44 gadus vecs vīrietis no Taivānas kļuva akls ar vienu aci pēc tam, kad vairākas stundas bija aizmidzis ar seju uz leju. Pirms tam viņš iedzēra un lietoja zāles pret bezmiegu. Šis gadījums aprakstīts žurnālā The New England Journal of Medicine
Vīrietis vērsās neatliekamās palīdzības nodaļā, sūdzoties par trīs dienu ilgu redzes zudumu un sāpēm kreisajā acī. Vīrietis stāstījis, ka tas ar viņu noticis pēc tam, kad viņš lietojis alkoholu, iedzēris zāles pret bezmiegu un aizmidzis ar seju uz leju, piespiežot aci. Šādā pozā viņš pavadīja apmēram trīs stundas.
Pārbaudes laikā ārsti atklāja, ka pacienta kreisā zīlīte nekustas un nereaģē uz gaismu. Viņam bija arī smaga acs ābola nobīde uz priekšu (vienkāršāk sakot, acs bija izspiedusies) un acs muskuļu paralīze.
Ārsti atklāja, ka spiediens uz aci izraisīja konjunktīvas asinsvadu plīsumus, asiņošanu un acu apkārtējo audu pietūkumu. Pacientam tika diagnosticēta išēmiska optiskā neiropātija (ION) un horoidopātija.
ION ir redzes nerva bojājums bloķēta asinsvada dēļ. Šis redzes zudums parasti ir neatgriezenisks, jo redzes nervs pārstāj darboties pareizi un atmirst. Tomēr pacienti ar ION parasti saglabā zināmu perifērās redzes pakāpi.
Cilvēkiem ar tādiem veselības traucējumiem kā hipertensija, augsts holesterīna līmenis, sirds slimības un diabēts ir lielāks ION attīstības risks, jo tie visi var pasliktināt asinsriti.
Horoidopātija ir stāvoklis, kad zem acs tīklenes uzkrājas šķidrums, kas var izraisīt tīklenes atslāņošanos.
Eksperti atzīmē, ka Taivānas gadījums ir zinātniski pazīstams kā “sestdienas nakts retinopātija”, jo tas ir saistīts ar vienlaicīgu alkohola un sedatīvu lietošanu un acs ābola saspiešanu miega laikā.
Daži cilvēki, kuri šādi ”noguļ” savas acis, ziņo, ka laika gaitā viņu redze ir atjaunojusies. Tomēr četrus mēnešus pēc sākotnējās apskates taivānietis joprojām ir akls ar kreiso aci.