Izsoļu nams Sotheby’s izmēģināja visu, lai paaugstinātu cenu. Galu galā izsoles pasaules rekords netika pārspēts.
Izsolē tika izsolīta Antonio Stradivari (1644–1737) vijole “Joachim-Ma” . Pirms solīšanas sākuma kāds vijolnieks uz slavenā instrumenta spēlēja Brāmsa skaņdarbu, lai ieinteresēto publiku noskaņotu.
Taču zāle izsoles laikā lielākoties klusēja. Bija mazāk piedāvājumu nekā cerēts par instrumentu, kas tika izgatavots Kremonā, Itālijā 1714. gadā; Tie tika saņemti telefoniski un tiešsaistē.
Neskatoties uz aplēsto cenu no 12 līdz 18 miljoniem dolāru, āmurs nokrita “tikai” 10 miljonu dolāru vērtībā.
Ieskaitot piemaksu par izsoļu namu, anonīmais pircējs samaksāja 11,25 miljonus dolāru, kas ir līdzvērtīgs gandrīz 11 miljoniem eiro.
Tas nozīmē, ka Stradivari pasaules rekords tika izlaists. “Lady Blunt” (nosaukta tās iepriekšējās īpašnieces vārdā) 2011. gadā īpašniekiem atnesa pat 15,9 miljonus dolāru. Kad vijole tika pārdota, tā tika aprakstīta kā “iespējams, vislabāk saglabājies Stradivari, kas piedāvāts pārdošanai pēdējo simts gadu laikā”.
Arī “Joahims-Ma” savu nosaukumu ieguvis no saviem iepriekšējiem īpašniekiem: ungāru virtuoza Džozefa Joahima (miris 1907. gadā) un ķīniešu izcelsmes amerikāņu vijolnieka Si-Hon Ma, kurš to iegādājās 1969. gadā.
Pēc savas nāves 2009. gadā Ma novēlēja to Jaunanglijas konservatorijai Bostonā, kur 1950. gadā ieguva maģistra grādu. Tagad konservatorija ir pārdevusi Stradivarius, lai finansētu stipendijas studentiem.
Šobrīd ikviens vijoļu meistara Antonio Stradivari instruments ir vismaz vienu miljonu eiro vērts. Iemesls: vijoles, kas ir aptuveni 300 gadus vecas, ir reti sastopamas visā pasaulē. Tās raksturo lieliska skaņas kvalitāte.
Viens no iemesliem, kā atklāja amerikāņu pētnieki, ir tas, ka laika posmā no 1645. līdz 1715. gadam bija ”ledus laikmets” ar temperatūru vairākus grādus zem normas. Stradivari būvēja savus instrumentus no koka, kas aukstākā klimata dēļ auga ārkārtīgi lēni un kam bija īpaši jutīga struktūra.
Vijoļu skaņa no tā ieguva. Entuziastu vidū valda vispārēja vienprātība, ka vecie instrumenti skan labāk nekā jaunie. Tieši tas padara Stradivari vijoles tik īpašas, ka pat vairāk nekā 10 miljonu eiro cena var būt izdevīga.