Lai veiksmīgi īstenotu plānotās depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) izstrādājusi divus likumprojektus, kuri šobrīd tiek virzīti saskaņošanai Ekonomikas, Finanšu, Tieslietu un Zemkopības ministrijai.
VARAM ir sagatavojusi divus likumprojektus – “Grozījumi Iepakojuma likumā” un “Grozījums Dabas resursu nodokļa likumā”. Tie paredz Ministru kabinetam (MK) deleģējumu izstrādāt depozīta sistēmas izveides principus un piemērošanas kārtību.
Likumprojekti paredz nosacījumu, ka MK noteiks depozīta maksas apmēru un kārtību, kādā pārdevējs un depozīta iepakojuma pieņēmējs, saņemot atpakaļ iepakojumu no patērētāja, atmaksā depozīta maksu. Vienlaikus plānots, ka MK noteiks depozīta iepakojuma veidus un dzērienu grupas, kuru iepakojumam nosaka depozīta maksu.
Depozīta sistēma paredz iespēju iedzīvotājiem atgūt samaksāto depozīta maksu par iepakojumu, nododot iztukšoto dzēriena iepakojumu tirdzniecības vietā, iepakojuma pieņemšanas punktā vai dalītas atkritumu vākšanas laukumā, kur būs izvietoti pieņemšanas automāti vai pieņemšana notiks manuāli. Tirgotājiem, kas pārdod dzērienus depozīta iepakojumā, būs pienākums informēt patērētājus par iespējām nodot atpakaļ šo iepakojumu, norādot redzamā veidā tuvāko pieņemšanas vietu un darba laikus, ja iepakojuma pieņemšana nenotiks pašā veikalā.
Depozīta sistēmas ieviešanas ieguvumi ietver atkritumu šķirošanas veicināšanu mājsaimniecībās, sniedzot iedzīvotājiem viegli pieejamu un saprotamu atkritumu šķirošanas iespēju. Turklāt, ņemot vērā Lietuvas un Igaunijas pieredzi – līdz pat 90% izlietotā dzērienu iepakojuma tiek nodoti atpakaļ. Kā arī gandrīz 100% nodoto iepakojumu ir iespējams pārstrādāt. Depozīta sistēma veicina iepakojumu nodošanu otrreizējai pārstrādei, samazinot PET pudeļu, stikla un skārda iepakojumu nonākšanu poligonos vai apkārtējā vidē.
Sabiedrisko attiecību nodaļa
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija