ASV medijs The Wall Street Journal (WSJ) publicējis plašu rakstu par profesoru Valēriju Soloveju, kurā izskaidro, kā viņa prognozes varētu būt izdevīgas Kremlim.
Materiāla eksperti bija bijušais Džordža Buša padomnieks Maskavā, Tomass Greiems un Ēriks Grīns, kuri ieņēma līdzīgu amatu Džo Baidena valdībā. Pēc ekspertu domām, Solov\eju Kremlis varētu izmantot, lai aizpildītu informācijas vakuumu ap Putinu ar apšaubāmu informāciju, radītu maldīgu priekšstatu, ka valdnieks, kurš kļuvis par nopietnu Rietumu problēmu, drīz mirs un diskreditēs atlikušos neatkarīgos medijus.
Kad iznāca Takera Karlsona intervija ar Vladimiru Putinu, profesors Solovejs ziņoja, ka amerikāņu žurnālists runājis ar dubultnieku, kurš tagad tiks nodots miljoniem cilvēku uz planētas kā īsts Putins.
“Putins ir miris, neatgriezeniski miris, viņš vairs necelsies, viņš paliks saldētavā,” šīs nedēļas sākumā sacīja Solovejs.
Viņš pirmo reizi ziņoja par Kremļa fīrera nāvi pagājušajā gadā un kopš tā laika ir turpinājis uzstāt, ka viņa ķermenis atrodas saldētavā.
Solov\eja paziņojumi ir “daļa no tiešsaistes baumu dzirnavām par Putina veselību”, kas ir kļuvusi pamanāmāka uz Maskavu konfrontācijas ar Rietumiem fona. 2020. gadā Google tīklā bija populārs vaicājums “Putins Parkinsons”, 2022. gadā – “Putina vēzis”, pērn visu rudeni topā saglabājās vaicājums “Putins dubultnieks”.
Solov\eja izteikumus un Telegram kanāla “General SVR” publikācijas par Putina veselību aktīvi pārpublicēja Rietumu tabloīdi. Tas “apmulsināja augstākās amatpersonas”, raksta WSJ. Tas pat nonāca tiktāl, ka CIP vadītājam Viljamam Bērnsam 2022. gada jūlijā bija publiski jānoliedz šīs baumas, sakot, ka Putins ir “pārāk vesels”.
Saskaņā ar vienu teoriju, raksta laikraksts, Kremlis pacieš Solov\eju, kuru Tieslietu ministrija 2022. gada rudenī pasludināja par ārvalstu aģentu, kā noderīgu instrumentu.
Spekulācijas par Putina drīzo nāvi var likt apšaubīt nepieciešamību izdarīt spiedienu uz viņu un Krieviju, sacīja Greiems, kurš bija Buša padomnieks Maskavas jautājumos. Greiems sacīja, ka tādiem komentētājiem kā Solovejs ir milzīga ietekme Rietumos, jo trūkst informācijas pēc ārvalstu mediju biroju slēgšanas un vēstniecību darbinieku skaita samazināšanas Krievijā.
Saskaņā ar citu teoriju Kremlim Solovejs varētu būt nepieciešama, lai pēc neatkarīgo mediju apspiešanas un to palieku diskreditēšanas beidzot iedragātu uzticību saviem avotiem, pārvēršot visas ziņas par apšaubāmām.
“Galvenais mērķis ir padarīt visu neticamu”, sacīja Grīns, kurš līdz pagājušajam gadam bija Baidena galvenais padomnieks Maskavas jautājumos Nacionālajā drošības padomē. Pat ja Solovejs kādu dienu atzīs, ka Putins ir dzīvs, tas vēl vairāk sabojās mediju tēlu kopumā, “tātad visi zaudē,” sacīja Grīns.
Telegram kanāla “General SVR” publikācijām var būt arī ietekme valsts iekšienē. Ja Maskavā kādreiz notiks valsts apvērsums, par to radīsies zināmas šaubas. Soloveja prognozes varētu arī palīdzēt Kremļa plašākajai stratēģijai pārliecināt Krievijas iedzīvotājus par dažādām sazvērestības teorijām un tādējādi padarīt viņus politiski neaktīvus, sacīja Greiems.
Solovejs intervijā WSJ sacīja, ka viņa avoti ir “ļoti augsta ranga cilvēki”. Pēc bijušā profesora teiktā, Ukrainas varas iestādes paļaujas uz viņa informāciju. WSJ atgādināja, ka Ukrainas militārā izlūkdienesta vadītājs Kirilo Budanovs pagājušajā gadā arī stāstīja par Putina slimību, viņa dubultniekiem un Jevgeņija Prigožina nāves inscenējumu.