Vjetnama, kuras rīcībā 80% ir padomju un krievu izcelsmes ieroču, vēlas dažādot savu arsenālu. Par to viņi vērsās pie bijušā partnera sociālistiskajā nometnē, kurš tagad ir NATO dalībnieks.
Hanoja risina sarunas ar Čehiju par militārajām piegādēm, tostarp lidmašīnām, radariem, kājnieku ieročiem, kā arī esošās militārās tehnikas modernizāciju, aģentūrai Reuters atklāja avots Čehijas valdībā . Pēc viņa teiktā, drošība bija viens no galvenajiem tematiem premjerministra Petra Fialas trīs dienu vizītes laikā Vjetnamā pagājušajā nedēļā. No 15 uzņēmumu vadītājiem, kas viņu pavadīja, četri pārstāvēja militāri rūpniecisko kompleksu uzņēmumus.
Pēc Fialas un premjerministra Fama Mina Tiņa tikšanās Vjetnamas valdība paziņoja, ka “abi līderi ir vienojušies pastiprināt sadarbību drošības un aizsardzības jomā”.
2019. gadā Vjetnama no Čehijas ražotāja Aero Vodochody pasūtīja duci L-39NG vieglo kaujas lidmašīnu, kuru piegādēm jāsākas šogad. Tiek apspriesti papildu iepirkumi, kā arī L 410 NG militāro kravas lidmašīnu pārdošana, sacīja aģentūras Reuters avots, kurš piedalījās augstākā līmeņa sarunās.
Ieroču līgumi parasti ietver turpmāko apkopi, sastāvdaļu piegādi. Šeit Čehijai ir labas izredzes aizstāt Krieviju, jo tās aizsardzības uzņēmumi ir iemācījušies modernizēt Padomju-Krievijas iekārtas un ražot jaunas ar to saderīgas iekārtas. Hanojā Czechoslovak Group un STV grupa apsprieda modernu sakaru sistēmu uzstādīšanu šādiem tankiem un bruņumašīnām, kā arī līgumus par rezerves daļu apkopi un pārdošanu.
“Ir dažas iespējas, ja vēlaties, lai jūsu padomju tehnoloģija turpinātu darboties un pat darītu to efektīvāk,” aģentūrai Reuters sacīja Čehijas vēstnieks Hanojā Haneks Kmoničeks.
Krievija zaudē pozīcijas starptautiskajā ieroču tirgū, ko lielā mērā izraisījuši katastrofālie militārās tehnikas zaudējumi kara laikā ar Ukrainu. Saskaņā ar Stokholmas Starptautiskā miera pētniecības institūta datiem, ieroču eksports no Krievijas 2018.-2022. samazinājās par 31%, un tā globālā tirgus daļa samazinājās no 22% līdz 16%.