Jūlija Navaļnaja publicēja savu pirmo lielo video vēstījumu pēc vīra nāves. Viņa sola turpināt Alekseja Navaļnija darbu, cīnīties pret Putina režīmu, kā arī nosaukt vainīgos vīra nāvē.
Politologi medijiem pauda savu viedokli par to, vai galvenā Krievijas opozīcijas līdera atraitne spēs saliedēt sev apkārt esošo opozīciju, vai viņa kļūs par “krievu Cihanousku” un kas tagad sagaida FBK (Alekseja Navaļnija izveidotais ”Korupcijas apkarošanas fonds”).
“Vienīgā un loģiskā iespēja”
”Reģionālās politikas attīstības centra” direktors Iļja Graščenkovs uzskata, ka ir svarīgi, ka Jūlija Navaļnaja izsaka pieteikumu uz sava vīra “mantojumu”. Pēc viņa teiktā, tas ir diezgan liels “mantojums”, taču ir svarīgi, kā viņa to izmantos.
“Navaļnijs bija vērtīgs, jo viņš bija politiķis Krievijā un pat cietumā viņš joprojām bija politiķis Nr. 1. Jūlija Navaļnaja atrodas ārzemēs un viņa nevarēs kļūt par politiķi nr.1, neatgriežoties Krievijā. Ja Navaļnaja neatgriezīsies un paliks līdere trimdā, tad viņa maz atšķirsies no Hodorkovska, Kaca, Šulmana un citiem cilvēkiem, kuri ir vienkārši ietekmētāji,” skaidro eksperts.
Politologs Fjodors Krašeņiņikovs uzskata, ka Vladimirs Putins Jūlijai Navaļnajai nav atstājis citu izvēli, kā stāties pie sava vīra komandas stūres. “Es ceru, ka vismaz tuvākajā nākotnē daudzi cilvēki nepacels rokas, lai mestos pret viņu izvirzīt apsūdzības,” viņš saka.
Krašeņiņikovs arī vērš uzmanību uz to, ka Jūlija Navaļnaja labi pazīst sava vīra tuvākos atbalstītājus.
“Es zinu, ka Jūlija un Aleksejs nebija tikai vīrs un sieva, viņi bija līdzīgi domājoši cilvēki, ļoti tuvi draugi. Viņa pazina visus viņa komandas cilvēkus un sazinājās ar visiem. Viņa kustība viņai nebija svešs cilvēks. Tāpēc savā ziņā šī ir vienīgā iespēja Navaļnija komandai. Šī ir vienīgā un loģiskā iespēja. Tāpēc es domāju, ka tas ir pareizi viņai un viņiem,” saka politologs.
Iļja Graščenkovs arī uzskata, ka ir svarīgi, kādus vēstījumus Jūlija Navaļnaja turpmāk pārraidīs auditorijai. “Ja FBK turpinās izmeklēšanu, tā ir viena lieta. Ja viņa vada štābu tīklu, tad tas ir savādāk, jo šobrīd šis tīkls Krievijas teritorijā ir faktiski iznīcināts, bet ārpus Krievijas tas atrodas iekšējo konfliktu stāvoklī,” viņš norāda.
Ne-Cihanouska
Fjodors Krašeņiņņikovs uzskata par aplamu vilkt paralēles starp Jūliju Navaļnaju un Baltkrievijas opozīcijas līderi Svjatlanu Cihanousku.
“Stāsts tur bija pavisam cits, un attiecības Cihanousku ģimenē bija atšķirīgas. Svjatlana politikā atradās piespiedu kārtā, viņa ar to nenodarbojās, viņa vienmēr to teica. Jūlija vienmēr bija blakus Aleksejam. Lai gan viņa nesniedza nekādus paziņojumus, viņa joprojām bija viņa sabiedrotā, tas ir skaidrs. Situācija ar Cihanousku ir citāda,” viņš uzskata.
Arī Iļja Graščenkovs piekrīt, ka Cihanouskas un Navaļnajas stāsti ir ļoti atšķirīgi. Viņš norādīja, ka Svjatlanai Cihanouskai, atrodoties Baltkrievijā, izdevies izveidot alternatīvu valdību – Opozīcijas koalīcijas padomi.
“Navaļnajai nav nekā tāda, un pat tad, ja tā tiks organizēta ārzemēs, tā būs ļoti nomināla pārceļotāju struktūra, nevis kaut kāda trimdas valdība, kā tas notika Cihanouskas gadījumā,” atzīmēja politologs.
Jauns opozīcijas līderis?
Fjodors Krašeņiņikovs šaubās, vai Jūlija Navaļnaja kļūs par Krievijas opozīcijas līderi, jo diez vai citi politiskā lauka dalībnieki piekritīs viņu par tādu atzīt.
“Domāju, ka viņa būs Navaļnija komandas līdere. Šī vārda morālajā nozīmē viņa, protams, būs opozīcijas līdere, un viņu acīmredzot tā uztvers Eiropas un Rietumu augsta ranga politiķi. Bet, lai visi pēkšņi noliektu galvas un atzītu viņas vadību… Es tā gribētu, tas būtu jauki. Bet tas nenotiks, zinot, kā šeit viss darbojas,” uzsvēra politologs.
Lai kļūtu par līderi, Jūlijai Navaļnajai ir jābūt ļoti smalkai, pieredzējušai un, galvenais, harizmātiskai politiķei, saka Iļja Graščenkovs: viņš vēl nav pārliecināts, ka Navaļnija atraitne tāda ir.
“Sievas statusā viņa bija organiskāka. Un tagad var izrādīties kā seriālā “Kāršu namiņš”, kad Klērai Andervudai, kura kļuva par pēcteci pēc vīra nāves, neveicās daudz no tā, kas izdevās Frenkam Andervudam. Savā ziņā šo situāciju var projicēt uz Jūliju Navaļnaju,” saka politologs.
Kas notiks ar FBK
Runājot par Jūlijas Navaļnajas vadītā Pretkorupcijas fonda nākotni, ekspertu viedokļi dalījās. Iļja Graščenkovs uzskata, ka pēdējos gados fonds ir pārvērties par “ļoti toksisku struktūru, kuru plosījuši iekšējie konflikti un finanšu ķildas”.
“Lai konsolidētos ap Navaļnaju, viņai tagad ir jāveic audits, jāatbrīvojas no šādiem cilvēkiem vai, gluži otrādi, jāsatuvina, bet otršķirīgā lomā – jāsaliek punkti uz ”i” – , kurš šeit ir atbildīgs pēc Navaļnija,” uzskata Reģionālās politikas attīstības centra direktors.
Turklāt, ja tas notiks, tas izraisīs vēl lielākas ķildas un ķīviņus un var sadalīties papildu centros, viņš uzskata.
Politologs Fjodors Krašeņiņņikovs nepiekrīt pretenzijām, kas izvirzītas pret FBK pēc Alekseja Navaļnija aizturēšanas.
“Es uzskatu, ka cilvēki, kas tās izvirza, ir negodīgi un nekaunīgi. Un viņai (Jūlijai Navaļnajai) nav pienākuma nekādā veidā attaisnoties pirms šīm apsūdzībām. Nav nekā muļķīgāka un bezjēdzīgāka par attaisnošanos Maksima Kaca uzbrukumiem. Un viņš turpinās izvirzīt pretenzijas, jo ir ar visu neapmierināts. Tāpēc es nedomāju, ka ir vajadzīga FBK tēla reabilitācija. To acīs, kas cīņu pret FBK padarījuši par savu darbu, ir bezjēdzīgi kaut ko reabilitēt. Viņi uzbruks atkal un atkal,” viņš ir pārliecināts.