Strauji mainīgie laikapstākļi daļai lauksaimnieku, jo īpaši lopkopībā iesaistītajiem, ir radījuši sarežģījumus nopļaut un/vai novākt sienu vai zāles masu lopbarībai.
Kaut arī šogad jūnija vidējā gaisa temperatūra Latvijā pārsniedza mēneša normu, kļūstot par otro siltāko jūniju meteoroloģisko novērojumu vēsturē, tomēr arī lietus nepameta valsts teritoriju un nokrišņu daudzums jūnijā sasniedza 91,1 mm, par 24 procentiem pārsniedzot mēneša normu. Vairākās novērojumu stacijās jūnijs bija viens no mitrākajiem pēdējos 60 gados. Šie mainīgie laikapstākļi kavēja zālāju nopļaušanas sākšanu un zāles novākšanu lopbarībai jūnija beigās. Arī jūlijā Latvijā tika novērots palielināts nokrišņu daudzums un lielākajā daļā valsts bija par 20 līdz 40 stundām mazāk saules nekā ierasti.
Datums, līdz kuram zālājam jābūt noganītam vai nopļautam un novāktam, lai pilnā apmērā saņemtu ES platību maksājumus – vienoto platības maksājumu, maksājumu par klimatam un videi labvēlīgu lauksaimniecības praksi jeb “zaļināšanas” maksājumu, mazo lauksaimnieku shēmas maksājumu un maksājumu par bioloģisko lauksaimniecību – ir noteikts 15. augusts.
Ņemot vērā strauji mainīgos laikapstākļus, arī šogad Zemkopības ministrija ir paredzējusi iespēju lauksaimniekiem, kuri izmanto zālājus lopbarības vajadzībām, līdz 15. septembrim nopļaut un novākt tos zālājus, kurus biežo nokrišņu un lielā mitruma dēļ nebūs iespējams nopļaut un novākt līdz 15. augustam.
Informāciju sagatavoja:
Rūta Rudzīte,
sabiedrisko attiecību speciāliste