Ukrainas bruņoto spēku plānotā pavasara ofensīva var “pavērt ceļu” Kijivas un Maskavas sarunām līdz gada beigām. Ķīna varētu būt par starpnieku šajā jautājumā, The Wall Street Journal atklāja vārdā nenosauktas ASV un ES amatpersonas.
Šāda pieeja ir balstīta uz faktu, ka neviena no konfliktā iesaistītajām pusēm nevar cīnīties bezgalīgi un ka “ir nepieciešams pārbaudīt”, kā Pekina ir gatava spēlēt lomu miera sarunās, sacīja avoti. Tomēr viņi joprojām nav pārliecināti par Krievijas vēlmi vienoties par pamieru Krievijas prezidenta Vladimira Putina vadībā, piebilst WSJ.
ASV amatpersonas Nacionālajā drošības padomē atbalsta sarunas, norāda Eiropas amatpersonas, bet Valsts departaments un CIP ir skeptiskāki, vēloties redzēt, kā uzbrukums virzās uz priekšu, pirms sākt diplomātisku atbildi. NDP pārstāvis noliedza ziņas par nesaskaņām, bet Valsts departaments un CIP neatbildēja uz komentāru pieprasījumu, piebilst The Wall Street Journal.
Izdevums atzīmē arī, ka šāda noskaņojuma maiņa notiek uz rietumvalstu nopietnām bažām, ka nākotnē tās nespēs saglabāt nepieciešamo militārās palīdzības līmeni Kijivas varas iestādēm. Tomēr WSJ atzīmē, ka pat Eiropā vēlme pēc sarunām nav vienprātīga.
Polija, Baltijas valstis un dažas citas valstis, kā arī dažas Apvienotās Karalistes amatpersonas uzskata, ka Ukrainai jādod laiks, kas nepieciešams panākumu gūšanai, pat ja gaidāmā pavasara ofensīva nemainīs situāciju kaujas laukā.
2022.gada novembrī Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs sacīja, ka Krievija ir atvērta sarunām ar Ukrainu, taču šobrīd neredz tām iespēju Kijivas nostājas dēļ atteikties no dialoga ar Krievijas pusi. Iepriekš, septembrī, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis septembrī sacīja, ka Ukraina pieļauj dialoga iespējamību ar Krieviju tikai tad, ja Putins nav valsts galva.
2023. gada februāra beigās Ķīnas Ārlietu ministrija publicēja savu plānu Ukrainas konflikta atrisināšanai. Tas sastāv no 12 punktiem. Pekina uzskata, ka ir jāuzsāk miera sarunas, jāpārtrauc vienpusējas sankcijas, kā arī jāgarantē Ukrainas graudu eksports un jāsamazina stratēģiskie riski.
Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretārs Oleksijs Daņilovs 23.aprīlī sacīja, ka Ukrainu nevajadzētu sēdināt pie sarunu galda, aicinot sabiedrotos dot valstij vairāk ieroču. “Ieroči ir labākais starpnieks un vienīgais skaidrais arguments Krievijas Federācijai,” viņš uzsvēra.