Ukraina grasās turpināt graudu eksportu pa Melnās jūras koridoru, neskatoties uz Krievijas izstāšanos no darījuma, intervijā Āfrikas medijiem sacīja prezidents Volodimirs Zelenskis, kura fragmentus sniedzis viņa preses sekretārs Serhijs Ņikiforovs.
“Mēs nebaidāmies. Pie mums vērsās kompānijas, kurām pieder kuģi. … Ja Ukraina izlaidīs kravas no ostām, un Turcija tos laidīs cauri, tad visi ir gatavi turpināt graudu piegādes,” viņš teica.
Zelenskis atgādināja, ka Ukrainai ar Krieviju nebija nekādu līgumu, tāpēc, runājot par izstāšanos no “graudu darījuma”, Maskava izjauc savus līgumus ar ANO un Turciju.
Viņš piebilda, ka uzdevis Ārlietu ministrijai sagatavot “oficiālus signālus” ANO un Ankarai, lai tās atbildētu, ka ir gatavas turpināt iniciatīvu eksportēt lauksaimniecības produktus.
Kremlis pirmdien, 17. jūlijā, paziņoja par “graudu darījuma” pārtraukšanu, norādot, ka tā daļa, kas attiecas uz Krieviju, vēl nav pabeigta. Maskava oficiāli paziņojusi Turcijai, Ukrainai un ANO par savu atteikšanos atjaunot līgumu, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zaharova.
No 18.jūlija tiks likvidēts koordinācijas centrs Stambulā, kas izsniedza atļaujas graudu vedēju caurbraukšanai. Krievija arī atsauc humānās palīdzības koridora navigācijas drošības garantijas un atjauno režīmu īslaicīgi bīstamā apgabalā Melnās jūras ziemeļrietumos.
Savukārt Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans sacīja , ka “graudu darījums” iegājis vēsturē kā nozīmīgs diplomātisks panākums un tā likteni viņš plāno pārrunāt ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu augustā. “Ir nosūtīti vairāk nekā 33 miljoni tonnu graudu produktu. Daudzām valstīm ir izdevies novērst iekļūšanu pārtikas krīzē… Es uzskatu, ka Putins vēlas, lai šis humānās palīdzības tilts turpinātos,” sacīja Erdogans.
ANO ziņoja, ka saņēmusi paziņojumu no Krievijas par izstāšanos no “graudu darījuma”. Viņi norādīja , ka, neskatoties uz to, ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs “nepārtrauks savus centienus veicināt netraucētu piekļuvi pasaules tirgiem pārtikas produktiem un mēslošanas līdzekļiem gan no Ukrainas, gan Krievijas, lai saglabātu globālo pārtikas drošību”.
Līgums, kas pazīstams kā ”Melnās jūras graudu iniciatīva” tika noslēgts 2022. gada jūlijā Stambulā. Līgumu ietvaros, kurus ar ANO starpniecību parakstīja Maskavas, Kijivas un Ankaras pārstāvji, Krievija piekrita atbloķēt ostas un neiejaukties Ukrainas pārtikas eksportā. Līgums ir vairākkārt pagarināts. Rezultātā pasaules tirgos nonāca 33 miljoni tonnu lauksaimniecības produkcijas.
Tajā pašā laikā Krievija parakstīja “saprašanās memorandu” ar ANO, kas apņēmās palīdzēt novērst šķēršļus Krievijas mēslošanas līdzekļu un pārtikas eksportam. Taču šim dokumentam nebija juridiska spēka, un tā tekstā tika uzsvērts, ka tas neuzliek nekādus pienākumus iesaistītajām pusēm. Neskatoties uz to, Krievija uzstāja, ka abi dokumenti ir “pakete” – tas ir, saistīti viens ar otru, un apsūdzēja Rietumus līguma nosacījumu nepildīšanā.