Jauno, 2024. gadu, Ukrainā svin tālu no svētku noskaņām. Cerības uz ātru ienaidnieka sakāvi, ar ko valsts dzīvoja vēl pirms gada, pazuda bez vēsts. Ukraiņi saprata, ka karš ilgs ilgu laiku, prasīs ievērojamas pūles un, diemžēl, prasīs daudz vairāk dzīvību. Bet tas noteikti beigsies ar uzvaru.Ar šādu vadmotīvu sava viedokļa izklāstu ievada žurnālists un Ukrainas Bruņoto spēku karavīrs Jurijs Macarskis.
Pirms gada pasaulē nebija optimistiskākas un pašpārliecinātākas tautas par ukraiņiem. Decembra beigās, neskatoties uz karu, valstī bija patiesas Jaungada noskaņas. Visi gaidīja brīnumu un ticēja tam. Un tas bija pilnīgi saprotams: jau vairākus mēnešus ziņas nāca gandrīz tikai priecīgas: septembrī Ukrainas Bruņoto spēku pretuzbrukums izvērtās par īstu krievu iebrucēju sakāvi Harkivas apgabalā, novembrī atbrīvoja Hersonu. Rietumu partneri beidzot sāka sliecoties uz ideju par modernu tanku pārvietošanu uz Ukrainu, un varas iestādes un ģenerāļi solīja drīzumā sākt jaunu operāciju, lai atgrieztu okupētās teritorijas.
Ukrainas armija noteikti bija sagrābusi iniciatīvu no krieviem. Un aizmugurē, neskatoties uz pastāvīgajiem raķešu uzbrukumiem un to izraisītajiem biežajiem strāvas padeves pārtraukumiem, bija arī entuziasms. Visi it kā ticēja, ka nākamais 2023. gads nesīs uzvaru. Analītiķi un eksperti strīdējās tikai par to, kad tieši krievi kapitulēs – pavasarī vai vasaras beigās.
Diemžēl visas šīs prognozes nekad nepiepildījās. Karš nebeidzās 2023. gadā. Okupanti netika padzīti no Krimas, viņi netika padzīti no Doņeckas, Luhanskas un Mariupoles. Ātras uzvaras cerības tika aizstātas ar apziņu, ka karš būs ilgstošs un grūts.
Pat tas, ka tagad, tāpat kā pirms gada, ir daudz labu ziņu, cilvēkus īpaši nemierina. Un vēl viens desanta kuģis, kas bija piekrauts ar kaut ko ļoti sprādzienbīstamu, tika nogremdēts tieši okupētās Feodosijas ostā ar mērķtiecīgu raķešu triecienu. Un Krievijas lidmašīnas krīt gandrīz visos lidojumos. Decembrī pat nebija nekādu elektrības padeves pārtraukumu. Taču no optimisma izlases 2023. gada beigās nebija palikušas nekādas pēdas. Ukraina sveic 2024. gadu drūmā un drūmā noskaņā. Jā, pēdējā gada laikā Krievija nav guvusi nevienu vērā ņemamu panākumu – nu, neskaitiet par tādu Bahmutas vai Marijnkas drupu sagrābšanu, kas vispār nepārstāv nekādu stratēģisku vērtību un kaujās, kuru dēļ krievi gāja bojā un zaudēja savas kaujas gatavākās vienības.
Bet, diemžēl, Ukrainas Bruņotie spēki nevar lepoties ar manāmu progresu. Turklāt frontes līnijā Zaporižjas, Doņeckas un Harkivas apgabalos ukraiņu aizstāvji sāka būvēt pastāvīgas dzelzsbetona nojumes. Un tā ir droša zīme, ka šī frontes līnija, kas iet caur Ukrainas zemi, jau ilgu laiku ir fiksēta. Tāla darbības rādiusa raķetes, ko Rietumi raidīja homeopātiskās devās un nedaudz redzamākas, bet joprojām tālu no vairumtirdzniecības, tanki un artilērijas sistēmas spēja apturēt iebrucēju. Un viņi pat palīdzēja viņu padzīt no dažām pilsētām un reģioniem, taču tie nekļuva par brīnumlīdzekli, kas varētu sagraut frontes un likt bēgt veselām armijām.
Ātru uzvaru neviens vairs nesola. Gluži otrādi, mums jau tagad skaidrā tekstā stāsta, ka karavīri, kuri ierakumos atradušies gandrīz divus gadus, tuvākajā laikā mājās neatgriezīsies. Turklāt daudzi no tiem, kas joprojām sēž mājās, tiks iesaukti armijā un nosūtīti uz fronti. Un jaunas masu mobilizācijas neizbēgamība ir gandrīz vienīgais, ko mēs droši zinām par savu tuvāko nākotni.
Pat drosmīgākais analītiķis neuzņemas paredzēt, kas mūs sagaida 2024. gadā. Kara migla, kas pirms gada gandrīz izzuda, tagad ir sabiezējusi tik ļoti, ka neļauj skatīties pat dažas nedēļas uz priekšu. Amerikas Kongress nav apstiprinājis jaunu palīdzības paketi Ukrainai un gatavojas atgriezties pie tās izskatīšanas tikai tuvāk janvāra vidum. Un ko kongresmeņi lems, nav zināms.
Ne mazāk svarīgu Eiropas palīdzību bloķē kaprīzs ungāru rusofils Orbans. Tās atbloķēšana prasīs laiku un pūles. Pasaules uzmanību nākamgad no Ukrainas novirzīs pieaugošā vardarbība Tuvajos Austrumos un Amerikas prezidenta vēlēšanas. Tas viss tikai vairo nenoteiktību.
Ienaidniekam tomēr nevajadzētu sevi maldināt – jaunais gads viņam noteikti nesola neko labu. Viņa ģenerāļi nenāks pie prāta un neatteiksies no Otrā pasaules kara laikā pierādītās “gaļas viļņu” un “bruņu dūru” taktikas, kuru dēļ ik mēnesi tiek zaudēti tūkstošiem karavīru un simtiem tehnikas vienību. Viņi neatteiksies tikai tāpēc, ka nezina, kā rīkoties citādi, un šausmīgi baidās no soda par neatļautu iniciatīvu no augšas.
Krievi cīnās tā, it kā viņiem būtu bezgalīgi daudz tehnikas un cilvēku. Bet patiesībā viņu tanki un bruņutransportieri tiek iznīcināti lielākos daudzumos, nekā Krievijas rūpnīcām ir laiks saražot. Veselas viņu karavīru rotas vai pat bataljoni piegružo mežus un laukus ar kauliem. Un jau tagad ir skaidrs, ka arī Krievija nevar izvairīties no jaunas mobilizācijas un visiem ar to saistītajiem riskiem: cilvēku masveida bēgšana uz ārzemēm, nemieri, kas līdzinās 2022. gada rudenī Dagestānā novērotajam, un arvien aktuālāks jautājums: “ Kāpēc tas ir viss?”. Kremlis nekad nav spējis izskaidrot, kāpēc aiz kūpošām ķieģeļu un betona šķembām kaut kur Donbasā likti tūkstošiem cilvēku, kāpēc atņemt no ģimenēm tēvus un vīrus un sūtīt viņus mirt pie Avdijivkas kārtējā bezjēdzīgā uzbrukumā.
Jā, Krievijā ir pietiekami daudz cilvēku, kas nav pieraduši domāt un uzdot jautājumus priekšniecībai, bet ir arī tādi, kas tomēr kaut ko domā. Pagaidām viņi cenšas viņus neaiztikt un izmantot kā lielgabalu gaļu pilnīgi asociālu elementu, piemēram, ieslodzītos un narkomānus vai vismaz vienkārši nepietiekami inteliģentus cilvēkus, kuri nav sapratuši, ka kara laikā labāk ir turēties tālāk no militārpersonu reģistrācijas un iesaukšanas birojiem.
Bet muļķi un narkomāni, lai cik viņu būtu daudz, nav bezgalīgi daudz. Drīzumā kārta kalpot pienāks tiem, kuri īsti nesaprot, kāpēc viņiem būtu jāatdod sava vienīgā nenovērtējamā dzīvība vecāka gadagājuma trakā ģeopolitiskajām fantāzijām. Bet Putins tiešām ir traks. Viņš ir apsēsts ar ideju iznīcināt Ukrainu, tāpēc viņš izmeta visus sava “stabilitātes laikmeta” sasniegumus, brīvprātīgi pārcēlās no G8 uz ļaundaru līgu ar Kimu Čenunu un Ajatollu Hamenei. Ukrainas iznīcināšana ir kļuvusi par galveno un vienīgo eksistences jēgu ne tikai valdošajam Krievijas režīmam, bet arī Krievijai kopumā. Ikviens, kurš pat šaubās par šo mērķi, tiek pasludināts par ienaidnieku un nodevēju. Labākajā gadījumā viņus gaida izraidīšana; sliktākajā gadījumā viņi daudzus gadus pavadīs stingrās drošības nometnē.
Krievijā viss ir pakārtots jaunajai nacionālajai idejai, bet tik un tā nekas īsti neizdodas.
Krievi izmēģināja daudzus veidus, kā karot, iztērēja simtiem miljardu dolāru, iznīcināja savu regulāro armiju, iznīcināja gandrīz visas stratēģiskās raķešu rezerves, zaudēja kaujas gatavākos Melnās jūras flotes kuģus, taču viņi tā arī neuzvarēja Ukrainu. 2022. vai 2023. gadā. Viņi neuzvarēs arī 2024. gadā.
Ukraina nepazudīs un nepadosies, lai cik grūti nebūtu. Ukraiņi turpinās cīnīties, lai ko lemtu Vašingtonā un Briselē. Tāpēc 2024. gads noteikti būs vēl viens liela kara gads. Visticamāk, ne pēdējais, lai gan, varbūt sabiezējošā neskaidrības migla no mums slēpj nevis garos asiņainās konfrontācijas gadus, bet gan nenovēršamo okupanta kapitulāciju.