Turcijā atklāta vērienīga krāpnieciska ārzemju tūristu maldināšanas shēma: viņi tika ievilināti “ekskursijās par puscenu”, bet tika aizvesti viltus ekskursijās uz “apskates objektu”, kas patiesībā neeksistē, raksta Business Turkey.
Ceļotāju iecienītajā Kapadokijas reģionā izcēlās skandāls: kā izrādījās, dažas aģentūras tur pārdeva ekskursijas zem pašizmaksas, bet tūristiem rādīja viltotus “muzejus” un “vēsturiskas vietas”. Tajā pašā laikā gidi nemaksāja par īstu apskates objektu apmeklēšanu – tādējādi viņi samazināja savas izmaksas.
Piemēram, populārā vēsturiskā rajona Ihlāras ielejas vietā ārzemnieki tika aizvesti uz tās apkārtni. Tur īstas ekskursijas aizsegā viņiem no tālienes tika parādīta Goreme pilsēta, kur atrodas daudzi bizantiešu laikmeta alu tempļi. Turklāt tūristi tika nogādāti citronu uzglabāšanas noliktavās vai viņiem tika parādītas parastas ciemata mājas Čardakā, nodēvējot tās par pazemes pilsētu.
Tomēr lielākā daļa ceļotāju pat nenojauta, ka tiek maldināti. Ja tūrists sāktu uzdot gidam jautājumus, viņš teiktu: “Šeit notiek remontdarbi” un aizvestu grupu uz citu vietu.
“Cilvēki ceļo tūkstošiem kilometru, lai redzētu Kapadokijas skaistumu, un pēc tam atgriežas mājās, to neredzot klātienē. Ja tūrisma aģentūras godīgi tūristiem paskaidrotu, kādas ekskursijas par viņu naudu var parādīt, tas būtu saprotams. Taču šāda rīcība ir klaja krāpšana un maldināšana. Tie no mums, kuri cenšas pareizi veikt savu darbu, gadiem ilgi ir cīnījušies ar to bez panākumiem. Tas nodara lielu kaitējumu Turcijas tēlam,” saka kāds vietējais gids.
Arī aģentūras un gidi, kas strādā godīgi, uzsver, ka šāda shēma valstij rada ievērojamus ieņēmumu zaudējumus. Viņi aicina varas iestādes identificēt negodprātīgos uzņēmumus un piemērot tiem naudas sodus.