Septiņi gadi – starta krīze. Īstā dzīve sākas, sākot skolas gaitas. Meitenēm ir vieglāk, viņas biežāk slavē, savukārt zēniem, sākot skolas gaitas, par absolūtu ikdienu kļūst kautiņi un stiprākā noskaidrošana.
Lai meitenes iegūtu apkārtējo simpātijas, viņām ir jābūt pieklājīgām, kārtīgām un paklausīgām. Turpretī zēni var izvēlēties – par priekšzīmīgu uzvedību saņemt uzslavas, vai arī iegūt autoritāti klasesbiedru acīs.
Psihologi uzskata – ja sievietes „dzīves līnija” līdzinās sinusoīdai, tad vīrieša – kardiogrammai pirmsinfarkta stāvoklī.
14 gadi. Nolieguma krīze
Vecāki ir stulbi, draugi – nodevēji, meitenes – kazas. Un piņņu dēļ varētu kaut pakārties. Cik pazīstama situācija, taču psihologi skaidro, ka pusaudži ar savu pilnīgi neizprotamo rīcību vēlas atsvabināties no vecāku aprūpes, meklē savu dzīves ceļu un taustās „pieaugušo” dzīvē. Tīņa gadi ir laiks, kad cilvēks mācās saprātīgi vērtēt savu rīcību.
21 gads. Attīstības krīze
Lielo cerību laiks, kad „kojās” uzdzīve nerimst 24 stundas diennaktī, „jūra ir līdz ceļiem”, visas meitenes tavas. Patiesībā vīriešiem šajā vecumā ir visiem spēkiem jāpierāda tas, ka viņi ir pieauguši. Taču kā? Var izstrādāt plānu „kļūšu slavens un bagāts”, var apprecēties ar „mīlestību visam mūžam” (un nekad nelamāties, kā to darīja vecāki). Viss tiek uztverts sakāpināti, skaisti, grandiozi un tieši tāpēc gandrīz nereāli.
28 gadi. Izvirtības krīze
Pirmais „skābais” smaids par to, ka dzīvē jau šis tas piedzīvots. Draugi paspējuši „uzmest”, naktsklubos, sievai nezinot, tevi jau pazīst kā savējo, nopelnīta pirmā lielākā nauda, tomēr gribētos vairāk adrenalīna… Šis ir „pirmā trauksmes zvana laiks”. Tas, kurš cenšas kļūt „slavens un bagāts” un dzīvo kopā ar „mīlestību visam mūžam”, to nez vai izdzirdēs. Taču tas, kurš savu ceļu izvēlējies kļūdaini, var sadzirdēt pat džinkstoņu ausīs.
35 gadi. Aizejošā vilciena krīze
Skumju laiks, kad īpaši bieži atceras to, kas nav sasniegts, turklāt arī sieva atgādina, ka kaimiņš strādā labākā darbā, pelna vairāk un brauc ar labāku auto. Ap 35 gadiem vīrietis sāk saprast, ka viņam viss ir parasts – viduvēja sieva, viduvēji bērni, kļuvis skaidrs, ka 20 gados izsapņotais nav piepildāms, tādēļ vīrieši šajā vecumā visbiežāk dzīvi maina, nevis izmaina – maina vienu darbu pret citu un vienu sievu pret citu.
42 gadi. Melnā cauruma krīze
Tagad vīrietis zina, ka viņš ir tāds pats kā citi un, ja nepasteigsies, tā arī dzīvi nodzīvos, pēc sevis neko neatstājot. Šajā vecumā vīrieti gaida lielākais pārbaudījums – apjēgt, ka dzīve kādreiz beigsies. 30 gadu vecumā viss bija skaisti un labi, tagad sevi piesaka slimības. Lai arī vīrietim šķiet, ka dzīve turpināsies mūžīgi, viņš sāk pārskatīt savas vērtības.
49 gadi. „Atgriešanās no tirgus” krīze
Laiks, kad vīrietis „kāpj lejā no kalna virsotnes”, kad pārdomā, kā izveidojusies bērnu dzīve, taču – ak šausmas, paša bērniem, tāpat kā tēvam, ir sevi jāapliecina neatkarīgi no vecākiem. Varētu beidzot vairāk laika pavadīt ar sievu, taču – atkal problēmas. Gan pašam, gan sievai sākušās hormonālas izmaiņas. Vīrietis hormonu izmaiņu dēļ kļūst sentimentālāks, turpretī sievas raksturā redzamākas kļūst vīrišķīgās īpašības.
56 gadi. Liekā laika krīze
Viss skaidrs, viss saprotams, ko tagad darīt? Sākt nodarboties ar tomātu audzēšanu, doties medībās vai makšķerēt? Šajā vecumā vīriešiem šķiet, ka „laika ir kā jūra”, un īsti nav skaidrs, ko ar to iesākt. Šī krīze pāriet tajā brīdi, kad vīrietis saprot, ka pasaulē ir ieradies viens un viens no tās arī aizies, un laiks, kas šķietami ir lieks, ir likteņa dāvana.
Iedvesmojies pati un iesaki draugiem!