Krievijas ekonomika ieiet krīzē, kas būs “ievērojami dziļāka” nekā jebkas, ko valsts ir piedzīvojusi kopš 90. gadu beigām: IKP un rūpniecība zaudēs 10%, un nabadzība pieaugs līdz līmenim, kāds nav pieredzēts kopš pirmajiem gadiem. pēc PSRS sabrukuma.
Šādu prognozi intervijā Business Online sniedza Krievijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķis, ekonomikas zinātņu doktors un bijušais PSRS pirmā prezidenta Mihaila Gorbačova padomnieks ekonomikas jautājumos Abels Agenbegjans.
Pēc Aganbegjana, kurš savu karjeru sāka Padomju Savienības Ministru padomē Ņikitas Hruščova laikā, teiktā, līdz 2023. gada vidum ekonomiskā lejupslīde Krievijā būs trīs reizes lielāka par 2014.-2016. gada “neveiksmi”. un divreiz lielāka par 1998. gada saistību nepildīšanas (defolta) sekām.
Bezdarbs, tostarp slēptais bezdarbs, dubultosies, un cilvēkiem, kuri jau pēc Krimas aneksijas un pirmā sankciju viļņa ir nabadzībā par 10%, “vairākus gadus būs jādzīvo taupībā”, prognozē Aganbegjans.
Tagad 18% Krievijas pilsoņu “dzīvo ubaga līmenī”, viņš norāda: viņu ienākumi nesasniedz valdības noteikto iztikas minimumu – 13 919 rubļus mēnesī (ap 225 eiro pēc šābrīža kursa un ap 160 pēc pirmskara kursa).
“Tie ir cilvēki, kuri domā, ko pirkt ēst. Viņi nevar aiziet uz parastu lielveikalu un samaksāt par kaut ko, kas viņiem patīk. Viņiem ir jāizvēlas ēdiens, jo viņi nevar atļauties ēst gaļu katru dienu,” saka Aganbegjans.
Pēc viņa aplēsēm, šādu cilvēku būs pusotru reizi vairāk: krīzei sasniedzot maksimumu trešajā vai ceturtajā ceturksnī, nabadzības zonā var nonākt 25-30% iedzīvotāju jeb 43 miljoni cilvēku.
“Valsts galvenais uzdevums ir pēc iespējas ātrāk atjaunot un pēc tam celt cilvēku labklājību un, galvenais, viņu ienākumus un patēriņu,” saka Aganbegjans.
Eksperti rosina paaugstināt minimālo algu no 13 līdz 30 tūkstošiem rubļu, palielināt vidējo pensiju no 16 līdz 30 tūkstošiem, trīskāršot bezdarbnieka pabalstu, kas vienīgajiem pasaulē pasaulē ir zem iztikas minimuma, uzskaita ekonomists.
Lai palielinātu reālos ienākumus par 20%, būtu nepieciešami 15 triljoni rubļu (ap 250 miljardi eiro), bet valstij tādas naudas nav, turpina Aganbegjans: budžets zaudē naftas un gāzes nodokļu maksu un ieņēmumus no neprimārajām nozarēm, jo sankcijas samazina Krievijas piegādātājus no tirgus un ekonomika paātrina tās lejupslīdi.
Jūlijā, pēc Finanšu ministrijas datiem, federālās kases naftas un gāzes ieņēmumi saruka par 26%, PVN iekasēšana – par 40%, muitas ieņēmumi – gandrīz divas reizes. Budžeta deficīts veidoja vienu trešdaļu no budžeta. Un tas ir tikai sākums, saka Aganbegjans.
“Lielus nodokļu un nodevu zaudējumus ciešam kopš 2022. gada sākuma, bet īpaši daudz zaudēsim 2023. gadā, jo būtiski samazināsies naftas, gāzes un ogļu eksports. Un arī metāli. Tās ir galvenās preču grupas, kas nodrošina budžeta ieņēmumus,” viņš saka.