Mičiganas štata universitātes pētnieki pierādīja, ka placebo tabletes mazināja trauksmi un depresiju cilvēkiem, kuri ilgu laiku bija pakļauti stresam. Tajā pašā laikā eksperimenta dalībnieki zināja, ka viņu lietotajām zālēm nav medicīniskas vērtības. Pētījums publicēts žurnālā IAAP
Plaši tiek uzskatīts, ka placebo efekts darbojas tikai tad, ja tiek izmantota maldināšana: cilvēki nezina, ka lieto “mānekli”. Savā eksperimentā zinātnieki nolēma pateikt patiesību. Viņi pieņēma darbā Mičiganas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 30 gadiem, kuri piedzīvoja mērenu ilgstošu stresu koronavīrusa pandēmijas dēļ, un nejauši iedalīja viņus vienā no divām grupām.
Placebo grupa (29 dalībnieki) saņēma tabletes pa pastu un instrukcijas, izmantojot Zoom, lietot tās no rīta un vakarā divas nedēļas. Tabletes sastāvēja tikai no mikrokristāliskās celulozes. Tajā pašā laikā dalībniekiem tika rīkoti semināri, kuros stāstīja par placebo efektu un paskaidroja, ka viņu tabletes nesatur noderīgus komponentus. Savukārt, kontroles grupa nesaņēma ne tabletes, ne paskaidrojumus.
Visiem dalībniekiem ar koronavīrusu saistītais stress, vispārējais stress, trauksme un depresija tika mērīta eksperimenta sākumā, vidū un beigās. Analīze parādīja, ka pēc divām nedēļām placebo lietošana izraisīja visu izmērīto parametru samazināšanos salīdzinājumā ar kontroles grupu. Ietekme bija salīdzināma ar tām, kas iegūtas pēc trīs mēnešu tiešsaistes kognitīvās uzvedības terapijas programmas.
Kopumā šie atklājumi liecina, ka nemaldinoši placebo var palīdzēt cilvēkiem ar mērenu risku pārvaldīt savu psiholoģisko veselību ilgstošas stresa situācijās, secina pētnieki. Tajā pašā laikā viņi norāda uz analīzes ierobežojumiem – nelielo izlases lielumu, ieskaitot galvenokārt jaunas baltās sievietes.
Neskatoties uz šiem ierobežojumiem, zinātnieki saka, ka rezultāti liecina, ka nemaldinoši placebo var būt efektīva, zemas piepūles un viegli lietojama metode, kas palīdz novērst riskam pakļautiem cilvēkiem klīniska stresa, trauksmes un depresijas līmeņa attīstību.