Kurš gan nevēlas pavadīt vasaru ar sulīgām, saldām zemenēm? Un, lai tādas iegūtu, ir ārkārtīgi svarīgi zināt, kā un kad mēslot zemenes. Ja zemenēm ne tikai izvēlēsities pareizo mēslojumu , bet to arī pareizi lietosiet, izvairīsities no zemeņu lapu novītības un iegūsit sarkanu, veselīgu ogu kalnu.
Zemeņu mēslošana nav nekāda lielā zinātne – izmantojiet šo “barību” zemenēm vairākas reizes sezonā. Un tālāk mēs apskatīsim visas zemeņu mēslošanas iezīmes.
Kā un kad mēslot zemenes pavasarī un vasarā?
Dažreiz var būt grūti zināt, kad mēslot zemenes, ja audzē vairāk nekā vienu šķirni, īpaši tās, kas atšķiras pēc ogu nogatavošanās perioda. Tomēr nav svarīgi, kādas zemeņu šķirnes jūs audzējat, vienkārši ziniet, ka agrs pavasaris ir viens no labākajiem laikiem zemeņu mēslošanai. Tajā laikā augsne vēl ir vēsa un nodrošina labus apstākļus, lai mēslojums nonāktu līdz auga saknēm. Vissvarīgākais ir veikt pirmo mēslojumu pirms veģetācijas un ziedēšanas sākuma, un šis posms var notikt jau aprīlī. Tāpēc mēslojumu iesmērējiet jau marta beigās – aprīļa sākumā.
Otrā zemeņu mēslošana ar slāpekļa mēslojumu vai komplekso mēslojumu ar lielāku slāpekļa saturu tiek veikta maija beigās (ja zemenes tika stādītas rudenī) vai vasaras sākumā līdz jūnija vidum (ja zemenes tika stādītas pavasarī).
Ja vēlaties zināt, kad mēslot zemenes trešo reizi, parasti tas ir ap vasaras vidu pēc ogu novākšanas. Tajā laikā mēslojiet ar potaša mēslojumu.
Kā un kad mēslot zemenes rudenī?
Rudenī zemenes iestājas ziemas miera periodā un pirms tam uzņem visas tajā laikā no augsnes ievestās barības vielas. Lai augi gūtu maksimālu labumu un pārdzīvotu ziemu, augusta beigās mēslojiet zemenes ar rudens universālo mēslojumu ar paaugstinātu kālija un fosfora saturu.
Zemeņu mēslošana pirms stādīšanas
Ja plānojat audzēt zemenes, pirms stādīšanas ir ļoti svarīgi mēslot augsni. No otras puses, jums jāzina, ka nevajadzētu pārmērīgi mēslot zemenes, īpaši ar slāpekļa mēslojumu. Barojiet zemeņu laukumu ar organisko mēslojumu, piemēram, sapuvušiem kūtsmēsliem, kūdru un kūtsmēslu kompostu u.c. Ļoti bieži pirms zemeņu audzēšanas ieteicams apsēt laukumu ar zaļmēsliem un pēc tam, kad tas sāk ziedēt, ievietot to augsnē. Jūs varat sagatavot šādu augsni pat gadu iepriekš.
Sagatavojot augsni, pievienojiet arī minerālmēslus, kas bagāti ar kāliju un fosforu. Ja jums ir jāizmanto mēslojums ar hloru, izmantojiet tos vismaz 1-1,5 mēnešus. pirms zemeņu stādīšanas. Parasti jebkura mēslošana jāveic 7–10 dienas pirms zemeņu stādīšanas , bet 2–3 nedēļas pirms stādīšanas jāapgriež un jāatbrīvo augsne.
Ja pirms stādīšanas augsne ir pietiekami mēslota, pirmajā vai otrajā gadā zemenes praktiski nav nepieciešams mēslot. Neliels slāpekļa daudzums (10 g/m 2 ) agrā pavasarī un pēc ražas novākšanas nekaitēs.
Podos audzētu zemeņu mēslošana
Ja audzējat zemenes podos , to barošanai visērtāk ir izmantot šķidro mēslojumu. Tiem ir raksturīga ātra iedarbība, bet mazāka sastāvdaļu koncentrācija, kas nozīmē, ka šādi mēslošanas līdzekļi būs jāizmanto diezgan bieži. Šķidrā mēslojuma lietošanas biežumu norāda ražotājs, bet noteiktā proporcijā atšķaidītu to var izmantot katras laistīšanas laikā visu veģetācijas periodu.
Minerālmēsli zemenēm
Nevienu nepārsteigsim, ja teiksim, ka zemenēm nepatīk mēslojums, kas satur hloru, jo daudzi augi šo elementu nepanes. Zemenēm nepieciešams slāpeklis, fosfors, kālijs, taču jāzina to daudzums. Pārāk daudz slāpekļa veicina lapotnes, nevis ogu augšanu, kā arī samazina izturību pret slimībām un puvi, tāpēc tā daudzums jāsamazina līdz minimumam. Ja mēslojat ar vienvērtīgiem mēslošanas līdzekļiem, tad divreiz izmantojiet slāpekļa mēslojumu: agrā pavasarī un pēc ražas novākšanas (vasaras vidū), bet kālija un fosfora mēslojumu pēc ražas novākšanas.
Tomēr spēlēšanās ar vienkomponenta mēslojumu ir neērta, nepraktiska un var būt pat bīstama zemenēm, tāpēc visērtāk ir izmantot kompleksos mēslojumus. Tirgū tiek piedāvāti īpaši zemenēm pielāgoti mēslošanas līdzekļi ar NPK attiecību pavasara un vasaras mēslošanai 12-12-17 vai 8-11-23, kas papildināti ar magniju, sēru un citiem mikroelementiem. Ieteicams lietot 20-25 g/m2.
Zemeņu rudens mēslošanai pietiks ar parasto universālo mēslojumu, kas īpaši paredzēts šai sezonai. Tie ir bagāti ar kāliju un nesatur slāpekli, kas nodrošina vienmērīgu augu izturību pirms ziemas. Visbiežāk izmantotais NPK 0-8-18.
Organiskais mēslojums zemenēm
Kā alternatīvu minerālmēsliem varat izvēlēties organisko komplekso mēslojumu. To NPK parasti ir zemāks (piemēram, 6-5-10 vai 3,5-4,2-6), tāpēc nepieciešams lietot nedaudz lielāku koncentrāciju – aptuveni 50 g/m2.
Ja runājam par mulču, tad šajā gadījumā tā piešķir zemenēm nedaudz citu mērķi. Mulčēšana ar plēvi un salmiem palīdz aizsargāt augus no nezālēm un ogas no netīrumiem, taču šis materiāls nenodrošina uztura funkcijas. Tātad zemenēm atliek izmantot dažādus mēslošanas līdzekļus: šķidru, kompleksu, minerālu