Cīņa pret spiegiem ir VDK virsnieka Vladimira Putina asinīs. Tāpēc, cenšoties apspiest nepaklausību gan mājās, gan ārzemēs, viņš spiegu medniekiem piešķīra plašas pilnvaras represijām.
Wall Street Journal reportieris Evans Gerškovičs, kurš 2023. gadā kļuva par pirmo ārzemju korespondentu Krievijā kopš aukstā kara, kurš apsūdzēts spiegošanā, ieslodzījuma laikā neatteicās no profesionālās darbības un rūpīgi sekoja izlūkdienestu rīcībai. Pēc bezprecedenta politieslodzīto apmaiņas pret Krievijas spiegiem un slepkavām 1. augustā, Gerškovičs kopā ar kolēģiem turpināja noskaidrot, kas Krievijā stāv aiz daudzajiem amerikāņu arestiem.
“Jo vairāk mēs pārdomājām šo vienkāršo jautājumu, jo vairāk mēs atklājām slepeno iekšējo mehānismu, kas ļāva Putinam pievilkt skrūves visās 11 Krievijas laika zonās, radot politiskās vajāšanas gaisotni, ko ANO īpašais ziņotājs cilvēktiesību jautājumos nosauca par “bezprecedentu” nesenā vēsturē” — WSJ izmeklēšanas rezultātus raksturo Gerškovičs.
Izrādījās, ka politiskās represijas cīņas pret nodevību un spiegošanu aizsegā vada FSB Pretizlūkošanas operāciju departaments (DKRO) – Josifa Staļina laikā izveidotā speciālā dienesta “Nāve spiegiem” (SMERŠ) Lielais Tēvijas kara analogs. Pēc Putina nākšanas pie varas FSB direktors Nikolajs Patruševs, kurš uzskatīja Krieviju par Rietumu ienaidnieku aplenktu cietoksni, piešķīra DKRO paplašinātas pilnvaras izspiegot amerikāņu uzņēmējus un diplomātus, kas ierodas Krievijā, sacīja kāds bijušais Eiropas izlūkdienesta vadītājs.
Neskatoties uz pieaugošo DKRO nozīmi režīmam, neviens ārpus šaura Krievijas ekspertu un izlūkdienesta virsnieku loka par to nebija dzirdējis, atzīmē WSJ. Bet, pēc kāda ar vienības darbību pārzinoša cilvēka teiktā, DKRO ir kā automašīnas kloķvārpsta, bez tā visa automašīna pārstātu darboties.
Lai gan DKRO ir tikai aptuveni 2000 virsnieku, saskaņā ar ASV un Eiropas izlūkdienestu datiem “tas ir Kremļa elitārākais drošības dienests,” raksta WSJ: “Tam ir tiesības piespiest simtiem tūkstošu virsnieku visā Krievijā veikt novērošanu, iebiedēt vai arestēt ārzemniekus un krievus, kurus viņa tur aizdomās par sadarbību ar viņiem… DRRO pavēlēja arestēt simtiem krievu, kas tika apsūdzēti spiegošanā, sadarbībā vai nodevībā.
Par šī specdienesta spēku liecina paša Gerškoviča pieredze. “Vienā no Pirmās izmeklēšanas departamenta birojiem, skatījās uz diviem Putina portretiem un Fēliksa Dzeržinska portretu, manas lietas vecākais izmeklētājs paskaidroja, ka esmu arestēts un apsūdzēts kā CIP aģents, jo DKRO teica, ka es es tāds esmu. “Man ar to pietiek,” sacīja izmeklētājs, ” raksta Gerškovičs.
DKRO jau ilgu laiku ir izspiegojusi amerikāņu žurnālistus, uzņēmējus un diplomātus. Departaments pat mēģināja pieņemt darbā studentus no skolas ASV vēstniecībā, kas bija populāra Maskavā strādājošo ārvalstu diplomātu ģimeņu vidū. 2020. gadā nodaļas darbinieks vienam no studentiem pastāstīja, ka viņa māte ir aizturēta un tiks atbrīvota tikai tad, ja viņš sāks sazināties ar DKRO sarakstā iekļauto diplomātu bērniem, ziņojot par viņu ģimeņu hobijiem un atvaļinājuma plāniem.
Karš Ukrainā būtiski paplašināja DKRO pilnvaras un iespējas, taču jau pirms tā Putina apsēstība ar ideju par “ienaidniekiem visapkārt” un cīņa pret “piekto kolonnu” mudināja pretizlūkošanas virsniekus atmaskot arvien jaunus spiegus un dzimtenes nodevējus. Pavasarī Lubjankā runājot ar FSB vadību, Putins katru reizi izsaka vienu skaitli – cik spiegu tika noķerts iepriekšējā gadā, skaidri liekot klātesošajiem saprast, ka jaunajā gadā rezultāts ir jāuzlabo.
2011. gadā Krievijas izlūkdienesti ziņoja par 199 cilvēku notveršanu, kuri spiegoja ārvalstu labā; 2020. gadā tie bija jau 495 Jau Ukrainas kara laikā zinātnes nozare, kas saistīta ar hiperskaņas raķešu izpēti, tika praktiski iznīcināta. Vairāki gados vecāki fiziķi nomira pēc aresta, un četriem tika piespriests cietumsods no 12 līdz 15 gadiem.
Laika posmā no 2024. gada janvāra līdz augustam vismaz 53 Krievijas pilsoņiem tika piespriests cietumsods saistībā ar apsūdzībām valsts nodevībā, salīdzinot ar četriem 2018. gadā.
Cīņa ar ienaidniekiem ir ienesīgs bizness. DKRO darbinieki saņem dāsnas algas pat pēc FSB standartiem, kā arī prēmijas par veiksmīgu darbību, lētus hipotekāros kredītus un pat labākās vietas Krievijas kūrortos pludmales sezonā.
Cilvēkiem no izlūkdienestiem ir lieliskas karjeras iespējas. Apmēram 80% Putina augstāko amatpersonu ir esošie vai bijušie drošības spēku, tostarp FSB, darbinieki. Pēdējos PSRS gados, pēc socioloģes Olgas Krištanovskas domām, tāds pats rādītājs bija tikai 3%.
Aparāta svars ļāva FSB uzvarēt apsūdzību karā par to, kurš ir vainojams Putina zibenskara izgāšanās Ukrainā. Rezultātā tieši DKRO kopā ar FSB Militārās pretizlūkošanas departamentu pārņēma Aizsardzības ministrijas attīrīšanu no nu jau bijušā ministra Sergeja Šoigu kolēģiem.
DKRO veic arī operācijas ārvalstīs. Ukrainā viņi mēģina sabotēt dzelzceļus un vākt izlūkdatus par augsta ranga amatpersonām, iespējams, sagatavojot slepkavības, WSJ sacīja Rietumu izlūkdienesta amatpersona.
Kā vēsta Ukrainas varasiestādes, DKRO vadītājs Dmitrijs Minajevs 2017.gadā Kijivā licis sarīkot divu automašīnu sprādzienus, kuru rezultātā gāja bojā militārās un iekšējās izlūkošanas virsnieki – Galvenā izlūkošanas direktorāta un SBU. Minajevs bija arī aiz neveiksmīgā mēģinājuma noslepkavot GUR vadītāju Kirilo Budanovu.
Tieši Minajevs 1. augustā vadīja apmaiņu, raksta Gerškovičs, kurš redzēja vīrieti, kurš sekoja operācijai un atradās lidmašīnā, ar kuru no Krievijas uz Turciju tika transportēti politieslodzītie. Viņš tika identificēts daļēji tāpēc, ka viņš tika fiksēts video Vnukovas lidostā, kad ieslodzītie tika ievesti lidmašīnā.