Vineta Vilcāne ir enerģijas pilna meitene no Preiļiem. Uz viņas sievišķīgajiem, trauslajiem pleciem turas pasaulē vienīgais latgaliski rakstošais portāls “Latgalīšu Kulturys Gazeta” jeb LaKuGa.lv. Raidījuma “Pi myusim Latgolā” veidotāji devās apciemot aktīvo vēsturnieci Vinetu, lai uzzinātu vairāk par interneta portālu un labāk iepazītu pašu jaunieti.
“Sajūta ir brīnišķīga, jo mēs apzināmies, ka darām milzīgu darbu. Vienmēr ir patīkami apzināties, ka tu esi vienīgais, kas un tādā ziņā unikālais. Joprojām latgaliski nav neviena portāla, un, protams ir blogi, daudzi raksta sociālajos tīklos. “LaKuGai” nākošgad būs jau 10 gadi. Ir bijuši dažādi posmi, bet pēdējos gados mēs esam ļoti aktīvi un daudz domājam, kādi mēs varētu būt tālāk. Ir plāns, ka ar laiku, sākot ar nākošo gadu, mēs varētu sākt pamazām mainīties,” par darbību latgaliešu kultūras ziņu portālā stāsta Vineta Vilcāne.
“Savā laikā es tiešām katru dienu veidoju ziņas,” par savu lomu LaKuGa.lv stāsta Vineta, “tagad, jau vairākus gadus to dara Laura Melne. Viņa tiešām ļoti cītīgi izvēlas, kura būs tā ziņa, kuru viņa ieliks portālā, kuru mēs ieliksim tikai sociālajos tīklos. Savā laikā bija uzstādījums, un mēs arī rakstījām projektos, ka “LaKuGa” ir latgaliešu kultūras enciklopēdija, kurs uzdevums ir apkopot tās svarīgākās un nozīmīgākās vēstis. Paši mēs saprotam, ka portālā nevaram ielikti fiziski daudz ziņas. Mēs arī neliekam daudz, jo cilvēki ir slinki, tā ir cilvēku daba. Viņi negribēs daudz lasīt arī latgaliski, jo nav jau viegli lasīt latgaliski. Tāpēc mēs cenšamies atkasīt to interesantāko.”
Ikdienā portālā darbojas ne tikai Vineta Vilcāne un Laura Melne, savu artavu “LaKuGā” iegulda arī Māra Mortuzāne-Muravska. Tāpat regulāri palīdz arī biedrības “Latgolys Studentu centrs” biedri, kuri bijuši klāt pie portāla veidošanas, un kuri ik pa laikam uzraksta kādu rakstu. Tāpat Vineta piesaista arī ārštata autorus – tie ir gan cilvēki no Latgales, gan arī Vinetas studiju biedri un paziņas no vēstures studiju laika.
Runājot par “LaKuGas” satura veidošanu, Vineta Vilcāne pastāstīja, ka nu jau ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar pašvaldībām, organizācijām un sabiedriski aktīviem ļaudīm, kas paši piedāvā informāciju, bet ir gadījies arī “medīt ziņas” un dienas laikā pārlūkot vairākas pašvaldība mājaslapas, meklējot aktuālo un unikālo.
Vineta Vilcāne aktīvi komentē sabiedriskos procesus savos profilos sociālajos tīklos, kā arī tiek aicināta izteikt savu viedokli medijos. Bieži vien apkārtējie Vinetu raksturo, kā cilvēku, kurš nebaudās izteikt savu viedokli: “Mans mērķis nav nevienu aizvainot. Mans mērķis ir rosināt cilvēkus domāt par lietām, nedzīvot mucā, bet izkāpt no tās ārā, mēģināt paskatīties uz lietām savādāk. Tā ir kā vēsturnieka pārliecība. Man arī ir bijuši komentāri radio par vēstures tēmām, ka cilvēkiem ir jāstāsta par notikumiem. Daudzi daudz ko nezin, un paļaujas uz to, ko dzird no paziņam, izlasa sociālajos tīklos. Man šķiet, ka pietrūkst tās informācijas. Mēs bieži vien dzīvojam stereotipos. Viens no tādiem arī ir attiecībā par Ulmani un Latgali. Bieži vien var dzirdēt tādus tekstus, ka Ulmanis lika dedzināt latgaliešu grāmatas, bet jau Pēteris Zeile savā kultūrvēstures grāmatā raksta, ka tās nebija latgaliešu grāmatas, bet gan komunistiskā literatūra. Tāpat uzstādījums, ka Ulmanis iznīcināja latgaliešu valodu. Valodu nevar iznīcināt ne sešos, ne astoņos gados. Latgaliešu valodu iznīcināja padomju režīms.”
Visa sarununa ar Vinetu Vilcāni klausies raidījumā “Pi myusim Latgolā”
Informāciju sagatavoja:
Producentu grupa “Lietišķā Latgale”