Noteikti esam kādreiz aizdomājušies, kāpēc daži cilvēki tic laimīgajiem skaitļiem? Veiksme lielākoties ir noslēpumaina un nekontrolējama parādība, kas bieži saistīta ar māņticību vai rituālu. Lai gan varētu šķist dīvaini veiksmi piedēvēt vienkāršam skaitlim, skaitlis septiņi jau izsenis tiek uzskatīts par veiksminieku visā pasaulē, raksta medijs Grunge.
Visās kultūrās skaitlis septiņi tiek uzskatīts par veiksmes simbolu. Ķīnā tas pārstāv harmoniju starp elementiem, savukārt Indijas astroloģija to saista ar mistiku un garīgumu. Skaitlis septiņi daudzkārt ir pieminēts arī Bībelē, sākot ar Dievu, kas radīja pasauli septiņās dienās, līdz Jēzum, kas sabatā veica septiņus brīnumus. Hinduisms apraksta septiņus soļus ceļā uz apgaismību, un ir pat tādi interesanti fakti kā septiņas krāsas redzamās gaismas spektrā un ir septiņi unikāli toņi diatoniskajā mūzikas skalā.
Bet kāpēc skaitlis tiek uzskatīts par laimīgu? Ticība laimīgajiem skaitļiem var būt saistīta ar vēsturisku, tekstuālu un kultūras nozīmi. Viens piemērs ir grieķu mīts par Plejādu zvaigznāju, kas pazīstams kā “septiņas māsas”, kas datēts ar tūkstošiem gadu. Šādi stāsti pastāv indiāņu, Āzijas un Āfrikas kultūrās, kas liecina par šī mīta kopīgu izcelsmi pirms aptuveni 100 000 gadu.
Cilvēka tieksme atrast nozīmīgus savienojumus pat šķietami nesaistītās lietās ir pazīstama kā apofēnija. Daži var iebilst, ka cilvēku ticība laimīgajam skaitlim septiņi iedvesmoja stāstus un asociācijas, nevis otrādi.
No zinātniskā viedokļa iespējamajai skaitļa septiņai veiksmei var būt racionālāks izskaidrojums. Matemātikai un neirozinātnei var būt nozīme.
Pētījumi liecina, ka cilvēki objektu vizuālās uztveres laikā mēdz saskarties ar kognitīvās skaitīšanas robežu “septiņi”, kas ir saistīta ar mūsu spēju skaitīt verbāli.
Psihologi ir arī nākuši klajā ar jēdzienu “septiņi plus vai mīnus divi” kā vienumu skaitu, ko var saglabāt mūsu darba atmiņa. Šis neiroloģiskais ierobežojums var ietekmēt mūsu stāstus un uzskatus.
Turklāt dabiskā pasaule ir veicinājusi skaitļa septiņu nozīmi. Piemēram, senie babilonieši aplūkoja septiņus ievērojamos debesu ķermeņus debesīs, tostarp Sauli, Mēnesi un piecas redzamās planētas, lai izveidotu septiņu dienu nedēļu, ko mēs joprojām izmantojam šodien. Šī saikne starp debess objektiem un laika uzskaiti ir palīdzējusi saglabāt skaitļa septiņu nozīmi tūkstošiem gadu.
Noslēgumā jāsaka, ka, lai gan veiksme joprojām ir nedaudz mistisks jēdziens, ticībai skaitlim septiņi kā laimīgam skaitlim ir dziļas vēsturiskas un kultūras saknes. No zinātniskā viedokļa šo uzskatu var ietekmēt arī mūsu kognitīvie un neiroloģiskie ierobežojumi.
Neatkarīgi no tā, vai septiņi uzskatāt par laimīgu skaitli vai nē, ir interesanti redzēt, kā pirmskaitlim var būt tik konsekventa nozīme visā pasaulē.