Mediji jau ziņoja, ka Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko šajās dienās ciemojas pie Kremļa fīrera Vladimira Putina. Lai gan vizītei bija bagātīga darba kārtība, no tās plašākai atspoguļošanai mūspusē bija vērts paņemt tikai pa mazumiņam, tomēr šodien notika, iespējams, šīs vizītes galvenais pasākums – būtiska kārtējā tuvināšanās abu valstu reālai Savienībai.
Kā raksta Baltkrievijas oficiālais medijs BELTA, Savienības valsts Augstākās padomes sēdē tika apstiprināti Savienības valsts dibināšanas līguma noteikumu izpildes galvenie virzieni 2024.-2026.gadam.
Dokuments ir vērsts uz turpmāku normatīvā tiesiskā regulējuma veidošanu kopīga ekonomiskā potenciāla un nozaru mijiedarbības attīstībai dažādās jomās, konkrētu projektu izstrādi rūpniecības, lauksaimniecības, veselības aprūpes, transporta, izglītības, statistikas, sporta un tūrisms, zinātniskā un tehniskā sadarbība informācijas telpā.
Galvenie virzieni jaunajam trīs gadu periodam satur 11 sadaļas, tostarp makroekonomikas, nodokļu un muitas politiku, finanšu tirgus, sadarbību tirdzniecībā un patērētāju aizsardzībā, integrēto enerģijas tirgu darbību un kodolenerģijas objektu drošu ekspluatāciju. Dokumentā ietverts arī bloks par humāno sadarbību, tostarp kopīgas informācijas telpas izveidi.
Pušu valdībām un centrālajām bankām uzdots nodrošināt dokumenta ieviešanu, kā arī nepieciešamības gadījumā rīcības plānu izstrādi izvirzīto mērķu sasniegšanai
“Savienības valsts Augstākās valsts padomes sēdē tika apstiprināts īpašs Baltkrievijas Republikas un Krievijas Federācijas kā savienības līguma valstu mijiedarbības līmenis. 28 savienības programmu īstenošanas analīze, jauni lēmumi, kas paredz principiāli atšķirīgs integrācijas līmenis 11 jomās laika posmam līdz 2026. gadam. Tas ir vissvarīgākais lēmums, ko šodien pieņēma Augstākās Valsts padomes deputāti,” žurnālistiem sacīja Savienības valsts sekretārs Dmitrijs Mezencevs.
“Visi dokumenti (par 15 darba kārtības jautājumiem) tika parakstīti bez izņēmuma, un saskaņā ar prezidentu vēstījumu Pastāvīgajai komitejai tika uzdots sadarbībā ar partijām izteiktos priekšlikumus noformēt un virzīt uz Savienības valsts aktu projektiem, kas darba kārtībā tiks prezentēts valstu vadītājiem un Augstākās Valsts padomes deputātiem,” viņš sacīja.
Valsts Augstākās padomes dalībnieki uzklausīja informāciju par Savienības valsts dibināšanas līguma noteikumu izpildes galveno virzienu 2021.-2023.gadam un 28 savienības programmu izpildi.
Šajā laikā izveidotas piecas integrētas informācijas platformas, tostarp par preču izsekojamību un marķēšanu, transporta kontroli, veterināro un fitosanitāro kontroli; ir saskaņoti valūtas un muitas noteikumi; izstrādāti pasākumi informācijas drošības nodrošināšanai finanšu sektorā; izstrādāti vienoti noteikumi pieejai valsts iepirkumam, konkurences un tirdzniecības darbību noteikumi; apzinātas pieejas vienotas industriālās politikas veidošanai, tiek īstenoti kopīgi investīciju projekti; ir radīti darba apstākļi transporta un sakaru tirgos; noteikti nosacījumi tūrisma operatoru savstarpējai piekļuvei tūrisma pakalpojumu tirgum.
Ir īstenoti vairāki pasākumi citās jomās, ir parakstīti un pieņemti vairāki desmiti dažādu līgumu, likumu, dekrētu un rezolūciju. Jo īpaši ir nodrošināta vienlīdzīgu tiesību nodrošināšana Baltkrievijas un Krievijas pilsoņiem sociālajā un darba jomā, kā arī atcelta licencēšanas kārtība darbā pieņemšanai.
Tika apstiprināts Savienības valsts izveides līguma parakstīšanas 25. gadadienai veltīto pasākumu plāns. Jubilejas datums ir 2024. gada 8. decembris (Līgumu 1999.gada 8.decembrī parakstīja prezidenti Boriss Jeļcins un Aleksandrs Lukašenko). Galvenais notikums būs ekspertu un mediju forums par integrācijas attīstības jautājumiem. Rīcības plāns paredz arī apbalvojuma medaļu “Par ieguldījumu savienības valsts attīstībā” un Līguma parakstīšanas 25. gadadienai veltītas jubilejas medaļas izlaišanu.
Augstākās Valsts padomes dalībnieki apstiprināja arī Saskaņotās rīcības programmu ārpolitikas jomā 2024.-2026.gadam. Tā īpatnība ir trīs gadu derīguma termiņš (iepriekšējais līdzīgais dokuments bija paredzēts 2022.-2023.gadam). Jaunajā programmā pilnībā ņemta vērā pašreizējā starptautiskās situācijas realitāte. Līdztekus tradicionālajām pieejām dokumentā ietverti jauni noteikumi par Savienības valsts, EAEU, NVS, CSTO un to pozīciju stiprināšanu starptautiskajā arēnā, mijiedarbību ar ES un Eiropas valstīm, sadarbības uzlabošanu EDSO platformā un kopīgu koordināciju. pretdarbība destruktīvam ārējam spiedienam.
“Šī ir koordinētu darbību programma ārpolitikas jomā. Šoreiz mēs devāmies trīs gadu ciklā, lai sinhronizētu savu darbu ārpolitikas un ārējās ekonomikas ķēdē ar mūsu īstenotajām integrācijas programmām. Šodien, 3. gadā tika pieņemti galvenie Savienības valsts tālākās attīstības virzieni, un mēs vienkārši saskaņojām savu ārpolitisko darbu, pieņemot trīs gadu programmu,” žurnālistiem skaidroja Baltkrievijas ārlietu ministrs Sergejs Aleņiks.
Sanāksmē puses pieņēma lēmumus par vairākām citām sadarbības jomām. Tie ietver atsevišķus jautājumus, kas saistīti ar vienotās rūpniecības politikas un Rūpniecības produktu ražošanas apstiprināšanas Savienības valsts teritorijā noteikumu īstenošanu.
Atsevišķs darba kārtības jautājums bija jautājums par dzelzceļa infrastruktūras modernizāciju un attīstību, kas ir nozīmīgs Baltkrievijas ārējās tirdzniecības attīstībai. Baltkrievijas ārējās tirdzniecības kravu dzelzceļa pārvadājumi Krievijas ostu virzienā 2023.gadā pieauga 2,3 reizes, salīdzinot ar 2022.gada līmeni. Pušu valdības par prioritāti izvirzījušas a/s Krievijas dzelzceļš un Baltkrievijas dzelzceļš infrastruktūras posmu attīstību, lai nodrošinātu perspektīvu kravu pārvadājumu apjomu no Baltkrievijas virzienā uz Krievijas ziemeļrietumu reģiona ostām