Ukrainas prezidentam Volodimiram Zeļenskim prezidenta Trampa tuvākajā lokā ir maz aizstāvju, ja tādi ir, jo abu attiecību saasināšanās draud Kijevas nostājai miera sarunās ar Krieviju. Par to raksta New York Post
Mūžīgi vājās attiecības starp abiem līderiem šonedēļ kļuva atklāti naidīgas pēc tam, kad Ukrainas prezidents noraidīja sākotnējo ASV priekšlikumu vairāk nekā 50% no viņa valsts retzemju elementiem parakstīt ASV kā atmaksu par militāro palīdzību, vienlaikus pārmetot Trampa emisāriem tikšanos ar Krievijas diplomātiem bez viņa.
Tramps atriebās, nodēvējot Zelenski par “diktatoru”, kļūdaini apgalvojot, ka ukrainim ir 4% piekrišanas reitings, un pat liekot domāt, ka viņš ir izraisījis Krievijas 2022. gada februāra iebrukumu, savukārt Zelenskis apsūdzēja brīvās pasaules līderi par dzīvošanu “dezinformācijas telpā”.
Lai gan situācijas pasliktināšanās starp Vašingtonu un Kijivu šķiet pēkšņa, viens avots, kas pazīstams ar Baltā nama diskusijām, laikrakstam The Post ceturtdien sacīja: “Tas man nav nekas jauns.
“Pirms mēnešiem es dzirdēju, ka ir pienācis laiks vēlēšanām un jaunai vadībai,” piebilda šī persona, kura sacīja, ka publiskais sabrukums tuvojas ilgu laiku un ka Rietumu spārnā ir plaši izplatīta anti-Zelenska sajūta.
“Patiesais jautājums ir, vai kāds Trampam ir teicis, ka viņam viņš patiešām patīk?” avots sacīja par Ukrainas prezidentu.
Otrs Trampam tuvs avots piekrita vērtējumam un ierosināja, ka “labākais gadījums Zelenskim un pasaulei ir tas, ka viņš nekavējoties dodas uz Franciju. ”
Tikmēr kāda Baltā nama amatpersona privāti uzticēja savus pret Zelenski noskaņotos uzskatus, norādot, ka “tāpat kā pāvests es neatbalstu cilvēkus, kas aizliedz baznīcas” — atsaucoties uz Zelenska augusta likumu, kas aizliedza reliģiskās organizācijas, kas saistītas ar Krievijas pareizticīgo baznīcu, kurai ir ciešas attiecības ar Kremli.
Šī amatpersona piebilda, ka Republikāņu partija “ir liela Ukrainas telts” (parrtija ar plašu uzskatu spektru) un norādīja, ka Baltajā namā ir “cilvēki, kuriem ir tradicionāls republikāņu viedoklis par Zelenski”, lai gan šī persona nekādus piemērus neierosināja.
Bijušie Ukrainas aizstāvji Baltajā namā, tostarp nacionālās drošības padomnieks Maiks Valcs, ir stājušies aiz Trampa, lai saplēstu Zelenski un vērstu uguni uz Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.
“Prezidents Tramps šobrīd acīmredzami ir ļoti neapmierināts ar prezidentu Zelenski,” Valcs ceturtdien sacīja Baltā nama brīfingā, kurā viņš, šķiet, norādīja uz ieroču nodošanas palēnināšanos pēc tam, kad kāds Ukrainas parlamenta deputāts apgalvoja, ka “ieroči, kurus paredzēts pārdot, vairs netiek piegādāti”.
“Trampa administrācijai acīmredzami nepatīk Zelenskis, un tā dara visu, lai visi to zinātu,” sacīja ukraiņu politikas analītiķis un aktīvā dienesta karavīrs, kurš lūdza netikt identificēts ar vārdu.
“ASV prezidenta nesenie izteikumi liecina, ka viņš vēlas Ukrainas vēlēšanas pēc iespējas ātrāk un, lao Zelenskis tiktu nomainīts ar kādu, kas ir apspriežamāks. Tie var būt daži, kam Tramps un viņa sabiedrotie uzticas: militārais vadītājs vai uzņēmējs.
Vašingtonas darbinieki apgalvo, ka nav acīmredzama pretendenta, kuram Tramps dotu priekšroku, ja Ukrainā rīkotu vēlēšanas, kā Tramps un viņa sabiedrotie, piemēram, Tesla un SpaceX vadītājs Īlons Masks, uzstāja, ka šonedēļ tam vajadzētu notikt.
Prezidenta vēlēšanām Ukrainā bija jānotiek pagājušajā gadā, taču tās tika atliktas sakarā ar karastāvokli, ko Zelenskis izsludināja 2022.gada 24.februārī, reaģējot uz Krievijas iebrukumu. Saskaņā ar valsts konstitūciju vēlēšanas nevar rīkot karastāvokļa apstākļos.
Spriedze starp Trampu un Zelenski aizsākās 2019. gadā, kad toreizējais 45. prezidents mudināja savu kolēģi sākt izmeklēšanu par Baidenu ģimenes darījumiem ar Ukrainas dabasgāzes kompāniju Burisma Holdings, kas Hanteram Baidenam maksāja algu 1 miljona dolāru apmērā gadā, kamēr viņa tēvs Džo Baidens bija viceprezidents un vadīja Amerikas politiku attiecībā uz valsti.
Zelenskis atteicās sākt izmeklēšanu, taču veikli virzījās uz sekojošo strīdu pēc Trampa lūguma stenogrammas izplatīšanas, uzstājot, ka šajā aicinājumā nejūtot nekādu spiedienu, jo Kongresa demokrāti gatavojās impīčmentēt Trampu par iespējamu pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu.
“Manuprāt, mums bija labs telefona zvans. tas bija normāli… neviens mani negrūda,” sacīja Zelenskis, kopīgi ar Trampu uzstājoties Ņujorkā 2019. gada septembrī.
Tramps, kuru pēc diviem mēnešiem apsūdzēja un pēc tam Senāts attaisnoja, atkārtoti izteica pateicību par to, ka Zelenskis apstiprināja viņa paša argumentu, ka tas bija “ideāls telefona zvans”.
Nav skaidrs, vai attiecības tagad var glābt — viceprezidents Dž.D.Venss brīdinot Zelenski par Trampa “nelabošanos” un Maska uzbrukumu viņam saistībā ar Vogue fotosesiju, tviterī norādot: “Viņš to izdarīja, kamēr kara frontē ierakumos mirst bērni.”
Zelenskis Amerikā tika plaši uzskatīts par čērčiliāņu varoni par pārsteidzoši spītīgu pretestību Putina iebrukumam 2022. gadā, kā ziņots, toreizējā prezidenta Džo Baidena piedāvājumu izlidot no valsts, sakot: “Man vajag munīciju, nevis braucienu.”
Trampam atgriežoties pie varas, spriedzes pazīmes pieauga.
Janvārī Donalds Tramps jaunākais sociālajos medijos atklāja, ka Zelenskim tika atteikta biļete uz viņa tēva inaugurāciju, kurā piedalījās Itālijas premjerministre Džordža Meloni un Argentīnas prezidents Havjers Millei, paužot jaunās administrācijas siltās jūtas pret šiem līderiem.
“Smieklīgākais ir tas, ka viņš trīs reizes neoficiāli lūdza ielūgumu un katru reizi tika noraidīts,” rakstīja Tramps jaunākais. “Tagad viņš uzvedas tā, it kā būtu nolēmis pats neiet… kāds dīvainis.”
Zelenskis arī vulgāri noniecināja citus savas valdības vadošos konservatīvos kritiķus, šomēnes sakot, ka bijušajam televīzijas kanāla Fox News vadītājam Takeram Karlsonam, lielam Trampa ārējam sabiedrotajam, vajadzētu “pārstāt laizīt” Putina “pakaļu”.
Pats Tramps trešdienas vakarā norādīja uz iespējamo virzību uz priekšu, vienlaikus izkliedzot savu sašutumu par to, ka šīs nedēļas sākumā Kijevā pēc dabas resursu plāna prezentācijas tika noraidīts finanšu ministrs Skots Besents.
“Es to atdzīvināšu, pretējā gadījumā lietas viņu nepadarīs pārāk laimīgu,” raidījumā Air Force One žurnālistiem sacīja Tramps.
Trampa palīgi saka, ka prezidents uzskata, ka Zelenskis septembrī Trampa tornī notikušajā sanāksmē principā piekrita piešķirt 500 miljardus ASV dolāru retzemju elementos kā kompensāciju par 183 miljardiem ASV dolāru kongresā apstiprināto palīdzību.
“Mums bija vienošanās,” sacīja Tramps Saūda Arābijas atbalstītajā investīciju konferencē Maiami. “Mums bija darījums, kura pamatā bija retzemju metāli un lietas, taču viņi to lauza… viņi to lauza pirms divām dienām.”