2023. gada jūlijā viens no pasaulē visplašāk izmantotajiem mākslīgajiem saldinātājiem tiks pasludināts par “iespējamu kancerogēnu”, ziņo Reuters, atsaucoties uz diviem avotiem. Runa ir par Starptautiskās vēža izpētes aģentūras (IARC) lēmumu, kuru, paredzams, atbalstīs Pasaules Veselības organizācija (PVO).
Aspartāmu (zināmss arī kā pārtikas piedeva E951) izmanto plašā produktu klāstā, sākot no diētiskām gāzētajām limonādēm jeb ”kolām”, un beidzot ar košļājamo gumiju. IARC pārstāvji sanāksmē jūnijā pārskatīja ārējo ekspertu savāktos pierādījumus, ka uztura bagātinātājs principā var izraisīt kanceroģenēzi (ļaundabīgus audzējus).
Aģentūras lēmumos šādos gadījumos netiek ņemta vērā aspartāma produkta un paša aspartāma deva, ko cilvēks var lietot bez riska saslimt ar vēzi. Šie ieteikumi nāk no PVO ekspertu komitejas pārtikas piedevu jautājumos JECFA (PVO un Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas pārtikas piedevu ekspertu apvienotās komitejas) un nacionājām regulējošām iestādēm.
Tomēr Reuters norāda, ka attiecībā uz aspartāmu, ņemot vērā tā izmantošanu pārtikas rūpniecībā, IARC spriedumu, visticamāk, apstrīdēs ražotāji un to asociācijas. Iepriekš jau bijuši precedenti, kad aģentūra vērsās tiesā, lai piespiestu tirgus dalībniekus mainīt formulējumu atbilstoši jaunajiem ieteikumiem.
JECFA paralēli IARC pēta aspartāma kancerogenitāti un plāno savu lēmumu publiskot 14. jūlijā, vienlaikus ar aģentūru. Kopš 1981. gada šī komiteja ir paziņojusi, ka aspartāms ir droši lietojams pieļaujamās robežās – piemēram, lai būtu risks, pieaugušam, kurš sver 60 kg, dienā jāizdzer no 12 līdz 36 kārbām diētiskās gāzētās limonādes jeb ”kolas” (atkarībā no tā, cik daudz aspartāma tajā ir). Šim viedoklim oficiālā līmenī piekrita valstu regulatori ASV un Eiropā.
IARC pārstāvis sacīja, ka aģentūras un JECFA secinājumi paliks konfidenciāli līdz jūlijam. Pēc viņa teiktā, gaidāmais IARC atzinums ir “pirmais fundamentālais solis ceļā uz aspartāma kancerogenitātes izpratni”, nevis galīgais ieteikums tā aizliegšanai.
Tomēr, kā norāda Reuters, lielākie pārtikas nozares spēlētāji bažījas, ka divu autoritatīvu organizāciju secinājumu vienlaicīga publiskošana var radīt neskaidrības. Tādas pašas bažas pauž arī ASV un Japānas nacionālie regulatori, kuru izteikumi ir ziņu aģentūras rīcībā.
“Mēs lūdzam abas iestādes saskaņot savus centienus pārskatīt aspartāmu, lai izvairītos no neskaidrībām vai bažām sabiedrībā,” raksta Nozomi Tomita no Japānas Veselības, darba un labklājības ministrijas 27. marta piezīmē PVO direktora vietniekam.
IARC nolēmumiem var būt milzīga ietekme, norāda Reuters. 2015. gadā komiteja secināja, ka glifosāts, “iespējams, ir kancerogēns”. Gadus vēlāk, pat ja citas struktūras, piemēram, Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA), apstrīdēja lēmumu, ražotāji joprojām juta sekas. 2021. gadā Vācijas uzņēmums Bayer zaudēja trešo apelācijas sūdzību pret ASV tiesas spriedumiem par zaudējumu atlīdzināšanu klientiem, kuri savu vēzi attiecināja uz Bayer uz glifosātu balstītu herbicīdu lietošanu.
IARC lēmumi ir arī kritizēti par “liekas trauksmes izraisīšanu”, norāda Reuters. Piemēram, IARC ir apgalvojusi, ka nakts darbs, mobilie tālruņi un sarkanā gaļa ir kancerogēni.
Aspartāms ir plaši pētīts daudzus gadus. Pagājušajā gadā novērošanas pētījumā, kurā piedalījās 100 000 pieaugušo Francijā, atklājās, ka cilvēkiem, kuri patērēja vairāk mākslīgo saldinātāju, tostarp aspartāmu, ir lielāks vēža attīstības risks. 2000. gadu sākumā Ramazzini institūta zinātnieki Itālijā atklāja, ka aspartāms pelēm un žurkām provocē noteikta veida vēzi. Tomēr agrāks pētījums nepierādīja saldinātāja negatīvo ietekmi uz cilvēkiem, un nesen veikts pētījums radīja jautājumus par tā metodoloģiju.
Aspartāms ir apstiprināts lietošanai visā pasaulē, un lielākie pārtikas un dzērienu ražotāji gadu desmitiem ir aizstāvējuši šīs sastāvdaļas izmantošanu kā optimālu cukura aizstājēju. Tomēr daži uzņēmumi ir reaģējuši uz negatīviem pētījumiem par piedevu, bezalkoholisko dzērienu ražotājam Pepsico 2015. gadā no saviem produktiem noņemot aspartāmu, gadu vēlāk to atgriežot un 2020. gadā atkal izņemot.