Gandrīz visi demokrātiskie spēki Krievijā aicina parakstīties par politiķi Borisu Nadeždinu (attēlā), lai viņš varētu piedalīties prezidenta vēlēšanās.
Izņemot Jabloko: partija vispirms nolēma neizvirzīt nevienu no saviem biedriem, bet pēc tam atteicās atbalstīt vienīgo reģistrēto pretkara kandidātu. Partijas priekšsēdētājs Nikolajs Ribakovs atbildēja uz žurnālistu jautājumiem
Kā jūs un jūsu partijas kolēģi vērtējat parakstu vākšanu Nadeždinam? Ko tas nozīmē Krievijas opozīcijai un protestu publikai?
Manuprāt, šeit nav runa par Ivanova, Petrova vai Sidorova personībām, kas sevi izvirzīja kā prezidenta kandidātu. Jautājums ir tieši par to, kas ir 2024. gada prezidenta vēlēšanas.
Kā zināms, Jabloko nolēma neizvirzīt kandidātu un nepiedalīties šajās prezidenta vēlēšanās. Kad runājām par to, kādu pozīciju ieņemt 2024. gada vēlēšanās, partija paziņoja: ir nepieciešams, lai 150 miljonu lielajai valstij patiesi ievērojams cilvēku skaits runātu par vēlmi pēc miera.
Mēs vērtējam vēlēšanas kā instrumentu. Mēs uzskatām, ka tik ievērojams skaits būs 10 miljoni cilvēku. Grigorijs Javļinskis un partija kopumā runāja par to: mēs esam gatavi apspriest nopietnu līdzdalību pat šajā sistēmā, kas tika izsludināta nevis kā vēlēšanas, bet gan kā dārga birokrātiska procedūra.
Arī šajā situācijā mēs bijām gatavi spert ļoti svarīgu soli miera virzienā, iesaistīties šajā procedūrā, ko sauc par “vēlēšanām”, ja Krievijai ievērojams skaits cilvēku sacītu, ka ir gatavi tajās piedalīties.
Un beigās tika savākti 1 miljons 300 tūkstoši.. Mēs uzskatījām, ka 2024. gadā, kad mēs runājam nevis par mūsu likteni, politiķa – Javļinska vai kāda cita, kuru varētu izvirzīt Jabloko – likteni, bet gan par valsts likteni, šāds daudzums mūsu mērķiem nav iespējams.
Ar miljonu cilvēku 100 miljonu valstī nepietiek to cilvēku dzīvībām, kuri atrodas frontē. Ar to nepietiek, lai pasludinātu miera uzturēšanas vietu vēlēšanās. Tāpēc, ja šādu miermīlīgu cilvēku būs maz, tas stiprinās Putina politiku, lai arī kāds būtu šis kandidāts.
“Jabloko” biedrs Boriss Višņevskis Nadeždinu nosauca par “lojālistu”, taču viņa nomināciju atbalsta ļoti plašs cilvēku loks ar pilnīgi atšķirīgiem uzskatiem. Cik godīgi ir viņu saukt par vienotas opozīcijas kandidātu un vienīgo pretkara kandidātu vēlēšanās?
Manuprāt, labākais eksperts šajā jautājumā ir Sergejs Mironovs kā partijas ”Taisnīgā Krievija” līderis, kura frakciju Boriss Nadeždins tagad pārstāv vienā no Maskavas tuvumā esošajām pilsētām. Šo jautājumu labāk uzdot vai nu Sergejam Mironovam, vai Zaharam Prilepinam vai Nikolajam Starikovam: vai cilvēkam, kas pārstāv šo partiju, var uzskatīt par pretkara spēku apvienotāju?
Manuprāt, tur (vēlēšanu sacīkstēs) ir daudz kandidātu, kuru vārdi nav zināmi. Neviens nezina, kāda ir viņu biogrāfija un kādu amatu viņi ieņēmuši pēdējos gados. Varu tikai teikt, ka cilvēkam, kurš kandidē uz prezidenta amatu, jābūt gadiem pārbaudītam, saprotamam amatam, kas gadu no gada nemainās. Šim cilvēkam nevajadzētu mainīt vienu partiju pēc otras, jo nav garantijas, ka rīt šis cilvēks atkal nemainīs partiju.
Ja mēs 2024. gada vēlēšanas traktētu kā reālas un konkurētspējīgas, par to visu varētu runāt, bet šis pasākums tāds nav. Rezultāts un dalībnieki tiek paziņoti iepriekš. Tāpēc šoreiz nav runa par tā vai cita dalībnieka politisko biogrāfiju. Jautājums ir par to, ka pašas vēlēšanas nav vēlēšanas.
Ko Jabloko darīs šādā situācijā?
“Mums ir daudz darāmā, lai atgrieztu cilvēku izpratni par vēlēšanām.” Joprojām apspriežam, ko darīsim vēlēšanu dienās un piedāvāsim saviem atbalstītājiem. Bet tagad es uzskatu, ka kandidātam, kurš tiek izvirzīts bez iepriekšēja spēcīga masu atbalsta, ir visas iespējas nevis tuvināt mieru, bet gan stiprināt Putina pozīcijas. Cilvēkam ar ilggadēju politisko pieredzi tas ir jāsaprot: runa ir par viņa piemērotību.
Borisa Nadeždina politiskajā darbā bija daudz dīvainu epizožu. Tagad viņš ir vai nu astotajā, vai devītajā politiskajā partijā. 2021. gadā viņš parlamenta vēlēšanās piedalījās no vienas no odiozākajām partijām ”Taisnīgā Krievija”, kas Putina politiku atbalsta agresīvāk nekā pati ”Vienotā Krievija”. Es uzskatu, ka tā ir ļoti nopietna politiska kļūda, kas kaitēs visas šīs darbības rezultātiem.