25. jūlijā valdība apstiprināja veselības aprūpes sistēmas reformu, kas būtiski skars Kuldīgas slimnīcu.
Reģionālo slimnīcu jaunajā kartē Kuldīgas slimnīca līdz šim bija novērtēta ar 1. līmeni, kas nozīmē dzemdību nodaļas slēgšanu un citas nozīmīgas izmaiņas, atstājot vien terapiju un hronisku pacientu aprūpes iespējas. Taču vakar novērtējums tika mainīts uz augstāku – 2. līmeni, līdz ar to slimnīcā turpinās pieņemt dzemdības, sniegt neatliekamo medicīnisko palīdzību un citus pakalpojumus.
Veselības aprūpes sistēmas reforma, piemēram, paredz augstākās sarežģītības veselības aprūpes pakalpojumus koncentrēt lielākos veselības aprūpes centros, vienlaikus veidojot veselības pakalpojumu tīklu tā, lai pacienti varētu saņemt pakalpojumu tuvāk savai dzīvesvietai gadījumos, kad ārstēšanās stacionārā nav nepieciešama.”
Kuldīgas novada Domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa: “Mums ir gandarījums, ka pieņemts lēmums sabiedrības un iedzīvotāju interesēs. Kuldīgas slimnīca ir salīdzinoši jauna, tajā ir mūsdienīgas un mājīgas telpas, modernas iekārtas, individuāla attieksme, kas ir ļoti svarīgi pacientiem. Turklāt Kuldīgas slimnīca atrodas turpat 60 km no 3. līmeņa reģiona lielās slimnīcas. Paldies ministriem, partijai “Vienotība” un Arvilam Ašeradenam. Būtiski, ka lēmums, kas tiek pieņemts, nav vadoties pēc politiskā spēka, kurš atrodas pie varas konkrētajā reģionā, bet gan pēc veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības nepieciešamības.”
Kuldīgas slimnīcas Dzemdību nodaļā šogad dzimuši jau 375 bērni, un slimnīcā pieļauj, ka šogad tiks sagaidīti līdz pat 700 jaundzimušo. Dzemdību nodaļas sniegtos pakalpojumus izmanto iedzīvoji no dažādām Latvijas pilsētām, piemēram, no Rīgas, jo slimnīca sniedz personisku un individuālu pieejamu ikvienam jaunajam vecākam. Kuldīgas slimnīcas vadītājs Ivars Eglītis arī norāda, ka slimnīca ir viena no labākajām Latvijā vairāku citu rādītāju salīdzinājumā.
Plāns paredz sadalīt slimnīcas 4 līmeņos. Taču reģionālajām slimnīcas iedala 1. vai 2. līmenī.
1. līmeņa slimnīcās – terapija un hronisku pacientu aprūpe, 24 stundu neatliekamā palīdzība, kad nav apdraudēta pacienta dzīvība (traumu gadījumā, ambulatorā ķirurģiskā palīdzība, ārstēšana iekšējo slimību gadījumā).
2. līmeņa slimnīcās – palīdzība septiņos obligātajos profilos: terapija, hronisku pacientu aprūpe, ķirurģija, neiroloģija, ginekoloģija, grūtniecības un dzemdību profils, pediatrija.
3. līmeņa slimnīcās – darbība 13 obligātajos profilos un atbilstoši katras slimnīcas specializācijai papildu profili.
4. līmeņa slimnīcās – darbība 22 obligātajos profilos un atbilstoši katras slimnīcas specializācijai papildu profili (piemēram, infekciju profils, grūtniecības un dzemdību profils u.c.).
Jaunais plāns ne tikai sadala slimnīcas aprūpes līmeņos, bet paredz arī ārstu un māsu algu pieaugumu. Tāpat mainīsies iepirkumu kārtība.
Vēl reforma nosaka, ka 2020. gadā veselības aprūpē tiks virzīti 4% no IKP.
Signeta Lapiņa,
sabiedrisko attiecību speciāliste
Kuldīgas novada pašvaldība