Kādā vecumā mājdzīvnieku ārsti uzskata suņus par veciem? Pētnieki no Apvienotās Karalistes un Ungārijas nesen to atklāja, analizējot veterināro klīniku pacientu ierakstus. Zinātnieki arī noskaidrojuši, ar kādām veselības problēmām biežāk cieš vecāki mājdzīvnieki.
Žurnālā Journal of Small Animal Practice publicēts raksts par cilvēku četrkājaino draugu novecošanas iezīmēm. Tā autori ir veterinārmedicīnas un etoloģijas speciālisti no Liverpūles Universitātes un Budapeštas Loránda Eötvesa universitātes.
Izpētot lielu veterināro elektronisko ierakstu datubāzi, pētnieki atklāja, ka lielākā daļa suņu, kas klasificēti kā seniori, bija vecāki par 7,25 gadiem. 832 suņu vidējais vecums, ko veterinārārsti klasificēja kā “senilu”, bija 12,5 gadi.
Tomēr analīze atklāja diezgan plašu variāciju klāstu atkarībā no suņu šķirnes. Mazākiem suņiem vecumam bija tendence iestāties vēlāk. Piemēram, geriatrisko Džeka Rasela terjeru vidējais vecums izlasē bija 14,1 gads.
Labradoru retrīveri un citas lielākas šķirnes agrāk tika klasificētas kā vecākas, no 10,5 līdz 13,6 gadiem, vidēji apmēram 12 gadus. Vecuma slieksnis jauktu šķirņu suņiem bija ap 13,2 gadiem, borderkollijiem – 12,7 gadi, bet kokerspanieliem – 11,7 gadi.
Izmantojot statistikas metodes, zinātnieki ir noteikuši piecas visbiežāk sastopamās veselības problēmas vecākiem suņiem. Ieraksti par lieko vai nepietiekamu svaru, kā arī pēkšņu svara zudumu tika konstatēti veterinārajos dokumentos 35% pārbaudīto gados vecāku suņu.
33% mājdzīvnieku cieta no muskuļu un skeleta sistēmas problēmām (stīvums, ierobežotas mobilitātes). Zobu slimības, sākot no zobakmens veidošanās līdz periodontītam, bija aptuveni 31% gados vecāku suņu. Kokerspanieliem to iespējamība bija 2,7 reizes lielāka nekā jauktu šķirņu suņiem, kas tika uzskatīti par kontroles grupu.
Ceturto un piekto vietu sarakstā ieņēma ādas problēmas (tostarp izciļņi, infekcijas un spalvas izkrišana) un gremošanas problēmas (vemšana, caureja). Tie tika minēti dzīvnieku kartēs attiecīgi 28 un 22% dzīvnieku.
Runājot par pētījuma nozīmi, autori atzīmēja, ka sniegtā informācija noderēs suņu īpašniekiem un palīdzēs sagatavoties mājdzīvnieku novecošanai. Zinātnieki uzsvēra nepieciešamību veikt regulāras veterinārās pārbaudes un profilaktisku aprūpi, jo ar novecošanu saistītās problēmas bieži pārklājas un laika gaitā pasliktinās.