Korejas Zinātnes un tehnoloģiju institūta (KAIST) pētnieki ir izveidojuši tehnoloģiju, lai mainītu resnās zarnas vēža šūnas. Metode kļūs par pamatu jaunai pieejai vēža ārstēšanā, raksta Advanced Science
Tradicionālās vēža apkarošanas metodes ir balstītas uz ļaundabīgo šūnu iznīcināšanu, kas bieži vien izraisa nopietnas blakusparādības un slimības recidīva risku. Komanda, kuru vadīja profesors Kwang-Hyun Cho no Bioinženierijas un smadzeņu inženierijas katedras, ierosināja citu pieeju, koncentrējoties uz vēža šūnu atgriešanu normālā stāvoklī.
Pētnieki ir izveidojuši gēnu tīkla digitālo dvīni, kas iesaistīta šūnu diferenciācijas procesā – nenobriedušu šūnu pārveidošanā par specializētām. Izmantojot šo datormodeli, zinātnieki varēja identificēt galvenos molekulāros slēdžus, kas var novirzīt resnās zarnas vēža šūnas atpakaļ uz veselīgu stāvokli.
Metodes efektivitāte tika apstiprināta vairākos eksperimentos molekulārā un šūnu līmenī, kā arī pētījumos ar dzīvniekiem. “Fakts, ka vēža šūnas var pārveidot atpakaļ normālās šūnās, ir pārsteidzoša parādība. Šis pētījums pierāda, ka šādu atdevi var realizēt sistemātiski,” sacīja profesors Čo.
Lai gan pētījums tika veikts tikai ar resnās zarnas vēža šūnām, zinātnieki uzskata, ka līdzīgus principus varētu piemērot arī citiem vēža veidiem. Izmantojot digitālo dvīņu tehnoloģiju, lai analizētu dažādus vēža gēnu tīklus, pētnieki cer atrast līdzīgus molekulāros slēdžus dažādos audzēju veidos.