Riigikogu pieņēmis likumu, kas saistīts ar uzticības jautājumu valdībai, kas paredz no 2024. gada 1. janvāra laulības iespēju divām pilngadīgām personām neatkarīgi no viņu dzimuma. Pieņemti arī piemērojamie Kopdzīves likuma akti.
Par likumprojektu nobalsoja 55 deputāti, bet pret – 34
Papildus laulībai tiks saglabāta iespēja noslēgt kopdzīves līgumu. Reģistrētie kopdzīvotāji varēs stāties laulībā vienkāršotā kārtībā. Līgums garantē reģistrētajiem kopdzīvotājiem tiesības pieņemt vienam par otru lēmumus un nepieciešamības gadījumā saņemt pabalstus un kompensācijas.
Ar likumu paredzēts precizēt radniecības konstatēšanas regulējumu Ģimenes likumā saistībā ar viendzimuma pāru tiesībām adoptēt. Laulības vienlīdzība nodrošina viendzimuma pāriem tiesības uz kopīgu adopciju. Viendzimuma laulātajam būs tiesības adoptēt sava laulātā bērnu ar bioloģiskā vecāka piekrišanu. Likumā ir ietverts princips, ka bērnam nevar būt vairāk par diviem vecākiem. Saglabājas princips, ka ar bērnu saistītās tiesības un pienākumi galvenokārt ir viņa bioloģiskajiem vecākiem. Valdība, veicot grozījumus pirms otrā lasījuma, ņēma vērā Centra partijas frakcijas priekšlikumu, saskaņā ar kuru visos likumos skaidrāk būtu jāizklāsta šāds princips: bērna otrais vecāks bez mātes joprojām ir pirmkārt, tēvs.
Laulība un reģistrēta kopdzīve pāriem piešķir tiesības un pienākumus, kas neattiecas uz pāriem atklātās attiecībās. Tie galvenokārt saistīti ar pabalstu saņemšanu, īpašumu, mājokli un mantojumu. Piemēram, reģistrēta partnera vai laulātā nāves gadījumā tas palīdzēs izvairīties no situācijas, kad testamenta neesamības gadījumā palikušajam partnerim nebūs tiesību mantot, un visa manta automātiski nonāks mirušā radinieki.
Tāpat tiks izmantota laulātā vai partnera palīdzība, lai noskaidrotu otra partnera vai laulātā gribu, ja viņš ir bezsamaņā vai nespēj izteikt savas vēlmes, pieņemot lēmumus piekrist vai atteikt ārstēšanu.
Likumam būtu jāstājas spēkā 2024.gada 1.janvārī. Grozījumi, kas nepieciešami, lai stātos kopdzīves līgumu reģistrā, kas noslēgts laikā no 01.01.2016. līdz 31.12.2023., stāsies spēkā 2023.gada 1.oktobrī.
“Šis ir patiesi vēsturisks brīdis. Šis ir brīdis, kad beidzot atbrīvojamies no padomju vērtību un kultūras telpas, kad varam teikt, ka Igaunijas iedzīvotāji ir kļuvuši vēl brīvāki nekā vakar,” pavēstīja sociāldemokrāts Eduards Odinecs.
Pēc Odineca domām, līdzās visām brīvībām, kas igauņiem ir šodien, brīvība precēties un būt laimīgam ar kuru vien vēlas, tiks pievienota, reģistrējot savu savienību pie dzimtsarakstu nodaļas darbinieka. “Tas ir skaidrs signāls mūsu māsām un brāļiem Eiropā un visā Rietumu pasaulē, ka mēs ar viņiem ieejam vienā vērtību un kultūras telpā,” viņš piebilda.
Deputāta runas laikā zālē vairākkārt izskanēja neapmierinātības saucieni, un vicespīkeram, kurš vadīja sēdi, nācās saukt parlamentāriešus pie kārtības.
“Lai cilvēki mīlētu viens otru, nav vajadzīgs valsts statuss. Otrkārt, visas tās norādes, ka šodien tiekam vaļā no padomju pagātnes nastas… Nu, klausieties, jums tiešām ir tāda mentalitāte, kas liek ticēt, ka laulība kā savienība starp vīrieti un sievieti ir kaut kāda specifiska padomju kultūras parādība? komentēja EKRE biedrs Varro Vooglide.
Pirmo lasījumu projekts izturēja 22.maijā, un līdz noteiktajam termiņam tika iesniegti 711 grozījumi.