No 7. līdz 9.oktobrim Valmierā un tās apkaimē norisināsies II Vidzemes stāstnieku festivāls “Stāsti krēslā”. Tas pieskandinās arī Valmieras autoostu, kad 7.oktobrī no plkst. 15.10 teicēja lomu uzņemsies, kā arī ermoņiku skaņu pasaulē ievedīs “ieviņas” muzikants no Limbažiem Juris Golvers un Vidzemes stāstniece Aelita Punkstiņa.
“Sveiciens pilsētai un pasaulei” Valmieras autoostā norisināsies no plkst. 15.10. līdz 15.40. Aicināti visi interesenti. Pasākums ir bez maksas.
II Vidzemes stāstnieku festivāls “Stāsti krēslā” sāksies 7.oktobra rītā, stāstniekiem, kuri pārstāv dažādus Latvijas novadus, viesojoties pirmsskolas izglītības iestādē, skolās un Valmieras pansionātā, kā arī iepazīstoties vienam ar otru.
Festivāls tiks atklāts piektdien, 7.oktobrī, plkst.12.00 Valmieras integrētās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļā. Plkst.13.00 Bērnu apkalpošanas nodaļā notiks aktivitāte “Toreiz mēs…”, iepazīstinot ar konkursa “Manas dzimtas stāsts par Valmieru” stāstiem. Savukārt plkst.17.15 Valmieras integrētajā bibliotēkā notiks tikšanās ar izstādes “Lauku muzikanti un kapelas Vidzemē” veidotāju un Valmieras muzeja pētnieku Albertu Rokpelni.
Festivāla otrajā dienā, 8.oktobrī, bibliotēkā skanēs pasakas, Valmieras muzejā varēs sastapt Ziemeļvidzemes spēlmaņus un klausīties viņu piedzīvojumus. Stāstnieki būs sastopami arī Valmieras pilsdrupu estrādē Simjūda tirgus laikā.
Tāpat arī norisināsies meistarklases un citas aktivitātes stāstnieku prasmju stiprināšanai un iemaņu trenēšanai. Festivālu noslēgs ar Stāstnieku stundu “Valmiermuižas alus darītavas” klētī 9.oktobrī plkst. 11.00.
“Stāsti krēslā” laikā tiks apzināts, izpētīts un tālāk nodots Vidzemes nemateriālais kultūras mantojums, šoreiz vairāk akcentējot vienu no savdabīgākajām Vidzemes muzikālajām tradīcijām – “ieviņas” ermoņiku spēli – un muzikantus. Tāpat tiks iepazīti citu Latvijas reģionu stāstnieki un viņu tradīcijas, tautas mutvārdu daiļrade dažādos Latvijas dialektos.
Festivāla mērķis ir veicināt stāstniecības tradīciju kā nozīmīgas nemateriālā kultūras mantojuma daļas saglabāšanu, attīstīšanu un tālāknodošanu nākamajām paaudzēm Latvijā, īpaši pievēršoties Vidzemes reģionam.
Vidzemes stāstniecības attīstībā lielu darbu ar labiem panākumiem veic Valmieras integrētā bibliotēka, vācot, apkopojot un popularizējot valmieriešu stāstus.
Valmieras bibliotēka ir arī viena no UNESCO LNK tīkla “Stāstu bibliotēkas” dalībniecēm. Savukārt biedrība “Haritas” 2014.gadā realizēja projektu “Stāstnieku skola Vidzemē”, kurā 18 dažādu nozaru cilvēki pilnveidoja stāstītprasmi, lai radītu priekšnosacījumus Stāstnieku festivālam Vidzemē, kas pirmo reizi notika 2015.gadā.
Plašāka festivāla programma skatāma Valmieras integrētās bibliotēkas mājaslapā www.biblioteka.valmiera.lv.
II Vidzemes stāstnieku festivālu “Stāsti krēslā” rīko Vidzemes kultūras un mākslas biedrība “Haritas” sadarbībā ar Valmieras integrēto bibliotēku, Valmieras muzeju, UNESCO LNK tīklu “Stāstu bibliotēkas”, Burtnieku novada pašvaldību, Oleru muižu un Vidzemes stāstniekiem.
Informāciju sagatavoja:
Zane Bulmeistare
SIA „VTU Valmiera”
Sabiedrisko attiecību speciāliste