Amerikāņu uzņēmējs un filantrops Čārlzs (Čaks) Fīnijs, kurš savas dzīves laikā atdeva gandrīz visu savu bagātību labdarībai, ir miris. Par to ziņots viņa labdarības fonda Atlantic Philanthropies tīmekļa vietnē.
92 gadus vecais uzņēmējs mierīgi nomira 9.oktobrī Sanfrancisko.
Fīnijs kļuva par vienu no beznodokļu iepirkšanās pionieriem lidostās, 1960. gadā nodibinot Duty Free Shoppers ķēdi. 1988. gadā viņš pirmo reizi tika iekļauts Forbes 400 bagātāko ASV miljardieru sarakstā. 1996. gadā uzņēmējs pārdeva savas DFS akcijas Francijas konglomerātam LVMH. Tagad lielākajam luksusa preču ražotājam pieder mazumtirgotāja kontrolpakete.
Fīnijs bija kustības “Giving While Living” atbalstītājs. “Ir daudz jautrāk dot, kamēr esi dzīvs, nekā dot, kad esi miris,” Fīnijs teica savā biogrāfijā “Miljardieris, kura nebija”.
Fīnijs 1982. gadā nodibināja uzņēmumu Atlantic Philanthropies un divus gadus vēlāk pārsūtīja tai visus savus 8 miljardu ASV dolāru biznesa aktīvus, galvenokārt anonīmi. Šī nauda bija paredzēta izglītības, veselības aprūpes, cilvēktiesību atbalstam, jo īpaši organizācija ziedoja līdzekļus infrastruktūras attīstībai Vjetnamā, universitātēm Īrijā un medicīnas centriem, kas meklē zāles pret vēzi un sirds un asinsvadu slimībām.
Saskaņā ar Forbes datiem Fīnijs no beznodokļu iepirkšanās kopumā nopelnīja 7,5 miljardus dolāru. Līdz 2022. gadam viņa ”tīrā vērtība” bija mazāka par 2 miljoniem USD. Savas dzīves pēdējās desmitgadēs Fīnijam nepiederēja ne mājas, ne automašīnas, viņš valkāja 10 dolāru vērtu rokas pulksteni, taksometru vietā brauca ar autobusiem un lidoja tikai ekonomiskajā klasē (“Atrodoties lidmašīnas priekšgalā, jūs ātrāk nenokļūsit.” viņš teica) Viņš ar otro sievu dzīvoja īrētā trīsistabu dzīvoklī Sanfrancisko.
Forbes norāda, ka Vorens Bafets, Bils un Melinda Geitsu, Džordžs Soross, Maikls Blūmbergs un Makenzija Skota (Amazon dibinātāja Džefa Bezosa bijusī sieva) labdarībai ir atdevuši vairāk nekā Fīnijs, taču neviens no viņiem nav atdevis gandrīz visu savu bagātību.