Prezidenta Džo Baidena administrācija plāno piegādāt Ukrainai daudzkārtējas palaišanas raķešu sistēmas (MLRS) ar vadāmām raķetēm, kas spēj trāpīt mērķiem vairāk nekā 40 jūdžu (64 km) attālumā. Par to raksta laikraksts Wall Street Journal, atsaucoties uz ASV amatpersonām, kuras pastāstīja sīkākas ziņas par jauno militārās palīdzības paketi Ukrainai.
Šo sistēmu darbības rādiuss ir aptuveni divas reizes lielāks nekā M777 haubicēm, ko ASV jau sūta uz Ukrainu. Ir apsolīti desmitiem haubiču, lielākā daļa jau ir ieradušās un tiek sāktas izmantot kaujas laukā, sacīja Pentagona amatpersonas.
ASV amatpersonas WSJ pagājušajā nedēļā sacīja, ka administrācija ir tuvu lēmumam, kuras raķetes piegādāt, taču sīkāku informāciju nesniedza. Pirmdien Baidens paziņoja, ka Vašingtona nepiegādās Ukrainai raķetes ar tādu darbības rādiusu, kas ļautu tai dot triecienu Krievijas teritorijai. “Mēs nesūtīsim uz Ukrainu raķešu sistēmas, kas var trāpīt Krievijai,” sacīja Baidens, atbildot uz jautājumu par iespējamām MLRS piegādēm.
Daži Vašingtonas politiķi nepiekrīt šai pieejai. “Mums jābeidz maldināt, sakot sev, ka, ja mēs nepiegādāsim dažas sistēmas, piemēram, MLRS, tad mēs kaut kā neprovocēsim Krieviju, un prezidents Putins ar pateicību atbildēs uz šo žestu un kaut kādā veidā apturēs uzbrukumu Ukrainai. mīkstinot to,” nesen sacīja Ohaio republikāņu senators Robs Portmens. Pēc viņa domām, ASV “vajadzētu dot viņiem [Ukrainai] to, kas viņiem patiešām ir vajadzīgs”.
Pagājušajā nedēļā Pasaules ekonomikas foruma samitā Davosā Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba žurnālistiem skaidroja: ”Cīņa par Donbasu ir ļoti līdzīga Otrā pasaules kara kaujām. Daži ciemati un pilsētas – to vairs nav. Krievu artilērija, Krievijas daudzkārtējās palaišanas raķešu sistēmas neatstāj akmeni uz akmens. MLRS ir ierocis, kas mums ļoti vajadzīgs. Valstīm, kuras spēlē uz laiku un nenodrošina Ukrainu ar smago bruņojumu, jāsaprot, ka katru dienu, ko tās pavada lēmuma pieņemšanai, dažādu argumentu izsvēršanai, tiek nogalināti cilvēki.”
Mērķis ir nodrošināt Ukrainu ar MLRS ar vadāmām raķetēm, kas palielinās tās uguns spēku un ļaus pretoties Krievijas spēkiem Donbasā, bet tajā pašā laikā nedos ukraiņiem iespēju pārvietot militārās operācijas dziļi Krievijā, skaidroja ASV amatpersonas WSJ.
Uz Ukrainu nosūtītajām raķetēm, lai arī tās šauj tālāk par haubicēm, ir daudz mazāks darbības rādiuss nekā amerikāņu armijas taktiskajām raķešu sistēmām, kas spēj trāpīt mērķus aptuveni 300 km attālumā. Šādas sistēmas nav iekļautas pašreizējā militārās palīdzības paketē Ukrainai.
Pagaidām nav skaidrs, cik vadāmo raķešu MLRS tiks nosūtītas, atzīmē WSJ. Sistēmas ir balstītas uz mobilajām palaišanas ierīcēm. Tie tiks piegādāti tuvāko nedēļu laikā, sacīja viena amatpersona, un Ukrainas kaujinieki nekavējoties tiks apmācīti tos izmantot. Apmācība prasīs vismaz 10 dienas.
Paredzams, ka administrācija lēmumu paziņos šonedēļ. Nacionālās drošības padomes pārstāvis no komentāriem atteicās, vien atzīmējot, ka tiek apsvērta iespēja Ukrainai piegādāt raķetes uz mobilajām palaišanas ierīcēm.