Prigožina militārā dumpja laikā visos Krievijas varas ešelonos valdīja pilnīgs apjukums. Par to raksta medijs Faridaily, atsaucoties uz saviem avotiem Maskavā un reģionos.
24. jūnijā, kad dumpīgo algotņu kolonnas no sagūstītās Rostovas pie Donas virzījās uz Maskavu, valdībai pietuvināts augsta ranga sarunu biedrs uz izdevuma jautājumu “kā klājas?” atbildēja: “Visi ahu..ļi un sviestā.” Cita federālā amatpersona sūdzējās, ka “neviens nesaprot, kas notiek un kas ir jādara”.
Kāda Krievijas oligarha tuvs paziņa stāstīja, kā amatpersonas, valsts augstākie vadītāji un viņu ģimenes locekļi steidzami meklējuši veidus, kā pamest Maskavu. “Visi izmisīgi meklēja biļetes, vismaz uz Sanktpēterburgu,” viņš teica.
Pēc sacelšanās tos, kuriem izdevās vai tikai mēģināja aizbraukt, nosodīja Valsts domes spīkers Vjačeslavs Volodins. Vienlaikus divas federālās amatpersonas izdevumam norādīja, ka finanšu ministrs Antons Siluanovs, iespējams, baidoties, ka viņa padotie tiks apsūdzēti nelojalitātē, sestdienas pēcpusdienā pieprasīja darbiniekiem atgriezties no atvaļinājuma un komandējumiem, un būt gataviem pirmdien doties uz darbu.
Kā vēsta izdevums, atsevišķās struktūrās tā vietā, lai aizbēgtu, gatavojās aizsardzībai. Tā kāds vārdā nenosaukts valsts uzņēmuma augstākais vadītājs stāstījis, ka darbiniekiem izdalīti ieroči un viņi nosūtīti patrulēšanai birojam tuvākajās ielās.
“Mūsu birojs ir drošs objekts Maskavas centrā. Pēc Putina aicinājuma mūs sapulcēja uz tikšanos un aicināja visus, kam ir kaujas pieredze vai viņi ir dienējuši, patrulēt uz ielām un šķērsielām, kur atrodas birojs. Tiem, kas piekrita, iedeva ieročus. Visus darbus organizēja drošības dienests, bet ne tikai viņi izgāja patruļā,” viņš stāstīja. Pēc viņa teiktā, uzņēmuma vadītājs sacījis, ka viņi “iznīcinās teroristus līdz pēdējai lodei”.
Kamēr Maskava gatavojās atkāpties vai aizstāvēties, reģioni gaidīja norādījumus no federālā centra. “Mēs ierakstījām video ar prezidenta atbalstu pat pirms viņi mums piezvanīja – pirmkārt, mēs vēlējāmies nomierināt cilvēkus,” izdevumam pastāstīja avots viena no Krievijas apgabala vadībā. Pēc viņa teiktā, nekādi citi norādījumi no Kremļa netika saņemti, un pašas reģionālās varas iestādes piekrita būt saziņā ar pilnvaroto pārstāvi.
Cits izdevuma sarunu biedrs pastāstīja, ka reģionālajām iestādēm mācās ne tikai pašiem meklēt sakarus ar Kremli, bet arī jālūdz Zemessardzei pildīt savus tiešos pienākumus. “Viņi paņēma noliktavas ar ieročiem un cietumus stingrā apsardzē tikai tad, kad civiliedzīvotāji viņiem iedeva šo gaišo ideju. Tas ir, plāna vispār nebija, lai gan vienībās bija cilvēki – ne visi taču aizbrauca uz karu,” viņš sacīja.
Komentējot neveiksmīgās sacelšanās rezultātus, izdevuma sarunu biedri bija vienisprātis, ka Prigožins ir “zaudējis prātu”. Tajā pašā laikā daudzus ļoti sarūgtināja tas, kā valsts augstākā vadība reaģēja uz pašreizējo situāciju.
Augstā amatā esošs sarunu biedrs izpildvarā sacīja, ka viņam ir kauns, “ka tas ir kļuvis iespējams mūsu valstī”. “Jā, šī (Prigožina sacelšanās) ir nodevība, bet kā tas notika, ka viņi bez pretestības iekļuva mierīgā pilsētā (Rostova)? Lūk, aizbēgušais no Rostovas (Šoigu), ja visu ir sadirsis tik tālu, lai vienkārši nošaujas, ja viņam ir vismaz kāds gods!” piebilda viņš.
Cits izdevuma valdībai tuvu stāvošs avots arī uzstāja, ka dumpīgos algotņus vajadzēja kā paraugu iznīcināt vēl ceļā no Rostovas pie Donas. Viņaprāt, tas ir “valsts pienākums”. “Tā vietā viņiem palaida visu uz bremzēm un palaida viņus uz Baltkrieviju! Un pats galvenais, neviena nav, visi bija pazuduši no redzesloka: Putins, Šoigu, visi, ”viņš pauda neizpratni.