Tiktokeris “Maxometer”, kurš 45 gadus nodzīvoja Latvijā un aizbēga uz Baltkrieviju, TikTok stāstīja par jaunajā darbavietā saņemto algu.
Ierakstā autors stāsta, ka “bēdzis no Baltijas valstīm” uz Baltkrieviju “kā etnisks baltkrievs”. Tagad viņš viens pats dzīvo mājā 120 kvadrātmetru platībā apdzīvotā vietā, kuras nosaukumu viņš nenorāda.
”Tieši šodien es saņēmu savu algu. Neteikšu, kur strādāju. Tā ir klasificēta informācija, bet mani draugi un paziņas zina, kur es strādāju – tas ir vienkāršs valdības darbs. Un, ziniet, kad es saņēmu lapiņu, kur bija rakstīta alga, es jautāju grāmatvedei, ko nozīmē tā ir aile, kurā ir rakstīts: “Veikala preces var izvēlēties par 174 rubļiem.” Es jautāju, kas tas ir? Baltijā nekā tāda vispār nav. Un viņi man paskaidroja, ka ir noteikts veikals, tur var aiziet un izvēlēties preces par 174 rubļiem,” sacīja Maksometrs. Pēc šā brīža valūtu kursa minētā summa ir aptuveni 50 eiro.
Emuāra autors apmeklēja norādīto veikalu, lai pārliecinātos, vai tur tiešām var “dzēst” savu “pārtikas zīmogu”. Pārdevējs kliedēja viņa šaubas.
”Esmu vieglā šokā. Jo es varu dabūt pārtikas preces par 174 rubļiem, apmēram tikpat, cik Latvijā es dabūtu 300 vai 400 eiro vērtas preces. <…> Esmu uz pakaļas. Tu dabū darbu, saņem algu – kaut nelielu – bet tā arī dod iespēju aiziet uz veikalu un izvēlēties pārtiku par aptuveni 300 eiro. Latvijā nekā tāda nav. Es nezinu, kā to nosaukt… Tā droši vien ir diktatūra. Sociālisma diktatūra,” par pārtikas talonu sajūsmā kungs.
@maksometr.75 #беларусь#минск#зарплатавбеларуси#латвия#рига#максометр#даугавпилс ♬ Mozart Turkish March (1120879) – arachang
Mazāk nekā 24 stundu laikā ieraksts saņēma vairāk nekā 730 000 skatījumu. Ne visi komentāros dalījās emuāra autora apbrīnā:
“Mans mūža sapnis: strādāt pie ledusskapja un tualetes.”
“Jo Baltijā cilvēki strādā naudas, nevis maizes dēļ.”
“Lietuvā mums ir daudz baltkrievu, kas brauc strādāt. Acīmredzot viņi veikalu nezina.”
“174 rubļi ir mazāk nekā 50 eiro.”
“Bet viņš nekad nav teicis, cik daudz viņš saņēma.”
“Jo Eiropā visam pietiek algas. Un Baltkrievijā drīz algu vietā būs pārtikas taloni kā Ziemeļkorejā.
“Sveiki, mēs esam klāt… Pārtikas kuponi.”
“Neesiet smieklīgi. 175 rubļi – apmēram 45 eiro. Cenu atšķirība veikalos ir 1,5 – 2 reizes maksimālā. Kādi 300 eiro? Un tādi 174 rubļu izdales materiāli ir cara propaganda.
“Meli. Ir tāda prakse. Uzņēmums darbiniekiem nemaksā papildus, bet nosūta uz veikalu, kuru tas uzrauga. Un cenas tur ir tādas pašas kā parastajā veikalā.”
“Diemžēl tie ir meli! Baltkrievijā cenas, protams, ir divas reizes zemākas, bet ne 6-8 reizes zemākas.
“Šī ir pagātnes relikts. Šeit nav ar ko lepoties.”
Citi lietotāji nolēma dalīties savos stāstos:
“Rogačovā, kur ražo iebiezināto pienu, katru mēnesi dod pārtiku 170 rubļu vērtībā. Un alga un piens.
“Es esmu no Kobrinas. Šāda prakse ir arī dažos mūsu uzņēmumos. Tas ir papildus algai.”
“Jā. Mums darbā iedeva prēmiju, un tad alga nāca nedaudz mazāka.
“Petruhas un Dzeržinskas putnu fermās ir šāda prakse. Papildus algām viņi savos veikalos atvēl naudu pārtikai.”
Komentāros ziņas autoram bieži tika jautāts par saņemtās algas apmēru, taču viņš uz šo jautājumu tā arī neatbildēja.