīvot. Mūsu kaimiņi vēlas redzēt mūs mirušus. Tas atstāj maz vietas kompromisiem.”
Man nav jāpārliecina, cik mūsu stāsti ir savstarpēji saistīti. Ukraiņu un ebreju vēsture. Pagātnē un tagad, šajā briesmīgajā laikā. Mēs atrodamies dažādos stāvokļos un pilnīgi citos apstākļos. Bet draud tikai viens: gan mums, gan jums – totāla tautas, valsts, kultūras iznīcināšana. Un pat nosaukums: Ukraina, Izraēla.
Es vēlos, lai tu to visu sajustu. Es vēlos, lai jūs padomātu par šo datumu. Par 24. februāri. Par šī iebrukuma sākumu. Krievijas iebrukums Ukrainā. 24. februāris – šī diena iegāja vēsturē divas reizes. Un abas reizes – kā traģēdija. Traģēdija ukraiņiem, ebrejiem, Eiropai, pasaulei.
1920. gada 24. februārī tika nodibināta Vācijas Nacionālsociālistiskā strādnieku partija (NSPD). Partija, kas prasīja miljoniem dzīvību. Iznīcināja veselas valstis. Mēģināja nogalināt cilvēkus.
102 gadus vēlāk, arī 24. februārī, tika izdots kriminālais rīkojums par pilna mēroga Krievijas karaspēka iebrukuma uzsākšanu Ukrainā. Iebrukums, kas jau prasījis tūkstošiem dzīvību, miljoniem cilvēku atstāja bez pajumtes. Padarīja viņus par izstumtajiem. Uz savas zemes un kaimiņvalstīs. Polijā, Slovākijā, Rumānijā, Vācijā, Čehijā, Baltijas valstīs un desmitiem citu pasaules valstu.
Mūsu cilvēki tagad ir izkaisīti pa pasauli. Viņi meklē drošību. Meklē, kā palikt pasaulē. Tāpat kā jūs meklējāt.
Šis Krievijas iebrukums Ukrainā nav tikai militāra operācija, kā to pasniedz Maskavā. Šis ir liela mēroga un zemisks karš, kura mērķis ir iznīcināt mūsu tautu. Mūsu bērnu, ģimeņu iznīcināšana. Mūsu valsts. Mūsu pilsētas. Mūsu kopienas. Mūsu kultūra. Un viss, kas padara ukraiņus par ukraiņiem. Viss, ko tagad iznīcina krievu karaspēks. Saprātīgi. Visas pasaules priekšā.
Tāpēc man ir tiesības uz šo paralēli un šo salīdzinājumu. Mūsu vēsture un jūsu vēsture. Mūsu karš par mūsu izdzīvošanu un Otrais pasaules karš.
Klausieties, ko Kremlis saka. Vienkārši klausies! Tur skan pat termini – tādi, kādi toreiz skanēja. Un šī ir traģēdija. Kad nacistu partija gāja pa Eiropu un gribēja visu iznīcināt. Iznīcini visus. Es gribēju iekarot tautas. Un neatstājiet neko no mums, no jums. Pat vārds un pēdas. Viņi to sauca par “galīgo risinājumu ebreju jautājumam”. Jūs to atceraties. Un es esmu pārliecināts, ka jūs nekad neaizmirsīsit!
Bet klausieties, kas tagad skan Maskavā. Dzirdiet šos vārdus vēlreiz sakām: “Galīgais risinājums”. Bet jau attiecībā uz, tā teikt, mums, ar “Ukrainas jautājumu”.
Tas skanēja atklāti. Tā ir traģēdija. Es saku vēlreiz, tas tika teikts sanāksmē Maskavā. Tas ir pieejams oficiālajās vietnēs. To citēja Krievijas valsts mediji. Maskava saka tā: bez kara pret mums viņi nebūtu spējuši sniegt “galīgo risinājumu” šķietami savai drošībai. Tāpat kā viņi teica pirms 80 gadiem.
Izraēlas tauta!
Jūs redzējāt, kā Krievijas raķetes trāpīja Kijevā, Babijarā. Jūs zināt, kāda veida zeme tā ir. Tur ir apglabāti vairāk nekā 100 000 holokausta upuru. Ir senie Kijevas kapi. Ir ebreju kapsēta. Tur trāpīja krievu raķetes.
Izraēlas tauta!
Pašā šī kara pirmajā dienā krievu šāviņi trāpīja Umanas pilsētā. Pilsēta, kuru katru gadu apmeklē desmitiem tūkstošu izraēliešu. Svētceļojumam uz Tzadik Nachman kapu. Kas paliks no visām tādām vietām Ukrainā pēc šī briesmīgā kara?
Esmu pārliecināts, ka katrs mana aicinājuma vārds jūsu sirdīs atbild ar sāpēm. Jūs jūtat, par ko es runāju. Bet vai varat paskaidrot, kāpēc mēs joprojām vēršamies pie visas pasaules, pie daudzām valstīm pēc palīdzības? Lūdzam jūs pēc palīdzības… Kaut vai par elementārām vīzām…
Esmu pārliecināts, ka katrs mana aicinājuma vārds jūsu sirdīs atbild ar sāpēm. Jūs jūtat, par ko es runāju. Bet vai varat paskaidrot, kāpēc mēs joprojām vēršamies pie visas pasaules, pie daudzām valstīm pēc palīdzības? Lūdzam jūs pēc palīdzības… Kaut vai par elementārām vīzām…
Kas tas? Vienaldzība? Maksājums? Vai starpniecība – neizvēloties pusi? Es atstāšu jums iespēju izvēlēties, kā atbildēt uz šo jautājumu. Un atzīmēšu tikai vienu – vienaldzība nogalina. Aprēķini – tie bieži ir nepareizi. Starpniecība var būt starp valstīm. Bet ne starp labo un ļauno.
Ikviens Izraēlā zina, ka jūsu pretraķešu aizsardzība ir labākā. Viņa ir spēcīga. Ikviens zina, ka jūsu ierocis ir spēcīgs. Visi zina, ka tu esi lielisks. Jūs zināt, kā aizstāvēt savas intereses, savas tautas intereses. Un jūs varat palīdzēt mums aizsargāt mūsu dzīvības, ukraiņu dzīvības, Ukrainas ebreju dzīvības.
Jūs varat ilgi jautāt, kāpēc mēs nevaram dabūt no jums ieročus. Vai arī kāpēc Izraēla nav noteikusi spēcīgas sankcijas pret Krieviju. Kāpēc neizdara spiedienu uz Krievijas biznesu. Bet atbilde joprojām ir jūsu ziņā, dārgie brāļi un māsas. Un tad jūs dzīvojat ar šo atbildi, Izraēla tauta.
Ukraiņi savu izvēli izdarījuši. pirms 80 gadiem. Izglāba ebrejus. Un tāpēc starp mums ir pasaules tautu taisnīgie.
Izraēlas tauta, tagad jums ir šī izvēle.
Paldies!
Paldies par visu.