Bijusī ASV valsts sekretāre un bijušais aizsardzības ministrs skaidro, kāpēc Vašingtonai nekavējoties jāpalielina ieroču piegādes Ukrainai.
Karā, kas turpinās Ukrainā, tagad, iespējams, var teikt tikai vienu: kaujas un postīšana turpināsies. Vladimirs Putins ir pilnībā apņēmies iegūt visu Ukrainu Krievijas kontrolē vai, ja tas neizdodas, iznīcināt to kā dzīvotspējīgu valsti. Viņš uzskata, ka viņa vēsturiskais liktenis, viņa misija ir atjaunot Krievijas impēriju. Un, kā jau pirms daudziem gadiem atzīmēja Zbigņevs Bžezinskis, Krievijas impērija nav iespējama bez Ukrainas.
“Mums abiem ar Putinu ir bijusi darīšana daudzas reizes. Un mēs esam pārliecināti, ka viņš uzskata, ka laiks ir viņa pusē, kas var nogurdināt ukraiņus un, ka ASV un Eiropas vienotība Ukrainas atbalstam galu galā sabruks. Jāpiebilst, ka Krievijas ekonomika un cilvēki cietīs, kamēr turpināsies karš. Bet krievi izturēja sliktāk ,” rakstā Washington Post raksta bijusī valsts sekretāre Kondolīza Raisa un bijušais ASV aizsardzības ministrs Roberts Geitss.
Viņi uzskata, ka Putinam sakāve nav risinājums. Viņš nevar atgriezt Ukrainai četrus austrumu reģionus, kurus viņš jau ir pasludinājis par daļu no Krievijas. Ja viņš šogad nesasniegs militārus panākumus, viņam vajadzēs saglabāt kontroli pār pozīcijām Ukrainas dienvidos un austrumos. Šīs teritorijas var kļūt par sākuma punktu atjaunotai ofensīvai vēlāk, lai ieņemtu visu Ukrainas Melnās jūras piekrasti, visu Donbasu un pēc tam sāktu virzīties tālāk uz rietumiem. No Krievijas Krimas okupācijas līdz pilna mēroga iebrukumam pagāja astoņi gadi. Tas, pēc autoru domām, liecina par Putina pacietību, cenšoties piepildīt savu misiju.
Raisa un Geitss norāda arī, ka Ukrainas reakcija uz iebrukumu bija varonīga. Un Ukrainas armija sevi parādīja izcili. Taču, neskatoties uz to, valsts ekonomika ir postā, miljoniem cilvēku ir devušies uz ārzemēm, infrastruktūra ir iznīcināta, un liela daļa dabas resursu, rūpnieciskās jaudas un lauksaimniecības zemes ir nonākusi Krievijas kontrolē. Ukrainas militārās un ekonomiskās spējas gandrīz pilnībā ir atkarīgas no Rietumu, tostarp ASV, atbalsta. Bez kārtējā Ukrainas izrāviena un panākumiem pret Krievijas spēkiem pieaugs Rietumu prasību spiediens, lai Ukraina piekristu pamieram un sarunām. Krievijas armija paliks stingrā pozīcijā, kas ļaus tai atsākt iebrukumu, kad tā būs tam gatava. Raisa un Geitss uzstāj, ka tas ir nepieņemami.
“Vienīgais veids, kā izvairīties no šāda scenārija, ir ASV un sabiedrotajiem steidzami nodrošināt Ukrainai strauju militāro piegāžu un spēju pieaugumu, kas ir pietiekami, lai ierobežotu Krievijas uzbrukuma atjaunošanos un padzītu Krievijas spēkus no dienvidiem un austrumiem ,” raksta autori.
Viņi norāda, ka Kongress ir piešķīris pietiekami daudz naudas, lai samaksātu par šādiem pastiprinājumiem. Nepieciešams tikai ASV un sabiedroto lēmums nodrošināt Ukrainas armiju ar tai nepieciešamo papildu militāro aprīkojumu un galvenokārt mobilajām “bruņām”. Raisa un Geitss atgādina Vašingtonas lēmumu nosūtīt uz Ukrainu kājnieku kaujas mašīnas Bradley. Viņi šādu soli sauc par “slavējamu, kaut arī novēlotu”. Autori skaidro, ka amerikāņu Abrams smago tanku nosūtīšana ir saistīta ar nopietniem loģistikas izaicinājumiem. Tāpēc Vācijai un citiem sabiedrotajiem ir jāpieliek plecs. Tāpat NATO valstīm ir jānodrošina ukraiņi ar tāla darbības rādiusa raķetēm, moderniem bezpilota lidaparātiem un vairāk munīcijas (tostarp artilērijas lādiņiem), kā arī lielākas izlūkošanas un novērošanas spējas utt.
“Šīs iespējas ir vajadzīgas dažu nedēļu, nevis mēnešu laikā. Arvien biežāk Kongresa locekļi un citi mūsu publiskajā diskursā jautā: “Kāpēc mums par to būtu jārūpējas? Šī nav mūsu cīņa.” Taču Amerikas Savienotās Valstis guva rūgtu mācību — 1914., 1941. un 2001. gadā —, ka nevar ignorēt neizprovocētu agresiju un uzbrukumus likuma varai un starptautiskajai kārtībai. Galu galā mūsu drošība vienmēr tikusi apdraudēta, un mēs tikām ievilkti konfliktā. Šoreiz pasaules, tostarp mūsu, ekonomikas jau redz Putina vienpusējās agresijas radīto inflācijas ietekmi un ekonomikas izaugsmes samazināšanos. Labāk pārtrauciet to tagad, pirms ASV un NATO kopumā būs jādara vēl vairāk ,” uzsver Raiss un Geitss.
Viņi skaidro, ka Ukraina ir apņēmīgs partneris, kas gatavs uzņemties kara sekas, lai amerikāņiem turpmāk pašiem nebūtu jānes šāda nasta. Un prezidenta Volodimira Zelenska uzrunu Kongresā pagājušajā mēnesī autori salīdzina ar Vinstona Čērčila aicinājumu 1941. gada februārī: “Dodiet mums instrumentus, un mēs pabeigsim darbu.” Bet, ja Putins kļūs stiprāks, viņš var nedot Rietumiem šo izvēli. Lai izvairītos no konfrontācijas ar Krieviju nākotnē, Ukrainai jāpalīdz padzīt iebrucējus jau tagad. Šī ir vēstures mācība, no kuras tagad ir jāvadās. Un tas prasa steidzamu rīcību, pirms nav par vēlu.