Ārstam nav jābūt hiromantam, lai paskatoties uz pacienta rokām izteiktu noteiktas prognozes par viņa veselību, pat ja sūdzības nekādi neskar rokas. Pirkstu forma un jutīgums, roku funkcija un izskats, neliela trīce un pat ādas tonis var sniegt ārstam svarīgas prognostiskas un diagnostikas norādes. Dažreiz rokas runā pat vairāk nekā vārdi!
Tātad, kāpēc mani pirkstu gali kļūst nejūtīgi? Par kādu slimību liecina roku trīce? Kāpēc pirksti kļūst zili? Vai jums vajadzētu uztraukties, ja rokasspiediens ir vājāks nekā iepriekš? Kā identificēt slimības pēc rokām.
Vājums rokās
Simptoms: vāja satvere
Biznesā vājš rokasspiediens var atklāt noteiktas lietas par cilvēku. Medicīnā “vājš satvēriens ” var liecināt par veselības pasliktināšanos.
Saskaņā ar 2016. gada pārskatu, kas publicēts Starptautiskajā kardioloģijas žurnālā, samazināts satvēriena spēks apvienojumā ar lēnu gaitu faktiski paredz lielāku risku nomirt no sirds slimībām gados vecākiem pieaugušajiem.
Tikmēr 2018. gadā Lielbritānijā veikts pētījums, kurā piedalījās pieaugušie vecumā no 40 līdz 69 gadiem, atklāja, ka spēcīgāks rokas satvēriens var liecināt par veselīgu sirds darbību un struktūru.
Pamatojoties uz šiem atklājumiem, ir viegli iedomāties, ka rokasspiediens kādu dienu varētu kļūt par derīgu diagnostikas rīku, lai identificētu cilvēkus, kuriem ir augsts sirds slimību attīstības risks .
Ādas izsitumi
Simptoms: sarkani izsitumi vai tulznas
Sarkani izsitumi uz rokas vai plaukstas locītavas, kas dažkārt pārvēršas izplūstošos tulznās, var liecināt par alerģiju uz niķeļi. Saskaņā ar Amerikas Dermatoloģijas akadēmijas datiem, jutība pret niķeli ir viens no visizplatītākajiem alerģiskā kontaktdermatīta cēloņiem.
Niķelis ir atrodams ļoti daudzos priekšmetus, kas katru dienu (dažreiz pastāvīgi) saskaras ar mūsu ādu: tie var būt rokassprādzes, pulksteņi, gredzeni, pat mobilie tālruņi. Ja uz rokām nenēsājat nekādas rotaslietas, bet joprojām ir izsitumi, alerģiska reakcija uz niķeli ļoti labi varēja attīstīties pārtikas produktu dēļ.
Pupiņas, šokolāde, zemesrieksti, soja, auzas un daži citi pārtikas produkti papildus tam, ka tiem piemīt diezgan alerģiskas īpašības, ir arī bagāti ar niķeli. Mēģiniet tos kādu laiku izslēgt no savas ēdienkartes. Kad roku ādas stāvoklis uzlabosies, turpmāk izvairieties no saskares ar niķeli jebkādā veidā.
Rokas kļūst nejūtīgas
Simptoms: nejutīgums vai tirpšana rokās
Pirmkārt, tas ir galvenais simptoms mūsdienu jauniešu biežākajai slimībai – karpālā kanāla sindromam. Ilgstoša roku piespiedu pozīcija, vienādu roku vai pirkstu kustību atkārtošana (pārmērīga sīkrīku izmantošana, nekontrolēts laiks, kas pavadīts ar elektroniskām ierīcēm) izraisa plaukstas cīpslu kairinājumu, kas savukārt provocē pietūkuma veidošanos un spiedienu uz nervu.
Ja jūs ciešat no nejutīguma vai tirpšanas rokās, plaukstās vai pirkstos un jums nav citu sūdzību par veselību, mēģiniet sākt uzlabojumus, samazinot laiku, ko pavadāt, izmantojot elektroniskos sīkrīkus.
Bet ir arī daudzi citi iemesli, kas izraisa nejutīgumu un tirpšanu rokās. Piemēram, dažiem cilvēkiem pēc nakts miega rodas tirpšana vai nejutīgums rokās, jo viņi guļ ar saliektām plaukstu locītavām. Liekums saspiež vidējo nervu, kas stiepjas no plaukstas locītavas līdz rokai, un rada diskomfortu.
Dažreiz nepatīkamas sajūtas rokās rodas uz panikas, trauksmes vai spēcīga uzbudinājuma lēkmes fona.
Bet turklāt roku nejutīgums var liecināt par nervu vai muskuļu bojājumiem, kā arī par tādu nopietnu un pat dzīvībai bīstamu stāvokli kā insults. Ja aprakstītās sajūtas rokās – nejutīgums, tirpšana, vājums – radās pēkšņi, uz pilnīgas pašsajūtas fona, bez objektīviem iemesliem, ir steidzami jāmeklē medicīniskā palīdzība, lai novērstu nelabvēlīgas sekas.
Simptoms: zili pirksti
Ja jūsu pirksti aukstumā kļūst bāli un pēc tam kļūst zilgani (dažreiz purpursarkani), visticamāk, jums ir Reino sindroms. Šo stāvokli izraisa īslaicīgs asinsrites zudums roku vai kāju pirkstos. Pēc asinsrites atjaunošanas pirkstos parasti rodas sāpīga pulsējoša, tirpšanas sajūta.
Stresa situācija var izraisīt arī īslaicīgus asinsrites traucējumus.
Reino sindroms nav bīstams stāvoklis, bet drīzāk kaitinošs, un tas ir biežāk sastopams jaunām sievietēm. Bet dažos gadījumos traucēta asins plūsma un līdz ar to ādas krāsas izmaiņas roku zonā var būt saistītas ar autoimūnām slimībām, piemēram, vilkēdi vai sklerodermiju.
Rokas trīc
Simptoms: roku trīce
Dažreiz roku trīce nav liela problēma, bet dažreiz tā var liecināt par neiroloģiskiem traucējumiem.
Tā sauktā fizioloģiskā trīce var rasties hroniska miega trūkuma vai pārmērīga kafijas patēriņa dēļ .
Nelielu roku trīci var izraisīt arī noteiktu medikamentu lietošana, abstinences simptomi vai tādu uzdevumu veikšana, kuriem nepieciešama liela koncentrēšanās (piemēram, ieverot adatā diegu).
Bet dažreiz trīce ir nopietnu neiroloģisku traucējumu, piemēram, Parkinsona slimības, simptoms . Šajā gadījumā trīce parasti skar vienu roku vai ir izteiktāka vienā rokā un notiek pat miera stāvoklī.
Psoriāze uz rokām
Simptoms: Sarkani zvīņaini plankumi vai strutu pildīti izciļņi
Psoriāze, hroniska autoimūna slimība, kas bieži skar rokas, izpaužas kā sarkani, pārslaini plankumi un dažreiz pustulas.
Dažkārt, papildus lobīšanos un pustulām uz plaukstām, psoriāze var izraisīt izmaiņas nagos: naga koroziju, dzeltenus plankumus zem naga vai naga atdalīšanos no nagu pamatnes.
Ja jums ir aizdomas par psoriāzi, ir svarīgi veikt pēc iespējas pilnīgāku medicīnisko pārbaudi, jo psoriāze var būt saistīta ar daudzām pamata slimībām, tostarp artrītu un sirds un asinsvadu slimībām.