Izraēlas politiskās analītikas veterāns Merons Rapoports uzskata, ka Izraēlas militārais un izlūkošanas līmenis ir zemā līmenī, un tas var izrādīties Netanjahu un viņa valdības galapunkts.
Pat 1973.gada Tuvo Austrumu karš, kas izcēlās gandrīz tieši pirms 50 gadiem, līdz dienai, kad Ēģipte uzsāka uzbrukumu Izraēlai, kad tā svinēja Jomkipuru, nesasniedza šādu pārsteiguma līmeni, saka Rapoports.
Rapoports Izraēlas izlūkdienestus raksturoja kā šoka stāvoklī esošus. Viņš uzskata, ka Izraēlas ticība armijai ir satricināta līdz pamatiem. Sestdien nogalināti vismaz 250 izraēlieši, liecina varasiestādes.
“1973. gadā mēs cīnījāmies ar apmācītu armiju. Bet šeit mēs runājam par cilvēkiem, kuriem nav nekas cits kā Kalašņikovs. Tas ir neiedomājami. Tā ir militārā un izlūkošanas neveiksme, no kuras Izraēlai būs vajadzīgs ilgs laiks, lai atgūtu savu pašapziņu,” sacīja Rapoports.
Izraēla gadiem ilgi ir attīstījusi izsmalcinātu un dārgu novērošanas infrastruktūras tīklu Gazas joslā un ap to, ko tā ir aplenkusi kopš 2007. gada.
“Tur ir jābūt kamerām, bezpilota lidaparātiem gaisā,” sacīja Rapoports. “Tā vienkārši šķērsot šo žogu nav iedomājams. Tas ir neiedomājams trieciens Izraēlas pašapziņai.
Rapoports atzīmēja, ka Izraēlas armijas izlūkošanas vienība, kas pazīstama kā 8200. vienība, spēj uzzināt vissīkākās palestīniešu dzīves detaļas, taču nevarēja uzzināt, ka daži simti vai pat tūkstoši kaujinieku gatavojas iestudēt sarežģītu un plašu uzbrukumu.
“Viņiem nebija ne mazākās idejas, ne 8200, ne Shin Bet (Izraēlas drošības aģentūra).”
Šī palestīniešu uzbrukuma radīto attēlu ietekme – kaujinieki, kas pastaigājas pa Izraēlas pilsētām un ved sievietes, bērnus un vecāka gadagājuma cilvēkus gūstā Gazā – būtiski ietekmēs Izraēlas sabiedrību.
“Šie attēli televīzijā, kuros meitenes čukstēja telefonā plašsaziņas līdzekļiem, jautājot, kur atrodas armija, un saka: “Mēs esam šeit vieni, viņi ārpusē šauj, bet armija joprojām nav parādījusies” visu dienu. No tā būs ļoti grūti atgūties.”
Dažas sliktas iespējas
Kā Izraēlas valdība reaģēs, vēl nav skaidrs.
Tomēr, saskaņā ar Rapoporta teikto, premjerministra Benjamina Netanjahu iespējas atgūt kontroli pār vēstījumu, ka viņa valsts var dominēt visā teritorijā starp Vidusjūru un Jordānas upi, tagad ir ierobežotas.
Viņš prognozēja, ka armijas atbildes reakcija būtu Gazas iznīcināšana, bet upuru skaits varētu viegli pieaugt līdz tūkstošiem. Jau šobrīd gaisa uzlidojumos ir nogalināti vismaz 250 palestīnieši.
Taču militārajam gaisa uzbrukumam nebija “nekādas nozīmes”, tas neapturēja Hamas. Rapoports sacīja, ka palestīniešu kaujinieki varētu būt sagūstījuši pat 150 izraēliešus, kuri tiktu apdraudēti, ja Izraēla nolemtu spēcīgi bombardēt Hamas.
Lai paveiktu kaut ko jēgpilnu, armijai būtu jādodas pa zemi un jāieņem daļa vai visa Gaza.
“Ja Izraēlas bruņotie spēki dosies Gazā, viņi to darīs ar daudz mazāku pašapziņu nekā iepriekš, un nav pārliecības, ka viņi ir spējīgi militāri iekarot Gazu,” sacīja Rapoports.
“Tas, kas to padara sarežģītāku, ir tas, ka Izraēla nosūtīs savu armiju un mēģinās ieņemt Gazu, tas nozīmētu desmitiem tūkstošu nogalināto Gazas iedzīvotāju un bēgļu krīzi ar cilvēkiem, kuri pamet savas mājas,” viņš piebilda.
“Būs arī simtiem nogalinātu izraēliešu. Izraēlas sabiedrība tiks sašķelta, un tai būtu ļoti grūti apzināties lielu skaitu izraēliešu nāves gadījumu.
Desmitiem tūkstošu palestīniešu nāves iespēja Gazā, nemaz nerunājot par bēgļu krīzi, rada risku, kas var izraisīt plaša mērogā reģionālo karu: aptverot Hezbollah Libānā, palestīniešu grupējumus un civiliedzīvotājus okupētajā Rietumkrastā un Jeruzalemē, un pat Sīrija un Jordānija.
Viena no iespējām Izraēlai būtu sekot tās galēji labējā finanšu ministra Bezalela Smotriha padomam, kurš maijā sacīja, ka viņa valstij ir jāatkaro piekrastes anklāvs.
“Iespējams, pienāks laiks atgriezties Gazā, izjaukt Hamas un demilitarizēt Gazu. Arī tas tiks veikts saskaņā ar Izraēlas Valsts plašajām interesēm un apsvērumiem,” Smotrihs toreiz sacīja kanālam 14.
“Es ticu, ka pienāks brīdis, kad nebūs citas izvēles, kā vien atkarot Gazu.”
Otra iespēja, uzskata Rapaports, bija uzsākt sarunas, kā tas notika 1973. gadā. “Pēc kara 1973. gadā izraēlieši teica: “Kāpēc mums bija jāiegūst visi šie upuri? Kāpēc mums bija tas karš un kāpēc mums bija jābūt 3000 nāves gadījumiem?’”
Milzīgs trieciens
Katrā ziņā Netanjahu ir cietis milzīgu un, pēc Rapoporta domām, galīgu triecienu savai autoritātei.
“Es domāju, ka tas vājinās valdību, jo tai pieder šī neveiksme. Visas Netanjahu teorijas par mūra celtniecību un palestīniešu nolikšanu aiz mūra, atslēgas izmešanu un miera noslēgšanu ar Dubaju: visa šī koncepcija tagad sabrūk. Viņš ir atbildīgs par notikušo,” sacīja Rapoports.
Netanjahu valdībā dominē ekstrēmistiski reliģiski nacionālisti, kuri ir apsēsti par ebreju apmešanos Rietumkrastā. Tomēr šī koncentrēšanās uz nelegāliem norēķiniem var beigties ar spēku.
“Cilvēki saka, ka Rietumkrastā bijuši 33 bataljoni un ka armija tur ir izvietota, lai aizsargātu kolonistus”, nevis sargātu robežu, sacīja Rapaports.
“Būs dzirdamas balsis, kas jautās: “Kāpēc mēs aizsargājam apdzīvotās vietas un apdraudam sevi?”
Rapoports piebilda: “Izraēla nonāk situācijā, kurā tā nekontrolē savu likteni. Pašapziņas zudums ir milzīgs, un militārās neveiksmes izmēri tāpat. Armija ir zaudējusi ticību sev un sabiedrība ir zaudējusi ticību armijai, un tas lielā mērā ietekmēs jebkuru lēmumu par došanos Gazā.