Vīriešu un sieviešu smadzenes dažādi reaģē uz tādiem skaistiem priekšmetiem kā gleznas, liecina nesen veiktais pētījums: iespējams, sievietes novērtē gan vispārējas iezīmes, gan detaļas, bet vīrieši paļaujas vienīgi uz vispārējām iezīmēm, norāda pētnieki.
Lai salīdzinātu 20 brīvprātīgo smadzeņu aktivitāti skaistu zīmējumu un neglītu pilsētu attēlu apskatīšanas brīdī, pētnieki izmantoja magnetoencefalogrāfijas tehnoloģiju. Rezultāti parādīja, ka, aplūkojot attēlus, ko pētījuma dalībnieki aprakstīja kā skaistus, sievietes un vīrieši reaģē dažādi.
Apskatot skaistus mākslas darbus, sievietes izmanto abas smadzeņu puslodes, savukārt vīrieši – lielākoties labo, atklājis Fransicko Ajala no Kalifornijas universitātes Ērvinā kopā ar kolēģiem no Spānijas. Šīs atšķirības, visticamāk, saistītas ar jau zināmām vīriešu un sieviešu smadzeņu telpiskās informācijas uztveres atšķirībām, un, kā norāda zinātnieki, iespējams, tās ir raksturīgas tikai cilvēkiem.
“Atšķirības starp dekoratīvajiem priekšmetiem, kas atrasti neandertāliešu un cilvēku apmešanās vietās, apstiprina priekšstatu, ka “modernās smadzenes” spēj novērtēt skaistus priekšmetus un to pielietojumu atšķirīgos veidos,” rakstīts pētījumā.
Atšķirības starp to, kā vīrieši un sievietes apstrādā šo informāciju, lielākoties tiek skaidrotas ar to, kā abi dzimumi izmanto smadzeņu puslodes, lai orientētos telpā. “Iespējams, sievietes novērtē gan vispārējas iezīmes, gan detaļas, bet vīrieši paļaujas vienīgi uz vispārējām iezīmēm,” atzina pētnieks.
Atšķirību pamatā varot būt arī valoda. “Sievietes iegūst labāku rezultātu, izpildot verbālos un lingvistiskos uzdevumus. Iespējams, sievietes spēj sasaistīt attēlu ar verbāliem apzīmējumiem labāk nekā vīrieši,” zinātnieki izteica minējumu.
Iedvesmojies pati un iesaki draugiem!