“Mums ir jāatgūst visas zemes,” intervijā Financial Times saka Ukrainas prezidents. Volodimirs Zelenskis sacīja, ka Krievijas jaunā stratēģija Ukrainas infrastruktūras iznīcināšanai un iegrimdēšanai tumsā, nemazinās valsts apņēmību atbrīvot visu okupēto zemi, konfliktu raksturojot kā “spēka un izturības karu”.
Atstumjot Rietumu bailes no eskalācijas, Ukrainas prezidents uzstāja, ka karam nebūs ilgstoša atrisinājuma, ja Krievija neizies no visām tās okupētajām teritorijām.
Maskava kopš pagājušā mēneša ir pastiprinājusi bombardēšanas kampaņu pret Ukrainas kritisko infrastruktūru, cerot piespiest Kijivu piekāpties, neskatoties uz tās progresu kaujas laukā.
“Mums ir jāatgūst visas zemes. . . jo es uzskatu, ka kaujas lauks ir situācija, kad nav diplomātijas,” laikrakstam Financial Times sacīja Zelenskis. “Ja jūs nevarat pilnībā atgūt savu zemi, karš ir vienkārši iesaldēts. Tas ir laika jautājums, pirms tas atsāksies.
Trešdien Krievija palaida 70 raķetes pret infrastruktūras objektiem visā Ukrainā, atstājot aptuveni 80% valsts teritorijas tumsā un bez ūdens. Visi 15 Ukrainas kodolreaktori tika izslēgti, jo elektrība kļuva nestabila.
Uzstājoties prezidenta birojā, kurā arī nebija ūdensapgādes, Zelenskis sacīja, ka šīs nedēļas raķešu uzbrukums mūsdienu pasaulē ir kas neiedomājams.
“Tas bija tāds incidents, kāds nav noticis jau nezinu, cik gadus, varbūt 80, 90 gadus: valsts Eiropas kontinentā, kur nebija pilnīgi nekādas gaismas.”
Viņš teica, ka ukraiņi var krist izmisumā vai cīnīties. “Valsts lieliski atguvās. Enerģētikas darbinieki, valsts ārkārtas situāciju ministrija, atmīnētāji, visi strādāja, lai sakārtotu un atjaunotu elektroenerģiju un nodrošinātu vismaz mazliet ūdens.
Ceturtdienas rītā kodolreaktori tika atkārtoti pievienoti, un dažos galvaspilsētas Kijivas rajonos bija sācis atgriezties ūdens. “Šis ir karš par spēku, par izturību, par to, kurš ir spēcīgāks.”
Jau pirms trešdienas triecieniem puse valsts energosistēmas bija atspējota Krievijas raķešu uzbrukumu dēļ, izraisot nepārtrauktus elektroenerģijas padeves pārtraukumus miljoniem cilvēku. Pēc tam, kad šonedēļ Kijivā tika pārtraukta ūdens apgāde visā galvaspilsētā, daži iedzīvotāji bija spiesti vākt sniegu, lai tas izkustu ūdenī mazgāšanai un ēdiena gatavošanai.
Ukrainā pēc atkārtotiem Krievijas raķešu triecieniem tās elektrotīklam trūkst rezerves transformatoru bloku tās padomju laika iekārtām. Tā meklē rezerves daļas no Polijas un Lietuvas un vēlas palielināt vietējo ražošanu, taču jaunu vienību montāža prasa četrus līdz astoņus mēnešus.
Infrastruktūras ministrs Oleksandrs Kubrakovs sacīja, ka Ukrainai papildus pastāvīgajam budžeta atbalstam ir nepieciešama palīdzība vairāku simtu miljonu dolāru apmērā, lai steidzami sakārtotu savu energosistēmu.
Zelenskis arī aicināja Ukrainas rietumu partnerus nodrošināt vairāk pretgaisa aizsardzības aprīkojuma, lai palīdzētu aizsargāt kritisko infrastruktūru, kā arī dīzeļdegvielas piegādi avārijas ģeneratoriem un papildu gāzi, lai palīdzētu kompensēt elektroenerģijas trūkumu.
Prezidents sacīja, ka uzbrukumi, kas vērsti pret civilo infrastruktūru, liecina, ka Maskavai nav nodoma risināt sarunas par kara izbeigšanu.
Kijiva ir atgrūdusi jūtamu spiedienu, lai parādītu savu atvērtību iespējamam kara risinājumam sarunu ceļā. Daži Rietumu partneri ir nobažījušies, ka jebkurš Ukrainas mēģinājums atgūt Krimu, ko Krievija anektēja 2014. gadā un ko tā uzskata par ļoti svarīgu tās drošībai, var izraisīt bīstamu Maskavas eskalāciju, iespējams, pat kodolieroču izmantošanu.
Ukrainas spēkiem virzoties pret Krievijas karaspēku dienvidos un austrumos, Ukrainas militārie mērķi ir stigri: tā cenšas atgūt kopš februāra okupētās teritorijas un 2014. gada Krievijas uzbrukumā okupēto zemi.
Zelenskis atzina, ka Krimas liktenis pieaug starptautiskajā dienaskārtībā.
“Es saprotu, ka visi ir neizpratnē par situāciju un to, kas notiks ar Krimu. Ja kāds ir gatavs mums piedāvāt veidu par Krimas deokupāciju ar nemilitāriem līdzekļiem, es būšu tikai par,” sacīja Zelenskis. “Ja risinājums neietver deokupāciju un Krima paliek daļa no Krievijas Federācijas, nevienam nevajadzētu tērēt tam savu laiku. Tā ir laika izšķiešana.”