Krievijas agresija pret Ukrainu un tai sekojošās Rietumu sankcijas ir atņēmušas Krievijai enerģētikas līdera statusu Eiropā un praktiski par tādu pārvērtušas ASV. Par to ziņo The Wall Street Journal, atsaucoties uz datiem par gāzes un naftas eksporta apjomu no ASV uz ES, kas pēdējā gada laikā pieauga par aptuveni 38%. Eiropa ir apsteigusi Āziju, kļūstot par galveno ASV enerģijas tirgu, norāda laikraksts.
Galvenie Amerikas naftas pircēji Eiropā, kā jau tika gaidīts, bija lielākās ekonomikas – Vācija, Francija, Itālija un Spānija; pēdējā, piemēram, gada laikā palielināja naftas piegādes no ASV par 88%. Kopējais jēlnaftas piegādes apjoms no ASV ES enerģētikas uzņēmumam Kpler tiek lēsts 1,53 miljonu barelu dienā. Salīdzinājumam: naftas piegāžu apjoms no Krievijas uz ES 2022. gada oktobrī – vēl pirms sankciju ieviešanas – bija tikai 1,4 miljoni barelu dienā.
“ASV ir atguvušas savu dominējošo stāvokli enerģētikas tirgū pagājušā gadsimta 50. gadu līmenī. Amerikas enerģētika ir kļuvusi par Eiropas enerģētiskās drošības pamatu,” sacīja Daniels Jergins, S&P Global viceprezidents un enerģētikas eksperts.
Izdevums norāda, ka Krievijas aiziešana no Eiropas tirgus faktiski izraisīja jaunu amerikāņu enerģētikas atdzimšanu un veicināja naftas ieguvi. ASV atgriezās naftas ieguves augstākajā vietā pat pirms kara, bet Krievijas iebrukums nostiprināja ASV šo statusu. WSJ pašreizējo situāciju salīdzina ar Otrā pasaules kara laikiem, kad ASV palīdzēja saviem sabiedrotajiem, tostarp naftai un degvielai, cīņā pret nacistisko Vāciju.
Līdzīga dinamika vērojama ar gāzes piegādēm, no kurām Eiropai bija jāatsakās pat ātrāk nekā no naftas, jo notika sprādzieni uz gāzes vadiem Nord Stream un Nord Stream 2. Saskaņā ar Baltā nama aplēsēm gāzes eksports uz ES 2022. gadā dubultojās. Analītiķi atzīmē, ka naftas un gāzes piegāžu pieaugums no ASV palīdzēja novērst cenu sabrukumu, ko Krievija centās izraisīt. Amerikas eksports saglabāja enerģijas cenas pieņemamā līmenī.
Krievijai šāda statistika neko labu nesola. Karš ir laupījis Maskavai tās galveno tirgu, un pārsteidzīgie centieni aizstāt Eiropu ar Indiju un Ķīnu ir atstājuši Krievijas naftiniekus neaizsargātus pret milzīgām atlaidēm viņu produktiem. Enerģētikas un tīra gaisa izpētes centrs (CREA) lēš, ka Rietumu sankcijas Krievijai izmaksā aptuveni 305 miljonus dolāru dienā.