Daugavpils ir otra lielākā Latvijas pilsēta. Pateicoties samērā daudzveidīgajām izglītības un izaugsmes iespējām, te pulcējas jaunieši no tuvākas un tālākas apkaimes. Pilsētā darbojas vairāk kā 30 nevalstiskās jauniešu organizācijas, kas jauniešiem piedāvā saturīgas brīvā laika pavadīšanas iespējas. Raidījuma “Pi myusim Latgolā” veidotāji tikās ar aktīvistiem, kuri darbu ar jauniešiem sauc par savu sirdslietu.
Galvenais Daugavpils jauniešu sadarbības stūrakmens ir savstarpējā komunikācija un sarunas. Tāpēc pēdējo gadu laikā Daugavpils jauniešu organizācijas, rīkojot pasākumus, izvēlas neformālu formātu, kas apmeklētājiem ļauj brīvi komunicēt un diskutēt ar pasākumu viesiem.
Viens no aktīvajiem Daugavpiliešiem ir Viktors Gallers. Ar jauniešiem ikdienā viņš strādā gan Daugavpils Universitātē, gan savā uzņēmumā, gan jauniešu organizācijās. Absolvējot Daugavpils 9. vidusskolu, augstāko izglītību Viktors izvēlējās iegūt Latvijas Lauksaimniecības Universitātē Jelgavā. Pusgadu viņš studēja arī Vācijā.
Pēc studiju beigšanas Viktors sāka strādāt ainavu arhitektūras uzņēmumā “Labie koki”, ko uz doto brīdi Viktors uzskata par labāko darba pieredzi: “Tur es ieguvu gan korporatīvās kultūras pamatus, gan arī darba pieredzi starptautiskā mērogā. Mēs esam strādājuši Latvijā, Krievijā, kā arī ar citiem dažāda veida starptautiskiem partneriem. Kādu laiku pastrādājot ārzemēs, es atgriezos Latvijā, lai visu savu iekrāto pieredzi pielietotu savā personīgajā uzņēmumā. Es guvu atbalstu no saviem radiem un draugiem, bet vajadzēja darba grupu, lai realizētu savas idejas praksē. Meklējot darbiniekus, es pārliecinājos, ka Daugavpilī ir daudz aktīvu cilvēku, bet viņi savā starpā netiekas. Katrs no viņiem ir aktīvs savā laukā, katrs no viņiem ir personība, stipra personībā ar savām prasmēm un kompetencēm, bet trūkst komunikācijas starp nozarēm. Par cik mans uzņēmums SIA “OrgLab” ir paredzēts organizēt lietas savā starpā – organizēt cilvēkuresursus, pasākumus, telpu un ārtelpu, uzsākot aktīvo darbību, mēs redzējām nepieciešamību cilvēkiem tikties savā starpā un sadarboties starp nozarēm.”
Kā norādīja Viktors Gallers, šādām sabiedriskām aktivitātēm vislabāk noder nevalstiskas organizācijas vai biedrības. Tāpēc tapusi biedrība “Darītājiem” – biedrība Daugavpils rītdienas veidošanai un biedrība “DAVAI” – Daugavpils vide atvērta ikvienam. Gan uzņēmums, gan biedrības darbojas vienā virzienā.
“Mēs gribam attīstīt reģionu,” turpina Viktors Gallers, “caur jauniešiem, caur jauniešu iniciatīvām, jo jaunieši nav mūsu nākotne, jaunieši ir mūsu tagadne. Ja mēs tagad strādājam ar jauniešiem, tad nākotne mums būs nodrošināta. Viena biedrība atrodas pilsētā, otra – novadā, mērķi ir līdzīgi, bet uzņēmums biedrības atbalsta finansiāli. Mēs nedalām jauniešus pilsētas vai novada jauniešos. Mēs strādājam ar personībām, kuras kļūst par mūsu sabiedrības pamatu.”
Biedrības “Darītājiem” rīkotais pasākums “Dialogs”, ir iknedēļas pasākums, kur pulcējas darbīgie Daugavpils jaunieši, lai iepazītos, dalītos ar pieredzi un idejām, kā arī apspriestu aktuālākos jautājumus.
“Dialogs ir visam pamatā. Kad cilvēki sāk komunicēt savā starpā, tad arī rodas kopējas intereses, kopējas idejas, un cilvēki var viens otru uzklausīt. Ja viņiem kāda konkrēta ideja interesē, tad viņi kopā var veidot komandu noteiktai iniciatīvai un to īstenot. “Dialogs” ir pasākums, kas gada laikā kļuva par reālu platformu, kur cilvēki var tikties, izrunāt idejas un tās realizēt,” stāsta Viktors Gallers.
Tāpat Viktors atklāja, ka “Dialogā” dzimuši aptuveni 10 projekti. Kā lielākais no tiem – “Youth Powerbank”. Tas bija 16 stundas garš, izglītojošs pasākums jauniešiem, kurā viesojās pieredzes bagāti lektori, kas dalījās savā pieredzē. Pēc pasākuma dalībnieku anketēšanas rezultātu apkopošanas, Viktora komanda nonāca pie secinājuma, ka ar šāda mēroga pasākumiem un diskusijām tiek pozitīvi mainīta jauniešu vērtību sistēma. Semināri, konferences un apmācības, kur apmeklētājiem ir iespēja dalīties savā redzējumā, diskutēt un darboties komandā, pašlaik tik tiešām ir pieprasīti.
“Jauniešu gandarījums no pasākuma ir labākais rādītājs, ka mēs darām pareizu lietu,” saka Viktors Gallers.
Jāatzīst, ka Latvijas kontekstā Daugavpils ir stereotipiem apvīta pilsēta, tomēr, Viktors norāda, ka viņš ar saviem domubiedriem ar lielāko prieku lauž šos stereotipus. Kā pirmo stereotipu viņš norāda rīdzinieku frāzi, ka Daugavpils esot ļoti tālu, tāpēc bieži vien rīdziniekiem tikt līdz Daugavpilij ir grūtāk. Tādos gadījumos Viktors atgādina fizikas stundās apgūto, ka attālums no punkta A līdz punktam B ir vienāds ar attālumu no punkta B līdz punktam A, tāpat ir arī ar Rīgu un Daugavpili. Kā otru lietu Viktors min valodas problēmas. Tomēr Viktors norāda, ka tā saka cilvēki, kuri nemaz nav tikuši līdz Daugavpilij, jo Daugavpils jaunieši komunicē vismaz divās valodās.
Tāpat Viktors Gallers piebilst, ka, lai mainītu kaut ko savā reģionā, no paša sākuma nav jāstrādā ar lielām formām: “Pietiek ar to, ka tu izdari kādu iniciatīvu savā miestiņā. Tad tas sākas ar mazu vietiņu un pamazām attīstās, pievienojot vienu partneri, otru, veidojas tāds tīkls ar jauniešiem, kuri var bīdīt uz priekšu kopējo mērķi. Tā ir tā atslēga. Vajag komunicēt savā starpā, vajag sadarboties. Vajag saprast, ka mēs visi esam sābri (no latgaliešu val.), un jādarbojas vienā komandā.”
Visa saruna ar Viktoru Galleru raidījumā “Pi myusim Latgolā”
Informāciju sagatavoja:
Producentu grupa “Lietišķā Latgale”