Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ar prieku izsaka dažādu kritiku pret valstīm, tostarp Ungāriju un Vāciju, par to, ka tās pārāk tuvojas krieviem. Bet viņš spēlē diplomātisku ”garo spēli” ar Maskavas sabiedroto Nr.1: Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu. Šo situāciju analizēja POLITICO žurnālisti.
Pēc žurnālistu domām, Ukrainas līderis atturas kritizēt Sji Dzjiņpinu, jo cer, ka viņš būs starpnieks konfliktā ar Krieviju. Turklāt Zelenskis nevēlas, lai Kremlis saņemtu militāru palīdzību no savas sabiedrotās valsts.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis meklē kompromisu ar sava ienaidnieka galveno sabiedroto – Ķīnu. Līderim ir iemesli nesagraut attiecības ar ĶTR, neskatoties uz tā partnerību ar Kremli.
Medijs apgalvo, ka Zelenskis cenšas saglabāt Ķīnu kā investoru, tirdzniecības partneri un iespējamo starpnieku. Turklāt līdera interesēs ir nepieļaut ieroču piegādi Krievijas Federācijai.
“Tuvākajos gados Ķīnas dziļajām kabatām, visticamāk, arī būs nozīme, palīdzot Ukrainai atgūties no kara postījumiem,” norāda plašsaziņas līdzekļi.
Žurnālisti uzsver, ka Ukrainas vadības reakcija uz ĶTR publiskoto kara izbeigšanas plānu ir orientējoša. Kamēr valsts sabiedroto pārstāvji pauda skepsi par paustajiem punktiem, Zelenskis uzsvēra gatavību dialogam ar Ķīnu.
“Es domāju, ka daži no Ķīnas priekšlikumiem ir saskaņā ar starptautiskajām tiesībām, un es domāju, ka mēs varam pie tā strādāt ar Ķīnu. Kāpēc gan ne?” Preses konferencē sacīja prezidents.
Tomēr Ukrainas Augstākās Radas Ārpolitikas un starpparlamentu sadarbības komitejas vadītājs Oleksandrs Merežko neuzskata, ka Sji Dzjiņpins izmanto savu ietekmi uz Putinu, lai izbeigtu karu. Viņš žurnālistiem sacīja, ka ĶTR nav mērķa apturēt agresoru.
Pēc viņa domām, Ukrainas un Ķīnas diplomātiskās attiecības ir sasniegušas krīzes punktu. Amatpersona uzsvēra, ka, kamēr lielākā daļa valstu strādā, lai izolētu Krieviju, Ķīna stiprina sadarbību ar agresorvalsti.
“Un tas, protams, atstās sekas uz Ukrainu un Ķīnas politiku pret Ukrainu. Turklāt Ukraina ir nepārprotami izvēlējusies eiroatlantiskās integrācijas ceļu, tas ir, pretēju attiecību attīstībai ar Ķīnu. Mēs esam tajā pusē, brīva demokrātiska pasaule, nevis autoritāru režīmu pusē,” sacīja Merežko.